Американські фірми знову привертає “великий поганий” російський ринок капіталу.
Про це пише Кеннет Рапоза в статті “Які санкції? JP Morgan і Goldman Sachs в топ-3 інвестиційних банків в Росії”, опублікованій на сайті газети Forbes.
Станом на 20 квітня “ВТБ Капітал” лідирував в рейтингу дилерів по інвестиційно-банківським операціям з прибутком в 18% частки ринку або близько $ 16 млн. Також в топ-3 компаній рейтингу в цьому році вперше за п’ять років потрапили дочірні компанії Goldman і JP Morgan в Москві. JP Morgan слідує за ВТБ з часткою в 11,4%, або близько $ 10 млн. Вона піднялася з шостого місця в 2016 році.
За даними консалтингової компанії Freeman & Co, угоди з інвестиційного банкінгу в Росії виросли на 32% на протязі 12 місяців, у порівнянні з аналогічним періодом в 2016 році. Причому угоди, в яких американські компанії брали участь, включають, але не обмежуються, пропозиціями щодо випуску акцій, випуску облігацій і кредитів.
“Якщо подивитися на короткостроковий період після санкцій, ринок виглядає досить сильним”, – сказав Джеффрі Нассоф (bne IntelliNews), віце-президент Freeman.
“Цікаво, що в цьому році ми навіть бачили, як західні банки приєднувалися до деяких крупних операцій, – кілька місяців тому Goldman, Credit Suisse і Morgan Stanley очолив IPO “Дитячого світу”.
Інвестиційним банкам США заблокували доступ на ринки капіталу в минулому році в зв’язку з санкціями проти Володимира Путіна. У минулому році Росія повернулася на ринок облігацій після дворічного примусового заморожування в зв’язку з санкціями США і Європейського союзу, вони вивчали попит на ринку.
Коли вікна IPO і облігацій відкрилися, російські емітенти стали обережно ставитися до іноземних організаторів, побоюючись нового удару санкцій. З іншого боку, банки США також нервували. Санкції Вашингтона щодо Росії були введені в липні 2014 року в якості покарання за підтримку Росією сепаратистського руху, що охопив Україну. Санкції дуже специфічні, але компанії, як правило, залишаються дуже обережними, тому що ті, хто раніше не дотримувався санкції США, змушений був виплатити величезні штрафи.
BNP Paribas був оштрафований на рекордні $ 8,9 млрд., за банківські операції з іранцями, котрі тоді перебували під санкціями США.
Існуючі санкції США щодо Росії забороняють спільні підприємства в області розвідки нафти і газу, включаючи фінансування буріння і розвідки нафти і газу, а також угоди в сфері технологій. США також ввели санкції відносно російських банків, заборонивши американським компаніям отримувати гроші або давати в борг гроші банкам Росії, котрі потрапили під санкції.
Діяльність ВТБ Банку, якому належить “ВТБ Капітал”, обмежена санкціями Вашингтона. У той же час, санкції не забороняють американським організаціям співпрацю в інших секторах економіки та консультаційні послуги. Хоча значна частина вищевказаного повинна бути інтерпретована державними судами, адже американським фірмам дозволено укладати угоди з російськими компаніями, і ті, хто зробив це, впевнені в тому, що вони не порушили правила санкцій. Тепер серед них два найбільші банки на Уолл-стріт, і той, хто є невід’ємною частиною адміністрації Трампа.
Джерела в нафтогазовій галузі Росії, а також в сфері фінансових послуг, розповіли, що колишній радник Трампа Пейдж працював з “Газпромбанком” в якості одного з посередників в угоді з “Роснефтью” з продажу класу акцій компанії “Glencore”, що належить державі і суверенному фонду Катару в кінці минулого року. Припускають, що Пейдж поклав гроші на офшорний рахунок, а потім передав Трампу в якості подарунка за скасування санкцій. Але ті, кому відомі деталі угоди, заявили, що офшорні рахунки призначені для британських керівників, які мають давні ділові зв’язки з Росією.
“Роснефть” і “Газпромбанк” підпадають під дію санкцій, але проведення з ними угод, які не стосуються сировини, не порушує режим санкцій. З іншого боку, згідно із санкціями США, було абсолютно заборонено спільне підприємство Exxon з “Роснефтью” з буріння вуглеводнів в Карському морі і обмін технологічними ноу-хау. І Exxon втратила близько 1 мільярда доларів. Численні інвестиційні фірми ведуть бізнес з російськими компаніями, на які поширюється режим санкцій.
У березні “Газпром” спостерігав зміцнений попит серед американських і європейських інвесторів на облігації в 1,02 млрд доларів. Покупці облігацій, по суті, дають гроші в борг компанії. Ведучими менеджерами з цього питання були JP Morgan, Deutsche Bank, “Газпромбанк” і “ВТБ Капітал”.
У тому ж місяці “Газпром” отримав ще 750 млн доларових облігацій, вперше після того, як Росія незаконно анексувала Крим під час захоплення, що забив клин між Кремлем і Вашингтоном.
За даними bne IntelliNews, в цьому році загальна вартість первинних і вторинних розміщень акцій на московській біржі виросла і склала 1,2 млрд доларів, що відповідає шестирічному максимуму.