Ексглава “Укренерго” Володимир Кудрицький заявив, що метою його звільнення з “Укренерго” було перевести під ручний контроль інвестиції у відбудову енергетики.
Про це він сказав в інтерв’ю “Економічній правді”.
За словами Кудрицького, Укренерго має оборот 100 мільярдів гривень і залучила понад 1,5 мільярда євро західної підтримки, тому “така компанія завжди у фокусі уваги”.
“Враховуючи, що Міністерство енергетики отримало великий вплив на регулятора – НКРЕКП – через призначення членами комісії людей, які були недавно працівниками Міненерго, виходить, що “неслухняна” компанія в секторі залишалася лише одна”, – зазначив екскерівник Укренерго.
За його словами, тут скоріше йдеться про боротьбу двох концепцій. Одна полягає в тому, що держава в централізований спосіб будуватиме нову генерацію, залучатиме західні інвестиції в держкомпанії і контролюватиме, хто скільки побудує, хто яким чином скільки електроенергії і кому протранспортує.
“Інша концепція, яку ми завжди відстоювали, полягає в тому, що ринок необхідно лібералізувати: чим менше державного сектору в енергетиці, тим буде краще. Якраз наше бачення полягало в тому, щоб залучити для відбудови української енергетики приватний капітал”, – сказав Кудрицький.
“Мені ніхто ніколи не робив того, що називається “телефонний дзвінок зверху”. Ця історія почалася далеко не минулого понеділка, їй уже три роки. Ще з кінця 2021 року почалися спроби зміни менеджменту компанії з боку Міністерства енергетики”, – сказав Кудрицький.
Він припускає, що його звільнення пов’язане з бажанням Міненерго “отримати більше контролю за всім, що відбувається в “Укренерго”.
На уточнююче питання, чи був ініціатором цього міністр енергетики Герман Галущенко, Кудрицький відповів ствердно.
“Так. У 2021 році, коли припинилися повноваження попередньої наглядової ради, було таке "вікно", коли нова наглядова рада ще не була створена. І тоді Міненерго видало наказ про розширення правління "Укренерго", включення туди пʼятьох представників, номінованих міністерством. Такий наказ був виданий, потім скасований буквально через день. Урешті-решт тодішня ситуація завершилася призначенням наглядової ради з більшістю незалежних членів”, – розпвів Кудрицький.
Він додав, що потім, на початку 2022 року, почався міністерський аудит діяльності компанії, якому так і не судилося бути завершеним. Його результати містили дуже багато описів так званих неефективностей менеджменту.
Кудрицький також відповів на питання, якою, на його думку, була основна мета його звільнення.
“Можливо, мета в тому, щоб перевести під ручний контроль усі ці майбутні інвестиції у відбудову енергетики та розвиток нової генерації”, – сказав Кудрицький.
Крім того, додав він, "Укренерго" завжди не давало спокою тими рівнями закупівельних цін на обладнання та матеріали, які компанія завжди публікувала і які часто виявлялися нижчими, ніж в інших компаній енергетичного сектору.
Нагадаємо, у цьому ж інтерв'ю Кудрицький заявив, що з раніше анонсованого президентом Володимиром Зеленським 1 гігавату газової маневреної генерації в Україні побудовано в поточному році лише близько 60 МВт.