Politerno > Статті > Україна і світ > “Піджаки” в строю. 10 відповідей на головні питання про призов офіцерів запасу

“Піджаки” в строю. 10 відповідей на головні питання про призов офіцерів запасу

  • 31 Травня, 2017
  • 10732 Переглядів
  • 0

В армію вирішили закликати офіцерів запасу, які закінчили військові кафедри, але не служили ні дня, naprolom.info

30 травня 2017 року міністр оборони Степан Полторак підписав наказ про призов на регулярну військову службу офіцерів запасу, які пройшли підготовку у військових навчальних закладах, але не служили в рядах Збройних сил України (в просторіччі “піджаків”).

Йдеться про випускників вузів, які закінчили військові кафедри в первинному офіцерському званні. Вік призовників обмежений 43 роками, їх термін служби становитиме 18 місяців.

Тепер наказ про призов офіцерів запасу буде направлений на підпис у Міністерство юстиції. Лише після того, як документ буде підписаний Мін’.юстом, він набере чинності. Тому про дату початку призову наразі рано говорити. На сайті Верховної Ради ви можете прочитати повний текст наказу про призов офіцерів запасу.

Відмінності за статевою ознакою відсутні – до війська призвуть, як чоловіків, так і представниць прекрасної половини людства.

Відповідно до заяв Генерального штабу, призовники спочатку пройдуть тримісячну підготовку в навчальних центрах ВСУ, а потім будуть переведені в розташування частин на первинні офіцерські посади. Окремо в Міноборони акцентували увагу, що мова йде про ті підрозділи, які не беруть участі в АТО.

Незважаючи на наявність цілого ряду офіційних роз’яснень, інформація про постановку в строй офіцерів запасу продовжує бурхливо обговорюватися в суспільстві. “Країна” розбиралася, що ховається за казенними формулюваннями представників Міноборони та закликом “піджаків”, як називають випускників військових кафедр вузів.

1. Хто педалює тему призову “білих комірців”?

Ініціатива закликати на військову службу офіцерів запасу, які не служили в рядах Збройних сил, обговорюється в верхах Міністерства оборони ще з минулого року.

У розпал новорічних свят, 5 січня 2017 року, про неї на спеціальному брифінгу розповів заступник начальника Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Марк Андрусяк. За його словами, в армію планувалося призвати громадян у віці до 43 років, які закінчили кафедри військової підготовки, отримали офіцерські звання і не проходили військову службу. Призив планували почати в лютому, але потім процес застопорився. Через півроку до цього питання знову повернулися. Тепер вже остаточно.

2. Чи законний призив “піджаків”?

Так. За це призовники з числа офіцерів запасу повинні подякувати депутатам парламенту, які внесли зміни в ст. 11 закону “Про військовий обов’язок і військову службу”. Раніше в ній зазначалося, що особи, які мають вищу освіту “можуть бути призвані “на службу, що залишало можливості для двоякого трактування.

Вже після корекції законодавцем формулювання для “піджаків” звучить безальтернативно – вони “підлягають призову”. Хоча в Генштабі ЗСУ відмовляються називати все, що відбувається мобілізацією, саме її прихованою формою і є призив офіцерів запасу.

3. Чому буде проводитися мобілізація?

Формально пояснення таке: з урахуванням масштабного розгортання армії з моменту початку АТО в збройних силах намітився дефіцит молодшого офіцерського складу. А це дуже важлива ланка в збройних силах. Тим більше, що офіцери запасу повинні постійно підвищувати свою кваліфікацію, освоювати нові види зброї і взагалі зрозуміти що таке діюча армія.

Неформальне пояснення інше: в 2016 році пішли на дембель бійці всіх шести хвиль мобілізації.

Заткнути пролом, що утворився намагалися двома способами – закликаючи демобілізованих переводитися на контракти і “перетрясуючи” списки резервістів. Співрозмовники “Країни” стверджують, що в Києві та Одесі ще з минулої осені викликали останніх до військкоматів. Для них проводили загальний інструктаж і вклеювали в військові квитки листки із зазначенням номера військової частини, куди слід з’явитися за викликом у разі мобілізації.

Здебільшого, призив офіцерів запасу – спроба заповнити дефіцит особового складу.

4. Який резерв офіцерів запасу і скількох з них закличуть в 2017 році?

У Міноборони оперують цифрами, що щорічно випускниками військових кафедр ставало від 10 до 15 тисяч осіб. Тобто, за останні 10 років в Україні сформувалася ціла армія з майже 150 тисяч офіцерів запасу.

Природно, що таку величезнаукількість людей не будуть призивати в один присід, а організують кілька хвиль. Наприклад, два рази на рік, як було із загальною мобілізацією. У той же час призив буде безперервний. Згідно з раніше заявленими планами, в нинішньому році в ЗСУ планують мобілізувати близько 4 тисяч офіцерів. В результаті це буде свого роду рулетка – кожного тридцять п’ятого “піджака” в 2017 році планують призвати до війська.

5. Чи будуть направлені призовники в АТО?

Офіцери після проходження підготовки будуть призначатися на первинні офіцерські посади у військові частини, які не беруть участі у військовій спецоперації на території Донецької та Луганської областей. Втім, це не означає, що їх не будуть “заманювати” в АТО. Але це стане можливим тільки після підписання відповідних контрактів.

Традиційно на це погоджуються юнаки з тих регіонів, де є проблеми з роботою, або діти з сімей, що зазнають матеріальних труднощів. Велика частина з тих, хто рвався до лав ЗСУ за покликом серця і переконаннями, вже йшли на фронт добровольцями, поповнюючи ряди регулярної армії.

6. Що буде з робочим місцем “білих комірців”, які пішли в армію?

У Генштабі намагаються заспокоювати громадськість на цей рахунок. У ВСУ оперують законом, який гарантує збереження місця роботи, посади та середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом осіб офіцерського складу. Але як він буде виконуватися, багато в чому залежить від позиції роботодавця “піджака”.

Якщо це держпідприємство, то робоче місце і зарплату за призовником збережуть. Це 100% -а гарантія.

У приватних компаніях, де велика частина зарплати виплачується в конвертах, захисні заходи не рятують. Офіційну “мінімалку” співробітнику можуть продовжити платити, а “тіньові” доплати будуть відсутні як факт. Непоодинокі й випадки, коли призовників намагалися звільнити заднім числом, в компаніях для цього використовується формальне проведення реорганізації штатів персоналу.

Вирішальне значення про подальші перспективи збереження зарплати і посади призовника в сфері бізнесі мають його професійні та особисті якості, практично кожен випадок індивідуальний.

Крім того, призваним офіцерам повинні платити і за місцем служби за тарифною сіткою, прийнятої для даної посади і звання.

7. Який якісний склад майбутніх призовників?

Сумніви з цього приводу висловлювалися неодноразово. Не секрет, що на військові кафедри йшли в своїй більшості люди, які прагнули “відкосити” від служби в армії порівняно чесним способом. Ще частина з них потребувала офіцерського звання для забезпечення подальшого працевлаштування в системі правоохоронних органів або МНС.

Більш того, поширеними були хабарі за саме поступлення на “воєнку”, навчання також перепадало в копієчку. Компенсації за понесені як офіційні, так і корупційні витрати, офіцерам запасу, яких все одно призвуть до армії, ніхто не зробить.

8. Хто отримає відстрочку від призову?

Існує ряд обмежень, щодо яких не призиватимуть офіцерів запасу. Відповідний висновок повинна видати атестаційна комісія при обласних військкоматах. Критерії для отримання відстрочки вказані в ст. 17 закону “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Відстрочка за сімейними обставинами надається призовникам, які мають:

– непрацездатних батьків похилого віку;

– неповнолітніх братів і сестер, якщо в сім’ї є в наявності тільки один годувальник;

– одиноку матір (батька), на утриманні яких перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей;

– дитину до 3 років або старше в разі, якщо він виховується без матері у зв’язку з її смертю або рішенням суду;

– двох і більше дітей;

– дитини-інваліда;

– дружину-інваліда;

– вагітну дружину.

– проблеми зі здоров’ям, виявлені в ході військово-лікарської медкомісії.

Також спеціальна комісія може прийняти рішення про відстрочення для призовників:

– чий відхід в армію призведе до різкого погіршення матеріального стану членів його сім’ї,

– здобувають освіту (на весь період аж до випуску),

– щодо яких встановлено “броня” органами центральної та місцевої влади, державних установ (медикам, педагогам, поліцейським і т.п.),

– які служать в поліції,

– які є священиками,

– які мають науковий ступінь (кандидатську або докторську) і працюють по даній науковій спеціальності.

Нарешті відстрочка торкнеться також тих призовників, яким було оголошено підозру у скоєнні злочину і чиї справи розглядаються судами.

9. Що загрожує ухильниками?

За ухилення від призову на строкову службу передбачена кримінальна відповідальність. Такі дії кваліфікуються за ст. 335 КК України, максимальне покарання якої передбачає обмеження волі на строк до трьох років.

Але такі випадки рідкісні. Аналіз судової практики показує, що недбайливим солдатам зазвичай дають умовний термін, по закінченню якого судимість знімається. Важлива деталь – якщо призовник не являється по повістці у військкомат, і не повідомив раніше в комісаріат про зміну місця проживання, то йому загрожує грошовий штраф.

10. Чи можна “відкосити” від призову?

З урахуванням раніше анонсованих планів про проведення мобілізації офіцерів запасу, противниками служби в армії вже вироблений цілий ряд прийомів для того, як цього уникнути. Всі вони пов’язані з “договорняками” і корупційними ризиками, а тому розцінки на дані “послуги” з урахуванням їх затребуваності не падають в ціні і складають в залежності від регіону від 1 до 4 тисяч доларів.

Розглянемо найбільш поширені схеми.

По-перше, дублікати особистих справ офіцерів запасу зберігаються на військових кафедрах вузів. Саме звідти Генштаб в основному і черпає відомості про “призовників-піджаків”, оскільки документообіг у військкоматах поставлений на вкрай низькому рівні і документи там регулярно губляться.

Тому ті, хто сьогодні не хочуть йти в армію, несуть хабарі на свою військову кафедру, щоб їх справа зникла. Паралельно, в разі потреби, це ж питання вирішується і з військкомом.

По-друге, “відкосити” від призову можна за сприяння роботодавця. Причому абсолютно безкоштовно. Справа в тому, хоча в Міноборони і поліції все-таки добилися зняття з себе відповідальності за забезпечення прибуття призовників за повістками (переклавши її на роботодавця), звірка облікових карток особових справ працівників з військкоматами практично не ведеться.

В результаті, в цілому ряді компаній “забувають” повідомляти про прийом на роботу співробітників призовного віку. Вони числяться в штаті фірм, але в Генштабі про них нічого не знають.

По-третє, ще з моменту початку мобілізації і збільшенням попиту осіб призовного віку, виробився новий пласт бізнесу з практично легальним ухиленням від служби.

Цілий спектр юридичних фірм надають такого роду послуги – вони налагодили зв’язки у військкоматах, де забезпечують “вирішення питання” про відстрочку або отримання висновків про визнання непридатним для строкової служби протягом одного-двох тижнів. Крім того, потенційні призовники намагаються вирішувати питання з воєнкомами і безпосередньо.

У той же час слід пам’ятати, що всі корупційні схеми з військкоматами підпадають під дію кримінального кодексу і загрожують конкретними тюремними термінами.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE