Міністерство фінансів США внесло в чорний список Газпромбанк – останній великий російський банк, який досі не перебував під обмеженнями.
Про це йдеться в повідомленні американського Мінфіну в межах нового пакета санкцій, оголошеного в четвер, 21 листопада, пише “Європейська правда”.
У чорний список США потрапили сам Газпромбанк і шість його дочірніх компаній у Люксембургу, Гонконгу, на Кіпрі, у Швейцарії та Південній Африці. Наголошується, що через банк Росія “закуповує військову техніку для ведення війни проти України”.
Крім того, новий пакет санкцій США зачіпає понад 50 російських банків, пов’язаних із міжнародною фінансовою системою, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів та 15 російських посадовців у сфері фінансів, зокрема керівництво центробанку Росії.
Додатково американське Міністерство фінансів оголосило попередження про санкційні ризики, пов’язані з російською Системою передачі фінансових повідомлень – аналог системи SWIFT, яку Кремль створив і використовує для обходу санкцій.
“Ці широкомасштабні дії ускладнять для Кремля можливість ухилятися від санкцій США, а також фінансувати і оснащувати свою армію”, – прокоментувала глава американського Мінфіну Джанет Єллен.
Як повідомляє Bloomberg, адміністрація президента США Джо Байдена не вводила санкції проти цього банку, щоб уникнути потрясіння на світових товарних ринках. Хоча ЄС суттєво скоротив свою залежність від російського газу, такі обмеження призведуть до посилення конкуренції за енергоресурси та зростання їхньої вартості.
Ситуацію для Євросоюзу ускладнює й те, що наприкінці 2024 року спливає термін дії угоди про транзит російського газу через Україну. На цьому тлі європейські ф’ючерси на газ досягли найвищого рівня за рік.
“Якщо постачання російського газу припиниться раніше, ніж очікувалося, а попит залишиться високим (наприклад, якщо зима виявиться холодною), Європа може вийти із зими з тривожно низькими запасами газу”, – говорить головний аналітик Global Risk Management Арне Ломанн Расмуссен.
При цьому санкції не поширюватимуться на угоди, що були до 28 червня 2025 року через Газпромбанк та пов’язані з нафтогазовим проєктом “Сахалін-2”. Раніше японський уряд заявляв про важливість поставок зрідженого газу з цього родовища для енергетичної безпеки країни.
Зазначається, що санкції запровадили, оскільки європейські країни послабили свою залежність від російського газу, зокрема й за рахунок постачання зрідженого природного газу зі США. Тому обмеження щодо Газпромбанку можуть сприяти зростанню частки американського ЗПГ на європейському ринку, де він і так лідирує (але Росія посідає друге місце).
У Москві сприймають нові санкції США як спробу перешкодити постачанню російського газу до Європи.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія знайде способи розрахунків за газ.
"Варіанти будуть знайдені якісь. Повністю блокуючі заходи щодо такої країни, як Росія, неможливі", – стверджує він.
За словами Пєскова, для пошуку варіантів, "можливо, знадобиться якийсь час", але "рішення все одно буде знайдено".
Його запитали, чи сприймає ці санкції Кремль як спробу США перешкодити постачанню російського газу до Європи і чи Росія прийматиме контрзаходи і боротиметься за право торгувати з тими країнами, хто цього бажає.
"Відповідь "так" на обидві частини питання", – відповів представник Кремля.
Своєю чергою той самий Bloomberg пише, що міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що запроваджені США санкції проти Газпромбанку ставлять під загрозу енергетичну безпеку деяких країн Центральної Європи.
За словами Сійярто, санкції проти Газпромбанку є "атакою на наш суверенітет", тож Угорщина "розглядає ситуацію з міністрами енергетики Туреччини, Азербайджану, Болгарії та Сербії".
"Угорщина вдячна Туреччині, Болгарії та Сербії за забезпечення дуже безпечного, дуже надійного і дуже стабільного транзиту (газу. – Ред.)", – заявив глава угорського МЗС.
Угорщина разом зі Словаччиною та Австрією є кількома країнами ЄС, які досі залежать від поставок російського газу. Для їхньої оплати використовується нині підсанкційний Газпромбанк.
Як пише Bloomberg, припинення нинішніх поставок газу з Росії до Європи може збільшити конкуренцію за глобальні поставки і призвести до зростання цін на блакитне паливо, що вдарить по європейських споживачах.
Нагадаємо, начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов каже, що станом на жовтень 2024 року Росія мала виготовити два експериментальні зразки ракети зі складу ракетного комплексу “Кедр”, одна з яких прилетіла по Дніпру 21 листопада.