Politerno > Україна і світ > Зеленський консолідує владу навколо свого офісу, а Кулебу зняли через конфлікт з Єрмаком – Politico

Зеленський консолідує владу навколо свого офісу, а Кулебу зняли через конфлікт з Єрмаком – Politico

  • 8 Вересня, 2024
  • 1364 Переглядів
  • Comments Off

Президент України Володимир Зеленський викликав негативну реакцію українців, після того, як парламент розпочав найбільшу перестановку урядових ролей з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії.

«У той час, як московські війська просуваються на сході України, а Київ лобіює перед західними союзниками можливість використання їхніх ракет на російській території, провідні опозиційні діячі звинуватили Зеленського у тому, що він дедалі частіше призначає на державні посади близьких соратників і лояльних до себе людей, намагаючись консолідувати владу навколо свого офісу», — пише видання Politico.

Його партія здобула більшість у 2019 році, тож Зеленський має право формувати уряд. Воєнний стан, який залишається чинним, поки Україна бореться з російським вторгненням, надає президенту більше повноважень і ставить вибори поза законом. Однак деякі опоненти кажуть, що президент перейшов межу.

«Усі дії нинішньої влади говорять про систематичну централізацію влади президентом і його офісом», — сказала POLITICO депутат від опозиційної партії «Європейська солідарність» Іванна Климпуш-Цинцадзе. «Цей шквал відставок урядовців зараз говорить про серйозну кризу управління в країні».

Серед тих, хто збирається піти, – популярний міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який у середу подав у відставку з поки нез’ясованих причин, пише видання.

Один колишній високопосадовець України, якому, як і іншим у цій історії, дозволили залишитися анонімним, щоб відверто говорити про кадрові перестановки, сказав, що Кулебу, ймовірно, усунули через зіткнення з впливовим главою офісу Зеленського Андрієм Єрмаком. «Усі знали, що у них конфлікт. Одного разу я навіть був свідком такого епізоду», – розповів чиновник.

«Завдяки своїй посаді Кулеба мав добре налагоджені прямі контакти з [держсекретарем США Ентоні] Блінкеном, з [міністром закордонних справ Німеччини Анналеною] Бербок та багатьма іншими. Навіть якби він був лояльним на 300 відсотків, Офіс президента не міг би залишити такий канал зв’язку в руках людини, у якій вони не до кінця впевнені, якщо ви розумієте, про що я», – додав чиновник. 

Незважаючи на те, що Зеленський покладається на керівництво своїх вищих посадовців, комунікація Києва з Вашингтоном в першу чергу здійснюється через його власний офіс — зокрема Єрмака. Міністр оборони Рустем Умеров також близький до адміністрації Байдена і часто спілкується з міністром оборони Ллойдом Остіном.

POLITICO зазначає, що ці двоє чоловіків залишаються на місці. Обидва відвідали Вашингтон минулого тижня, зустрівшись із високопосадовцями адміністрації Байдена. 

Чиновники та радники Зеленського розповіли POLITICO, що дії Зеленського виправдані, а деякі експерти навіть зазначили, що "під час такої війни неможливо залишатися повністю демократичними". Зокрема про це заявив Володимир Фесенко, політолог Українського центру політичних досліджень "Пента", відомий своєю лояльністю до будь-якої влади.

Це обґрунтування не зовсім подобається внутрішнім опонентам Зеленського, які очуть більш представницького уряду, оскільки війна в Росії триває, пише видання.

«Нам зараз потрібен уряд порятунку, а навіть не єдність», – сказала Климпуш-Цинцадзе. «Але ми погодимося на співпрацю лише в тому випадку, якщо влада України повернеться до верховенства права, тому що навіть війна не є виправданням».

Україна має історію корупції, і США в різні моменти часу виступали за те, щоб Київ докладав більше зусиль для перевірки своїх чиновників і боротьби з політичною та фінансовою необережністю. 

POLITICO нагадує, що раніше команда Байдена підштовхувала Київ залучити більше голосів громадянського суспільства до свого уряду.

Народний депутат від партії «Голос» Ярослав Жележяк розкритикував відсутність нових облич у дописі у Facebook

«Зеленський каже, що потрібна нова енергія, а ви помітили, що в цьому «великому наведеному порядку» досі немає нової людини?», — запитав нардеп. «Всі зміни — це просто ротація людей, які вже є» в уряді.

Наразі західні союзники публічно не критикували Зеленського та київську адміністрацію, незважаючи на деяке занепокоєння через враження, що президент наповнює свій уряд лояльними людьми. 

У США офіційні особи адміністрації були скромними щодо своїх почуттів щодо потрясінь.

«Можуть бути причини для занепокоєння», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації, відмовившись надати додаткові подробиці. Цей коментар надійшов лише після того, як чиновнику дозволили залишитися анонімним, щоб бути відвертим.



Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE