Президент України Володимир Зеленський в рамках форуму «Україна 2024. Незалежність» у вівторок, 27 серпня, провів пресконференцію для медіа, на якій розповів про цілі операції в Курській області РФ, ситуацію на покровському напрямку в Донецькій області, ситуацію в озброєння та політиці.
Основною темою розмови президента із журналістами була війна в Україні, зокрема необхідність проводити операцію на території Росії та можливість окупації Покровська, який опинився в епіцентрі боїв останнім часом.
Зеленський заявив, що нерозуміння всіх цілей операції в Курській області є плюсом для задуму, але зазначив, що це дозволило запобігти російським нападам в Сумській та Чернігівській областях, а також послабило російський натиск на низці ліній фронту. При цьому визнав, що на покровському напрямку воорог значно просунувся, оскільки захоплення Донецької області для РФ є пріоритетом з 2014 року.
Він зазначив, що ресурси України є меншими, тому для перемоги, особливо на Донбасі, вона мусить вдаватись до хитрощів на полі бою.
Президент запевнив, що Україна має план перемоги, але його втілення залежить від Сполучених Штатів Америки. Не виключено, що Зеленський мав на увазі бажання України отримати дозвіл на удари в глибину Росії. Він зазначив, що країна-агресор може всіх шантажувати ядерною зброєю, але в РФ розуміють ризиковість такого кроку.
При цьому Зеленський підкреслив, що Україна не може піти на компроміси з Росією, оскільки та хоче 30% української території, але «з Путіним не те, що компроміси, а діалог взагалі на сьогодні беззмістовний».
Говорячи про можливість переговорів в цілому президент зазначив, що Росія може бути присутньою на другому Саміті миру, «якщо захоче». При цьому Зеленський додав, що без РФ Україна може втратити на Другому саміті велику кількість країн-учасниць.
Водночас глава держави похвалився, що Україна успішно випробувала першу вітчизняну балістичну ракету, але зазначив, що часто такі випробування коштують дорого, в тому числі життя людей.
Також він заявив, що сучасні західні винищувачі F-16 вже брали участь у відбитті масованої атаки російських військ по Україні та «дали дуже хороший результат».
А от що стосується польських МІГів, то Зеленський розвів руками, що поки що щодо них немає позитивного рішення, як і щодо можливості збиття Польщею російських ракет у західній частині України.
«Напевно, Польща дала, що могла, і, напевно, є певні речі, які сьогодні залишаються в Польщі… Є конкретне питання: нам дуже потрібні ваші МІГи, ваші літаки, тому що ми тоді не витрачатимемо час на тренування наших пілотів», – уточнив він.
Неприємним стало для президента питання про відсутність під час останнього обміну полоненими бійців бригади «Азов». Він зізнався, що в цьому питанні справді є складнощі, при цьому додав, що те, що обмін відбувся саме 24 серпня, було збігом обставин.
Однак по-справжньому розлютило Зеленського питання про ефективність членів його команди, як от Андрія Єрмака, Олега Татарова та Ростислава Шурми, оскільки за двома останніми тягнеться шлейф розслідувань про перевищення ними своїх повноважень.
«Я здивований, що ви запитуєте про це. … Я казав вам. Олег Татаров разом з Василем Малюком вбивали чеченців тут в Києві поки вас тут не було. … Замало? Вигнати його, щоб його вбили росіяни?», – видав президент.
Запитали українського президента і про скандал навколо арешту засновника Telegram Павла Дурова та законопроєкт про заборону роботи цієї соцмережі в Україні. Зеленський заявив, що з питанням не знайомий, але взагалі обережно ставиться до таких заборон.
«Бо ГУР попросив це, інша розвідка щось ще, потім Служба безпеки – третє. Потім правоохоронні органи підтягнуться і можна все зарегулювати. Хоча не можу критикувати законопроєкт, бо не читав», – сказав він.
Також Зеленського запитали про «правильну окупацію» Курської області, на що він відповів, що це не окупація, а Україна не потребує чужих територій, хоча проводить на ній оборонну спецопепрацію. Що ж стосується до виваженої поведінки українських військових, то це через саму сутність українських людей.
«Наші люди просто кращі, вони не відносяться до цивільних як звірі, а просто як люди. Думаєте я чи головком дзвонив і казав візьміть відро і дайте бабці води? Безумовно, бувають різні ситуації, але зрозуміло, чому. Отакий народ, сильний, але завжди когось жалко. Вони знають, шо важливо, дуже важливо не бути як ті, що принесли нам війну з мародерством і катуванням, нам треба щоб у нас такого не було», – заявив він.
Ще одним питанням до президента стало повернення зрадників України, або ж просто колаборантів, з-за кордону, яке було спричинено нещодавнім незаконним виїздом із країни депутата Дмитрука. Зеленський відповів, що «існують складнощі щодо повернення таких людей» і потрібні законодавчі зміни, які вже напрацьовують.
Загалом він зазначив, що розраховує на повернення громадян України, зокрема чоловіків, з-за кордону, але без будь-якого примусу українців до цього. «Ще раз підкреслю: я дуже хотів би, щоб усі українці були тут. За умови, що це їх рішення».
Коментуючи негативну реакцію Ватикану на український закон про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією, Зеленський заявив, що цесвідчить про необхідність посилення роботи України у світовому інформаційному просторі щодо відстоювання правдивої позиції
«Це дуже складно (пояснити позицію ворожого впливу РПЦ). Це стосується не Ватикану, а в принципі: щойно ти робиш паузи в інформаційній роботі, в інформаційній боротьбі за правдивий простір… все заповнюється інформацією РФ. Вони в цьому працюють як годинник», – зазначив Зеленський.
“” Читайте також: Цікаво, яку шкоду нанесли мережам БПЛА і як врятував від них “діамантовий” захист – Кучеренко