Третя дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя рекомендувала звільнити суддю Донецького окружного адміністративного суду Людмилу Арестову, у якої журналісти «Схем» (Радіо Свобода) виявили російське громадянство. Підставою розгляду цього питання стала дисциплінарна скарга на суддю Арестову, яку після виходу розслідування «Схем» подала громадська організація «Всеукраїнське обʼєднання «Автомайдан».
Під час заслуховування справи був взятий до уваги лист Служби безпеки України від 21 липня 2023 року, надісланий на адресу ВРП, в якому спецслужба підтвердила набуття Людмилою Арестовою російського громадянства, пише Радіо Свобода.
«Третя дисциплінарна палата вирішила притягнути суддю Донецького окружного адміністративного суду Арестову Людмилу Валеріївну до дисциплінарної відповідальності та застосувати до неї дисциплінарне стягнення у вигляді подання про звільнення судді з посади», – повідомила секретар палати Інна Плахтій на засіданні 7 серпня.
Згідно з законом «Про Вищу раду правосуддя», Арестова має право оскаржити рішення дисциплінарної палати до Вищої ради правосуддя, яка згодом усім складом має ухвалити остаточне рішення у справі.
У липні 2023 року «Схеми» опублікували розслідування про те, що суддя Людмила Арестова, відповідно до витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», є громадянкою РФ. Витяг вказує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі так званого «договору про прийняття Криму до складу Росії» у 2014 році, згідно з яким громадяни України й особи без громадянства, які на той момент постійно проживали на півострові, визнавалися громадянами РФ.
За допомогою сайту Податкової служби РФ вдалося встановити індивідуальний податковий номер платника податків у Росії Людмили Арестової, прив’язаний до її паспорта громадянки РФ.
«Схеми» знайшли додаткові підтвердження використання суддею Арестовою російського паспорта. У витоку з баз даних авіаперельотів РФ є інформація про те, що після окупації півострова в травні 2014 року суддя Арестова літала до Москви. 11 травня суддя вилетіла рейсом Сімферополь-Домодєдово, і повернулася до Криму 14 травня 2014 року. В обох випадках суддя використала свій російський паспорт.
У коментарі «Схемам» суддя Арестова стверджувала, що не має російського громадянства.
«У мене немає російського громадянства. Я тільки знаю, що я мешкала в Криму і була там зареєстрована, і працювала в суді, і тому мені такий паспорт, можливо, дійсно був виданий. Бо, якщо я не помиляюся, там всі громадяни, хто мешкав в Криму, і хто був там зареєстрований на момент анексії, вони були всі визнані громадянами Росії», – повідомила Арестова.
На уточнення щодо схожості почерку та підпису у документах з суддівського досьє та у формі 1П, яка є у витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», Арестова повідомила, що це «підробка», бо там міститься інформація, «яка не відповідає дійсності».
Після виходу розслідування «Схем» Слов’янська окружна прокуратура відкрила кримінальне провадження через можливе втручання автора розслідування – журналіста Радіо Свобода Георгія Шабаєва – в діяльність судді Арестової. Пізніше після розголосу це провадження закрили у звʼязку з відсутністю складу кримінального правопорушення в діях журналіста.
У серпні 2023 року після публікації розслідування «Схем» громадська організація «Всеукраїнське обʼєднання «Автомайдан» подала до ВРП дисциплінарну скаргу на суддю. 22 травня 2024 року у ВРП ухвалили рішення відкрити дисциплінарну справу.
«На переконання Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя, обставини, на які покладається СБУ у своїх листах, можуть викликати обґрунтовані сумніви у неухильному дотриманні суддею Донецького окружного адміністративного суду Арестовою Л.В. норм суддівської етики та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду», – йшлося у рішенні.
Читайте також: Суди масово скасовують штрафи, які накладали ТЦК, громадяни виграли 88% справ