Премʼєр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів зустріч із послом України Мирославом Кастраном щодо заборони постачання нафти російського «Лукойлу». Він заявив, що внаслідок цього Братислава може обмежити постачання дизельного пального.
Про це йдеться в його відеозверненні, пише Громадське.
«Якщо транзит російської нафти через Україну за короткий час не відновиться, Slovnaft не продовжить постачання в Україну дизеля, який покриває десяту частину споживання України», — заявив він.
Він додав, що подальша дія цієї санкції «лише зашкодить» Україні, Словаччині та Угорщині. За його словами, посол отримав інформацію про технічне рішення імпорту нафти, яке Фіцо ще раніше запропонував українському прем’єр-міністрові Денису Шмигалю.
«Якщо Євросоюз хоче вийти з-під тотального впливу Сполучених Штатів, мені доведеться подумати про форми співпраці з російською федерацією, яка також має передбачати співпрацю у сфері стратегічної сировини», — заявив Фіцо.
Раніше Financial Times із посиланням на власні джерела написало, що Європейська комісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону на транзит російської нафти «Лукойлу».
До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування, а Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.
Що передувало?
«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.
Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.
18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.
Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.
Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.
Читайте також: В ЄС стурбовані рішенням Угорщини, яке дозволить безперешкодно потрапляти в Європу російським шпигунам та диверсантам