Politerno > Україна і світ > ВР зняла недоторканність за законом “cлуг народу”, лише ускладнивши можливість слідчих дій щодо нардепів

ВР зняла недоторканність за законом “cлуг народу”, лише ускладнивши можливість слідчих дій щодо нардепів

  • 18 Грудня, 2019
  • 1404 Переглядів
  • 0

Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №2237 щодо внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України.

За відповідне рішення у середу, 18 грудня, проголосували 291 депутат. Не дали жодного голосу на підтримку законопроекту фракції “Європейська солідарність”, “Батьківщина” і “Голос”.

Щоправда напередодні Комітет з питань правоохоронної діяльності запропонував до закону поправки, які ускладнюють деякі етапи розслідування щодо депутатів навіть порівняно з чинними.

На думку депутатів з опозиційних фракцій, даний закон концентрує владу у руках генпрокурора та запроваджує “контрольовану” недоторканність народних депутатів.

Так, кримінальне провадження щодо народного депутата може розпочати виключно генеральний прокурор, усі клопотання про дозвіл на обмеження прав і свобод депутата мають бути погоджені прокурором, а клопотання у справі розглядаються слідчим суддею за особистої присутності відповідного народного обранця.

Народний депутат з фракції “Голос” Ярослав Юрчишин на пленарному засіданні зазначив, що цей законопроект не скасовує депутатську недоторканність, а “її цементує”. Він розкритикував монополію генерального прокурора на проведення всіх можливих дій щодо народних депутатів.

За словами глави комітету з питань правоохоронної діяльності Дениса Монастирського, при підготовці до другого читання до законопроекту була запропоновано 101 поправка, 32 з яких були враховані повністю або частково. Монастирський зазначив, що серед новацій – норма про те, що дані про вчинені народними депутатами правопорушення в ЕРДР має право вносити генеральний прокурор, і це новація, яку підтримали різні фракції.

За його словами, згідно з прийнятими змінами, клопотання про дозвіл на затримання, про запобіжний захід (утримання під вартою домашній арешт), проведення інших слідчих розшукових дій повинні бути узгоджені з генеральним прокурором.

Глава комітету звернув увагу, що згідно із законопроектом вести досудове розслідування кримінальних проваджень, відкритих проти народних депутатів, мають право слідчі НАБУ і центрального апарату ГБР.

“Забороняється доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, вчиненого народним депутатом України, іншим органам досудового розслідування, крім Національного антикорупційного бюро України та центрального апарату Державного бюро розслідувань відповідно до їх підслідністю”, наголошується в законопроекті.

Нагадаємо, 3 вересня Верховна Рада України внесла зміни до статті 80 Конституції України, яким скасувала депутатську недоторканість із 1 січня 2020 року. Рішення підтримали 373 депутати – представники усіх депутатських фракцій, за винятком “Опозиційної платформи – За життя”.

11 вересня президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо скасування депутатської недоторканності.

Як повідомив голова правління “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін, 44 нардепи з фракції “Слуга народу” заблокували скасування депутатської недоторканності, а також прослушку для НАБУ та знищення “правок Лозового”. Саме стільки присутніх у Верховній Раді “слуг народу” не проголосували за президентський законопроект №1009. За словами Шабуніна, хоча нардепи виключили з Конституції норму про імунітет народних обранців, у КПК та законі про статус народного депутата залишаються норми, які вимагають дозволу парламенту для, наприклад, прослуховування чи обшуку депутата.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE