Politerno > Україна і світ > Олігархи кодують телесигнали – наслідки і що робити українцям

Олігархи кодують телесигнали – наслідки і що робити українцям

 • 18 Січня, 2020
 • 10719 Переглядів
 • 0

З 28 січня 2020 року 23 телеканали чотирьох провідних медіагруп почнуть кодувати свій супутниковий сигнал. Про такий крок на шляху до платного ТБ домовилися “1+1 Media” (власник – Ігор Коломойський), StarLightMedia (Віктор Пінчук), “Медіа група Україна” (Рінат Ахметов) та Inter Media Group (Дмитро Фірташ).

Новація зачепить, за деякими оцінками, до 40% телеглядачів України. Якщо вони хочуть і далі дивитися “1+1”, СТБ, ICTV, “Новий”, “Україну”, “Інтер” та інші з ними пов’язані канали, слід зробити певні дії: або придбати новий спеціальний тюнер та почати щомісяця вносити абонентську плату за послуги супутникового ТБ, або перейти на інше телебачення ‒ ефірне цифрове (Т2), кабельне чи інтернет (ОТТ чи IPTV).

Якщо не міняти нічого, зі старим обладнанням у тарілці залишаться деякі українські телеканали ‒ ті, що не входять до чотирьох основних медіагруп, а також російські й інші іноземні канали з вільного супутникового доступу.

У цьому криється загроза. Адже глядачі на окупованих територіях ‒ у Криму та в окремих районах Донецької і Луганської областей, які дивляться укрТБ по супутнику, залишаться без доступу до провідних українських телеканалів.

І наразі виглядає так, що чотири олігархічні телегрупи обрали власну вигоду, а не національні інтереси в інформаційній політиці для українців в окупації.

Які канали вимикаються

У січні 2020 року кодуються такі телеканали чотирьох медіагруп:

“Медіа Група Україна”: “Україна”, НЛО ТБ, “Індиго TV”;

StarLightMedia: СТБ, ICTV, “Новий канал”, М1, М2, ОЦЕ ТБ;

“1+1 Media”: “1+1”, “2+2”, ТЕТ, “ПлюсПлюс”, “УНІАН ТБ”, “Бігуді”;

Inter Media Group: “Інтер”, НТН, К1, К2, “Мега”, “Піксель”, Zoom, “Enter-фільм”.

Решта українських каналів, які наразі є на супутнику, лишаються у вільному доступі.

За поясненням медіагруп, кодування супутника має три основні причини.

1. Перехід до Pay TV. Медіагрупи і провайдери розвивають ринок платного телебачення ‒ зі зміною менталітету споживача та справедливою винагородою за створений контент.
Кодування супутникового сигналу було вимогою провайдерів, яким важко продавати ту саму телевізійну послугу через наявність у вільному доступі каналів на супутнику.
Кодування зумовлене світовими тенденціями. На заході практично не залишилося телегруп із безплатними телеканалами – вони перейшли або на умовно безкоштовну, або на суто платну модель. Супутниковий сигнал використовується там лише як транспорт для провайдерів платного ТБ.

2. Обмеження прав на телепродукт територією України. Іноземні правовласники надають українським телеканалам право поширювати свій контент ‒ фільми, серіали, спортивні трансляції, формати шоу тощо ‒ лише на території України. Тоді як відкритий супутниковий сигнал доступний також у сусідніх країнах, через що порушується право на придбаний лише для України контент.

3. Боротьба з піратством. Кодування супутника дозволить медіагрупам припинити незаконне розповсюдження сигналу телеканалів деякими провайдерами. Досі такі сервіси брали безплатний сигнал телеканалів із супутника та надавали його споживачам за певну плату.
Також супутникове кодування дозволить посилити покарання піратів і притягувати їх за ст. 361 Кримінального кодексу (Незаконне втручання в роботу комп’ютерних мереж), а не за ст. 176 (Порушення авторського права).

На думку члена Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Сергія Костинськогокодування супутникового сигналу сьогодні є невчасним. Чому? Тому що ефірне мовлення, яке ми розвиваємо в напрямку окупованих територій, наразі не має того охоплення, яке має супутникове мовлення.

Супутниковий телесигнал покриває всю територію України, незалежно від того, де знаходиться домогосподарство, де встановлена супутникова тарілка – хоч на підконтрольній території, хоч у маленькому селі, в місті, хоч у Криму чи в ОРДЛО.

Так, ми зберегли аналогове мовлення в Донецькій, Луганській областях та шести прикордонних районах Херсонської області, ми потужно розвиваємо цифрове телебачення (Т2) в цих же районах – створили прототип державного мультиплексу, зараз ця робота завершується, буде встановлено 11 додаткових потужних передавачів уздовж лінії розмежування, такі ж передавачі вже стоять на межі з Кримом.

Але все одно. Мовлення цифрове, ефірне – це мовлення на обмежену дистанцію. Межа впевненого прийому – 60 км, максимум 100 км, якщо для цього є належні технічні умови. Тоді як супутникова технологія є універсальною.

ТОЖ, КОДУЮЧИ СИГНАЛ НАЙПОПУЛЯРНІШИХ КАНАЛІВ, МИ ЗАЛИШАЄМО ЛЮДЕЙ ДИВИТИСЯ РОСІЙСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

Є ще досить популярні українські інформаційні канали. Але, як ми бачимо, не всі з них мають проукраїнську позицію.

Деякі з цих каналів називають війну на Донбасі “внутрішнім українським конфліктом”, Революцію гідності – “державним переворотом”, ветеранів і військовослужбовців – “злочинцями”, а патріотів – “фашистами“.

Кодувати супутниковий сигнал можна за двох умов:

1) коли ми матимемо ефірне мовлення, яке точно пробиватиме глушіння на окупованих територіях і охоплюватиме більшість населення;

2) коли у нас буде потужне Суспільне мовлення з цікавим для людей контентом і великою аудиторією.

“Маємо палицю на два кінці: якщо користувач міняє тюнер на новий, із маркуванням “УТБ” ‒ він робить крок геть від Москви і її телебачення. Якщо обладнання до тарілки залишається старим ‒ глядач втрачає 23 провідні українські канали та ризикує зануритися в росТБ. Тому й бачимо численні коментарі і лайки типу будемо дивитися халявну рашу під публікаціями як на популярних новинних, так і на спеціалізованих сайтах, які розповідають про тонкощі супутникового кодування”, – підсумовує Сергій Костинський.

Ще один цікавий момент переходу “на код”. В Україні є лише два офіційні оператори супутникового телебачення: Viasat та XtraTV. Перший входить до групи Ігоря Коломойського, другий ‒ до медіаконгломерату Ріната Ахметова. Так що два олігархи є вигодонабувачами кодування супутника ще й у такий спосіб.

Фінансово – технічні питання

Скільки коштує новий тюнер для закодованого сигналу? ‒ Рекомендована роздрібна ціна тюнера становить 1099 грн.

Де його можна купити? ‒ У роздрібних мережах електроніки, в т.ч. по пошті, через офіційних операторів супутникового телебачення Viasat або XtraTV, а також у майстрів з підключення.

Чи можна взяти тюнер в оренду? Де? Почім? ‒ Так. У оператора супутникового телебачення, Viasat або XtraTV. Ціна оренди ‒ від 29 грн/міс.

Скільки коштує тюнер з установкою майстром? ‒ 1499 грн.

Як зрозуміти, який саме тюнер потрібно купувати? ‒ Необхідні тюнери із вбудованою системою Verimatrix оснащені маркуванням “УТБ” (“Українське телебачення”).

Чи працюватиме тюнер до кодування? ‒ Так, до дня кодування він також працюватиме і прийматиме супутниковий сигнал.

Яка буде абонплата за послуги офіційних провайдерів супутникового ТБ? ‒ Від 69 грн/міс (за 84 канали) у Viasat, від 69 грн\міс за 69 каналів у XtraTV. Це акційні тарифи, надалі вони зростуть. Пакети з більшою кількістю каналів ‒ дорожчі.

Чи можу я дивитися супутникове ТБ не через провайдерів Viasat або XtraTV? ‒ У такому випадку вам надає послугу іноземний провайдер або пірат. Після кодування ви не зможете дивитись 23 провідні канали вітчизняних медіагруп.

Читайте також: Влада готова підвищувати податки для малого бізнесу і бляхерів, але не хоче підняти рентні ставки для олігархів

Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь