Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури розпочало будівництво третього рівня пасивного захисту на підстанціях НЕК “Укренерго”, але міжнародні партнери не бачать доцільності фінансування такого дорогого проєкту до проведення випробувань цієї технології.
Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив на пресконференції, передає Укрінформ.
Він зауважив, що будівництво такого захисту – це унікальний та складний у реалізації проєкт, а його вартість вимірюється десятками мільярдів гривень.
“Партнери станом на сьогодні не бачать доцільності продовжувати будівництво одночасно усіх об’єктів. Ми поки що домовляємося, де розпочалося будівництво, провести консервацію. Залишити один-два найбільш близькі до завершення”, – сказав Шмигаль.
Він додав, що після випробовування перших завершених проєктів буде ухвалюватися рішення щодо добудови законсервованих об’єктів. Водночас наразі триває будівництво об’єктів першого та другого рівня захисту.
“Ми захищаємо наші енергооб’єкти першим, другим рівнем захисту, переший рівень захисту – це габіони з піском. Другий – це залізобетонні потужні конструкції, здатні витримати прямі удари дронів а також захищають від уламків ракет наші енергооб’єкти. Така робота робиться. На 85% сьогодні більшість об’єктів, які мають бути захищені в першій черзі “Укренерго” вже захищені” – розповів Шмигаль.
Водночас голова уряду запевнив, що атомні електростанції також мають захист від російських атак, персональну відповідальність за нього несуть міністр енергетики та очільник НАЕК “Енергоатом”.
“Енергоатом захищений відповідними засобами протиповітряної оборони. Всі інші заходи щодо захисту об’єктів “Енергоатомом” здійснені, і міністр енергетики несе за це персональну відповідальність разом із керівником “Енергоатома”, – сказав Шмигаль.
Як відомо, “Укренерго” самостійно замовляло будівництво антидронового захисту високовольтного обладнання на 41 об’єкті. Вона має захищати обладнання від уламків дронів та ракет. Зараз будують другий рівень захисту, який має захищати від влучання дронів.
Нагадаємо, в розмові з РБК-Україна вже екс-очільник Державного агенства з відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм зазначив, що команда агентства стикалася з постійною протидією, спротивом та створенням штучних перешкод щодо захисту енергетики з боку уряду ще з листопада минулого року.
Зазначалося, що представники компаній-підрядників вважають: відповідальність за зупинку будівництва третього рівня захисту енергетичних обʼєктів несе особисто очільник Кабміну Денис Шмигаль.
Як заявив керівник компанії «Автострада» Максим Шкіль, саме через бездіяльність премʼєра, шляхом зупинки фінансування інфраструктурних обʼєктів, у тому числі будівництва третього рівня захисту енергетичних обʼєктів, в Україні енергетичний колапс.
У відеозверненні 9 вересня Володимир Зеленський заявив, що люди, які займаються будівництвом захисту на енергооб’єктах будуть відповідати за результати персонально.