Російські чиновники вважають, що правитель РФ Володимир Путін відкритий до обговорення угоди про припинення вогню в Україні з Дональдом Трампом, але виключає деокупацію і наполягає на тому, щоб Україна відмовилась від НАТО.
Про це пише Reuters з посиланням на п’ять джерел, знайомих з думкою Кремля.
У звіті про те, на що погодиться Путін у будь-якій угоді, укладеній за посередництва Трампа, п’ять нинішніх і колишніх російських чиновників заявили, що Кремль може в цілому погодитися на заморожування конфлікту вздовж лінії фронту.
За словами трьох з джерел, які побажали залишитися анонімними, є можливість для переговорів щодо точного розподілу чотирьох східних областей – Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської. Москва стверджує, що ці чотири області є частиною Росії.
Водночас двоє чиновників РФ заявили, що можуть бути відкритими для виведення військ з відносно невеликих ділянок території в Харківській і Миколаївській областях.
Два джерела заявили, що рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні запустити американські ракети ATACMS вглиб Росії, може ускладнити і затримати будь-яке врегулювання – і посилити вимоги Москви.
Якщо не буде досягнуто домовленості про припинення вогню, сказали обидва джерела, то Росія продовжуватиме воювати.
“Путін вже сказав, що заморозити конфлікт ніяк не вдасться. І дозвіл на ракетні удари – це дуже небезпечна ескалація з боку Сполучених Штатів”.
В РФ повторили вимоги початку вторгнення від лютого 2022 року: не допустити вступу України до НАТО або присутності військ НАТО на українській землі; вимога обмежити чисельність ЗСУ і зобов’язання не обмежувати використання російської мови.
Загалом Росія захопила понад 110 000 квадратних кілометрів української території. Україні належить близько 650 квадратних кілометрів Курської області Росії.
За словами одного з джерел, всередині країни Путін може продати угоду про припинення вогню, в результаті якої Росія утримує більшу частину території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, як перемогу і зберегла наземний міст до Криму.
Майбутнє самого Криму не підлягає обговоренню, заявили всі російські чиновники.
Один з чиновників, високопоставлене джерело, знайоме з обговореннями на вищому рівні в Кремлі, сказав, що Заходу доведеться прийняти “сувору правду” про те, що вся підтримка, яку він надав Україні, не змогла запобігти перемозі Росії у війні.
Відповідаючи на запитання, як може виглядати можливе припинення вогню, два російські джерела посилалися на проєкт угоди, який обговорювали в РФ у квітні 2022 року.
Згідно з ним, Україна має погодитися на постійний нейтралітет в обмін на міжнародні гарантії безпеки від п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН: Великобританії, Китаю, Франції, Росії та США.
Після публікації агентства Reuters щодо готовності лідера Кремля обговорювати подібний варіант з’явився коментар прессекретаря правителя Росії Дмитра Пєскова. Він заявив, що Володимира Путіна не влаштує заморожування війни, хоча начебто він готовий до переговорів.
“Президент (так у Кремлі називають правителя РФ – ред.) також уже говорив про те, що якийсь варіант заморозки цього конфлікту (агресії РФ проти України – ред.) нам не підійде, нам важливо досягти своїх цілей, які всім добре відомі”, – зазначив Пєсков.
Пєсков при цьому сказав, що Путін “дійсно неодноразово, а точніше, постійно заявляє про те, що він готовий до контактів і до переговорів”.
Нагадаємо, Міністерство оборони Росії збрехало у повідомленні про першу атаку далекобійними ракетами ATACMS по російській території в ніч проти 19 листопада.