Глава Національного банку Валерія Гонтарєва зібралася в тривалу відпустку, а тим часом навколо її крісла плетуться інтриги.
Хоча до цих пір немає твердої впевненості, що Гонтаревій таки дадуть піти або на її місце призначать іншу людину.
Хто на НБУ
Як повідомлялось раніше, голова Національного банку Валерія Гонтарева, яка 10 квітня оголосила про бажання звільнитися через місяць, після травневих свят має намір піти у відпустку майже на два місяці. Настільки тривалий термін пояснюється тим, що за час роботи глава НБУ майже не користувалася правом на відпустку і зараз вирішила надолужити згаяне.
Виконувати обов’язки глави НБУ буде перший заступник Гонтаревої Яків Смолій. Туману навколо перестановок на Інститутській (вулиця, де знаходиться НБУ) тільки додалося. УН стверджує, що чіткого кандидата на заміну Гонтаревої ще немає. При цьому сама вона нібито активно протегує керівника Райффайзен Банку Аваль Володимира Лавренчука на своє місце. Економічний експерт Андрій Блінов, посилаючись на свої джерела НБУ, підтверджує цю інформацію і допускає наявність у Лавренчука “амбіцій покерувати Нацбанком”. У той же час в Адміністрації президента, за твердженням УН, обговорюють в зв’язку з цим кандидатури керівника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтина Ворушиліна і голови Ради НБУ Богдана Данилишина. Можливими кандидатами названі також екс-заступник міністра фінансів Ігор Уманський і глава націоналізованого Приватбанку Олександр Шлапак. Раніше в пресі згадувався в цій якості також глава ради Національної асоціації банків України Роман Шпек, проте він публічно заперечує інтерес до державної служби. Сумнівно, щоб Гонтарева була звільнена, поки їй не знайдуть наступника і не затвердять хоча б за лаштунками. Це означає, що вплив Гонтаревої на регулятор буде зберігатися.
“Правління НБУ буде вести в значній мірі ту лінію, яку вела Гонтарева, і я не виключаю, що члени правління будуть проводити з нею якісь консультації. Принаймні на деякий час вона залишиться своєрідним шеф-консультантом НБУ, у всякому разі, в стратегічних питаннях “, – вважає Блінов.
У підвішеному стані
У ситуації з Гонтаревої є й інший – не менш цікавий – аспект. Незрозуміло, коли її відхід погодить Верховна Рада, як того вимагає закон. І чи буде парламент взагалі це робити – питання (навіть з урахуванням обговорення зазначених кандидатур замість Гонтаревої)…
Нагадаємо, головний банкір країни звільняється і призначається Радою за поданням президента України. Валерія Гонтарєва була призначена на свою нинішню посаду в червні 2014 року, і вона стала першою жінкою в історії незалежної України, яка очолила Нацбанк. При такому ході речей Гонтарева поповнює ряди тих, хто з волі правлячої команди або самого президента залишається на своєму посту в невизначеному статусі. Хороший приклад у цьому випадку – заступник міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, яка з 27 липня 2016 виконує обов’язки глави зазначеного міністерства, давно перевищивши даний законом термін. Спроба затвердити її кандидатуру в Раді фракцією “Блоку Петра Порошенко” (БПП) не реалізовувавлась.
З 2012 року в Україні немає повноправного складу Рахункової палати, так як повноваження її членів за винятком керівника закінчилися ще шість років тому. Сам голова Роман Магута перебуває під слідством. Проте, БПП і його союзник “Народний фронт” (НФ) провалили з великим скандалом призначення нових членів палати.
З серпня 2016 року по вказівці Міністерства соціальної політики виконує обов’язки голови Державної служби зайнятості Валерій Ярошенко, який є заступником голови цього держоргану.
З лютого вже у 13-ти з 15 членів Центральної виборчої комісії закінчився термін повноважень, який становить сім років – у тому числі у глави Центрвиборчкому Міхалі Охендовського. Перед проведенням президентських виборів Рада внесла зміни до законодавства, які дозволили продовжити повноваження членів ЦВК до прийняття парламентом рішення про їх звільнення. Віз і нині там, хоча нарікання політиків і громадських діячів на цей факт не припиняються.
Можливо, вся справа – в вигодах у такій ситуації для влади і особисто президента Петра Порошенка, який тримає керівників відомств в підвішеному стані.
З іншого боку, “завислі” призначення накопичуються багато в чому через те, що владному дуумвірату БПП і НФ складно прийти до кадрового компромісу, і відкласти призначення в довгий ящик, ймовірно, бачиться найпростішим рішенням. Судячи зі всього, загальна кількість таких випадків поки не бачиться в АП загрозливою. А це може означати, що та ж Гонтарева ризикує залишитися в своєму кріслі набагато довше, ніж до осені, як прогнозують економісти. Або поки для цього не настане зручний або вигідний особисто для президента момент.