За даними Financial Times, Україна і Росія ведуть попередні переговори про припинення ударів по енергетичній інфраструктурі одна одної.
Про це повідомляють видання Financial Times з посиланням на людей, знайомих з цим питанням.
Київ прагне відновити переговори за посередництва Катару, які були близькі до угоди в серпні, але були зірвані вторгненням України в Курську область РФ, повідомили джерела видання, серед яких були і високопоставлені українські чиновники.
«Є дуже ранні переговори про потенційний перезапуск чогось. Зараз ведуться переговори щодо енергетичних об’єктів», – сказав дипломат, який поінформував про переговори.
За словами високопоставленого українського чиновника, Москва і Київ вже знизили частоту атак на енергетичну інфраструктуру один одного в останні тижні в рамках домовленостей, досягнутих їхніми розвідувальними службами.
Але Путін навряд чи погодиться на угоду, поки російські війська не витіснять українські війська з Курської області, стверджує колишній високопоставлений кремлівський чиновник, поінформований про переговори.
За словами високопоставленого українського чиновника, Україна, тим не менш, планує продовжувати завдавати ударів по цілях, включаючи нафтопереробні заводи, щоб примусити Росію до переговорів.
За винятком можливостей дальнього удару, які дозволяють Києву вражати енергетичні об’єкти і військові об’єкти на території Росії, «у нас не так багато важелів для того, щоб [змусити росіян] до переговорів».
Ні українська, ні російська сторона офіційно не коментували це повідомлення.
За даними джерел видання, інші спроби укласти угоду також зазнали невдачі в минулому.
У серпні американське видання The Washington Post писало, що Україна і РФ мали відправити делегації до Дохи (Катар) у серпні для переговорів щодо угоди про припинення ударів по енергетичній інфраструктурі з обох боків, але переговори зірвала операція в Курській області.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна не веде ніяких переговорів із Росією, зокрема у сфері енергобезпеки.
«Ці переговори, як пишуть, нібито України і Росії – це точно неправда. Що відбувається? Ми провели тематичні конференції. Перша конференція була щодо енергетичної безпеки, вона була онлайн, але таким співорганізатором був Катар. І коли ця конференція відбулася, ми зафіксували принципи щодо цього пункту формули миру. Була дуже велика кількість країн із різних континентів. Всі ці тематичні конференції проходять без Росії. Ми зафіксували принципи, ми сказали, що якщо сьогодні, наприклад, Катар або інша країна готова імплементувати ці домовленості через угоди з Україною окремо і, наприклад, окремо з Російською Федерацією, – будь ласка», – сказав Єрмак в інтерв’ю, оприлюдненому в ефірі національного телемарафону 4 листопада.
За його словами, така ж ситуація з продовольчою безпекою.
«Вже був зерновий коридор, рік існував. Коли були дві угоди: одна – Туреччина, ООН, Україна, друга – Туреччина, ООН, Росія. Для нас було дуже важливо, щоб відбулася конференція. Всі зафіксували принципи. Якщо хтось готовий після цього в цих рамках імплементувати досягнення цієї конференції, – будь ласка. Що мені відомо на сьогодні: поки ніяких домовленостей ні в кого немає. Якщо такі домовленості будуть, Україна готова їх розглянути. Бо це абсолютно відповідає тим принципам, які закладені у формулі миру України», – сказав голова ОП.
Він зазначив, що поява повідомлень про переговори є «можливо реакцією на ці конференції». «Але точно можу сказати, що Україна ніяких переговорів із Росією не веде», – сказав Єрмак.
На уточнювальне запитання про те, чи вимагали партнери від України не бити по певних об’єктах на території Росії, він відповів: «Давайте так скажемо... Точно від нас ніхто не вимагав нічого, але, безумовно, ми знаємо, що країни підтримають, наприклад, що стосується енергетичної безпеки, якщо б дві такі угоди за посередництва, наприклад, Катару, або іншої країни сталися».
«У першу чергу, не тому, що їх там турбує щось, що відбувається з Росією, а, розуміючи, що для нас це теж важливо, щоб наша енергетична система не була під постійними атаками», – сказав голова Офісу президента.
Нагадаємо, Печерський суд вирішив задовольнити позов експершого заступника НАБУ Гізо Углави до ЦПК та його голови правління Віталія Шабуніна і зобов’язав ЦПК і Шабуніна спростувати інформацію про те, що Углава зливав інформацію фігурантам розслідування.