Politerno > Статті > Україна і світ > Добити президента. Чи вдасться Авакову і Раді під шумок виборів змінити Конституцію

Добити президента. Чи вдасться Авакову і Раді під шумок виборів змінити Конституцію

  • 4 Квітня, 2019
  • 1952 Переглядів
  • Comments Off

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який представляє один з центрів впливу в другій партії влади “Народний фронт” (НФ), знову повернувся до теми конституційної реформи, в разі якої президент втратить частину повноважень.

З цією ідеєю НФ і особисто Аваков вийшли ще у 2017 році, запропонувавши її Петру Порошенку, чий рейтинг вже тоді був невисокий. Сенс реформи був прибрати так званий дуалізм виконавчої влади в країні, зробивши центром прийняття рішень парламент, а главою держави – прем’єр-міністра.

Але Порошенко тоді відмовився.

Чому Аваков знову пропонує переписати Основний закон, в матеріалі.

Аваков проявляє ініціативу

На наступний день після першого туру президентських виборів, 1 квітня, Центральна виборча комісія (ЦВК) ще рахувала бюлетені, але вже було ясно: шоумен Володимир Зеленський майже в два рази обійшов по голосам чинного президента Порошенка.

І в той же день глава МВС Аваков в інтерв’ю виданню “Лівий берег” завів мову про конституційні зміни, що обмежують владу глави держави. Всесильний міністр, за очі званий віце-президентом, охарактеризував переможця першого туру виборів як “порядну людину з іншого світу”.

“[Зеленський] готовий розбиратися з проблемами, але одночасно визнає, що в багатьох питаннях не цілком компетентний. У моєму розумінні, це означає, що він готовий делегувати повноваження”, – сказав Аваков в інтерв’ю.

Політолог Руслан Бортник розцінює сказане як “публічну пропозицію групи Авакова Зеленському”, у якого зараз високі шанси виграти у другому турі. Після підрахунку 100% виборчих бюлетенів Зеленський набрав 30.24% голосів виборців, тоді як Порошенко – тільки 15.95%. Нове голосування відбудеться 21 квітня.

При цьому Бортник наполягає: з ідеєю Авакова “в принципі згодні 90% українського істеблішменту”.

Дійсно, від представників різних груп впливу, а не тільки від внутрішньопартійної групи Авакова, стало відомо, що потрібно радикально зменшити повноваження президента, щоб більш не було спокуси для того, хто займе цей пост в майбутньому, посилити себе, а то і узурпувати владу .

“Потрібно зменшити ціну цього крісла. Щоб той, хто сів у нього не божеволів від свого значення. А то слова поперек не скажеш, щоб у відповідь не почути: “Ти з ким розмовляєш?! Ти з президентом говориш!”- пояснював позицію впливовий позафракційний депутат, знайомий з декількома президентами України.

Але застрільником, як і два роки тому, виступив глава МВС.

Ще цікаво, що в інтерв’ю міністр задається питанням: “Чи зможемо ми – українське суспільство – запропонувати ту якість еліти, якій реалізацію таких повноважень можна доручити? Адже якщо він (президент – прим. ред.) делегує повноваження негідникам – як це відбувається в деяких серіях “Слуги народу” – це буде дуже погано для країни. Якщо черговим експатам – теж не вихід …”.

“Аваков або точніше частина верхівки ” Народного фронту” пропонує себе для цієї ролі і висловлює готовність втілювати ідею конституційного перерозподілу, що, схоже, буде їх доробком на майбутні парламентські вибори і спробою залишитися в вищих ешелонах влади після завершення цього виборчого циклу”, – міркує експерт Октисюк.

Однак народний депутат від НФ запевняє, що Аваковим в даному випадку рухають державницькі інтереси.

“Я з ним (міністром – прим. ред.) на цю тему не розмовляв, але вважаю, що 70% його інтересу в цій історії – це турбота про державу і 30% – політичний розрахунок. Я його розумію: у нас кожні президентські вибори обертаються серйозними внутрішніми потрясіннями. Пора знизити ціну поста президента”, – прокоментував один з народних депутатів.

З іншого боку, можливий програш спочатку головного противника ідеї – Порошенка дає шанс лобістам реформи нарешті її втілити. Коли тема була піднята в 2017-му, президент її категорично відкинув, не погодившись на передачу більшої частини повноважень парламенту і уряду. Обговорювався також варіант прописати вибори глави держави Радою, зменшити кількість депутатів до 250-300 і знизити бар’єр проходження. Порошенко зарубав всі ці варіанти.

Але це було тоді.

“Зараз така ситуація, що його позиція теж могла змінитися в силу вельми можливого програшу на виборах”, – припускає експерт Бортник. Втім, співрозмовники видання в президентському іменному блоці це заперечують.

Політолог Октисюк допускає, що Зеленському в разі перемоги запропонована реформа теж може бути вигідна.

“Адже номінального президента будуть менше атакувати. Під ударами виявляться прем’єр і парламент. Взагалі хто б не виграв вибори, той зіткнеться з кризою легітимності. Порошенко – відразу, а Зеленський – з часом. Привід замислитися про реформу, щоб спокійно досидіти президентський термін”, – міркує експерт.

Навколоконституційні нюанси

Втім, не сама Конституційна реформа, але наполегливість другої партії влади в цьому питанні викликає настороженість в парламенті.

Зустрічається думка, що для НФ це може бути схема захоплення всієї повноти влади в країні. Мовляв, після вступу змін в силу буде спровокована криза, і під натиском колишніх добробатів, підконтрольних Авакову, парламент сформує Кабмін на чолі з лідерами НФ.

“Тому спочатку потрібно провести парламентські вибори, а вже потім переписувати Основний закон”, – говорить співрозмовник в депутатському корпусі.

Експерт Бондаренко каже про ще один спірний момент. “Будь-які зміни до Конституції, прийняті у відношенні президента, будуть стосуватися тільки наступного глави держави. До 21 квітня реформу провести не вдасться, а значить, народ вибере президента з повноваженнями, описаним в даній редакції Конституції.

Вчений-конституціоналіст Віктор Мусіяка дотримується протилежної точки зору: “Верховна Рада цього скликання змінила Конституцію, передавши президенту право призначати суддів довічно, чим Порошенко зараз і займається. Не бачу перешкод для інших змін. Хоча важливіше для нового президента домогтися виконання чинної Конституції, а не потурати її новому переписуванню”, – резюмує експерт.

Джерело в одній з великих фракцій вважає, що до виборів в Раду змін Конституції не буде.

“По-перше, часу залишилося мало. Щоб встигнути ввести в дію зміни хоча б одночасно з виборами парламенту потрібно перше читання пройти вже на цій сесії, а друге восени. Це буде дуже складно. До того ж я прогнозую, що новий президент і його виборці не будуть в захваті від того, що у нього крадуть повноваження. Певно, не будуть в захваті і західні партнери, які запідозрять олігархічну змову. Все це викличе сильне напруження. Тому, вважаю, що до парламентської республіки ми прийдемо вже після виборів в Раду, коли буде зрозуміло, яка там конфігурація складеться. Я залишаю невеликий шанс на те, що Порошенко відразу після своєї поразки на виборах дасть команду терміново виносити на голосування законопроект про зміни до Конституції в плані перетворення в парламентську республіку. В такий варіант я не дуже вірю. Надто смішно це буде виглядати”, – говорить джерело.

Читайте також: СТЕПАН ХМАРА: МОВЧАТИ НЕ МАЮ ПРАВА. ЗВЕРНЕННЯ ДО УКРАЇНЦІВ!

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE