Президент Володимир Зеленський обговорив із спецпосланником президента США Кітом Келлогом ситуацію на фронті, гарантії безпеки для України та угоду щодо рідкісноземельних копалин. ЗМІ пишуть, що США передали Україні новий варіант угоди про розробку корисних копалин, яка враховує деякі зауваження Києва.
Зеленський написав у Telegram, що під час “хорошої розмови” з Келлогом обговорили “ситуацію на полі бою і те, як повернути всіх наших полонених, а також дієві гарантії безпеки”.
Також він підтвердив спецпосланнику Трампа готовність до "сильної, дійсно корисної угоди з президентом Сполучених Штатів щодо інвестицій і безпеки", маючи на увазі запропоновану раніше США угоду про використання українських корисних копалин.
"Ми запропонували найшвидший і найбільш конструктивний шлях досягнення результату. Наша команда готова до роботи 24/7. Успіх обʼєднує. Всім у світі потрібен успіх у відносинах зі Сполученими Штатами", – додав Зеленський без уточнень.
Згодом портал Axios повідомив, що в останні дні між українською та американською сторонами тривали переговори стосовно "угоди про надра", і США представили Україні оновлений її проєкт, де були враховані деякі занепокоєння Києва.
Про це портал дізнався від пʼятьох джерел в Україні та США.
Одне з джерел уточнило, що з угоди були вилучені деякі статті, які викликали занепокоєння українців – зокрема про те, що документ підпадає під юрисдикцію суду Нью-Йорка.
"В останньому проєкті відбулося значне покращення, і він відповідає українському законодавству", – сказало джерело Axios.
Це ж джерело повідомило порталу, що кілька помічників Зеленського закликали його підписати оновлену пропозицію, аби уникнути подальшої конфронтації з Трампом і дозволити йому обґрунтувати подальшу підтримку України з боку США.
"Це переговори. А на переговорах ви домовляєтеся. Україна хоче вести переговори про корисні копалини, тому ми говоримо про це", – сказав Axios неназваний представник Білого дому.
Нагадаємо, радник президента США з нацбезпеки Майк Волц закликав Київ “збавити тон” і укласти договір про видобуток в Україні корисних копалин, який президент Володимир Зеленський відмовився підписувати.