У четвер 19 вересня Національний координаційний центр кібербезпеки (НКЦК) ухвалив рішення обмежити використання месенджера Telegram у державних органах, військових формуваннях та на об’єктах критичної інфраструктури. Згодом у НКЦК пояснили, що заборона використання Telegram стосується лише службових комп’ютерів, а не персональних смартфонів.
“З метою мінімізації загроз було прийнято рішення щодо заборони встановлення та використання Telegram на службових пристроях працівників органів державної влади, військовослужбовців, працівників сектору безпеки і оборони, а також підприємств – операторів критичної інфраструктури”, – йдеться у повідомленні пресслужби Ради нацбезпеки та оборони.
Зазначається, що виняток становитимуть лише ті особи, для яких використання цього месенджера є частиною службових обов’язків.
Начальник ГУР МО України Кирило Буданов навів обґрунтовані дані щодо наявності у російських спецслужб доступу до особистого листування користувачів Telegram, навіть видалених повідомлень, а також їх персональних даних.
“Я завжди виступав і виступаю за свободу слова, але питання Telegram – це питання не свободи слова, це питання національної безпеки”, – наголосив він.
Представники СБУ та ГШ ЗСУ зазначили, що Telegram активно використовується ворогом для кібератак, розповсюдження фішингу та шкідливого програмного забезпечення, встановлення геолокації користувачів, корегування ракетних ударів тощо.
Згодом голова ЦПД при РНБО Андрій Коваленко повідомив заборона використання Telegram у державних та військових органах стосується лише службових комп’ютерів, а не персональних смартфонів.
“Щодо Telegram. Мова йде про службові пристрої. Якщо простими словами, державні службовці, військові, співробітники критичної інфраструктури не мають використовувати Telegram на службових комп‘ютерах”, – зазначив він.
Коваленко уточнив, що пересилання робочих документів через Telegram з робочих пристроїв несе ризики. Рішення стосується лише листування і пересилання документів через месенджер.
“Зараз це колективне рішення. Але воно не стосується ваших персональних смартфонів”, – зазначив керівник ЦПД.
Також це рішення не забороняє державним органам, військовим формуванням і іншим відомствам вести офіційні сторінки в Telegram.
Нагадаємо, у Єврокомісії заявили, що громадян України чоловічої статі призовного віку не виселятимуть з території Європейського Союзу примусово.