Напередодні великої «чистки» Кабміну ми отримали інформацію, що крісло захиталось і під Рустемом Умєровим, якого призначили міністром оборони лише торік. Однак буря його оминула.
Керівником міністерства Рустема Умєрова парламент призначив 6 вересня 2023-го — на заміну Олексію Резнікову. Тоді перед Умєровим стояло завдання відновити довіру до оборонного відомства на тлі гучних корупційних скандалів.
Які здобутки справедливо приписують Рустему Умєрову, а в чому він розчарував? Та чи завдячує тим, що лишився на посаді, — Андрію Єрмаку? Про рік роботи міністра оборони — у матеріалі hromadske.
“” Читайте те по темі: Велике перезавантаження Кабміну: навіщо це роблять і де програв Єрмак
Принаймні без корупційного шлейфу
«Ми як Міністерство оборони співпрацювали з антикорупційним суспільством, тому що було дуже багато нарікань щодо закупівель, контрактів, логістики, оплат. Створили агенції, які працюють як у тиловому напрямку, так і оборонних закупівлях», — нещодавно говорив Умєров на форумі, організованому Офісом президента. Свого роду підбиваючи підсумки досягнень за цей рік.
Одним зі здобутків Рустема Умєрова можна визнати вже те, що особисто він пройшов цей рік без жодного корупційного скандалу — втихомиривши шлейф із мемами про «яйця по 17 гривень». До того ж колишній керівник Фонду держмайна у перші місяці на чолі МО заявив про порушення у відомстві на понад 10 мільярдів гривень.
Міністр оборони Рустем Умєров під час форуму “Україна 2024. Незалежність”Міністерство оборони України
«Я не підозрюю його [Умєрова — ред.] в корупції чи саботажі. Ситуація стала однозначно кращою в сенсі, що принаймні було прибрано відвертого саботажника будь-яких реформ [попереднього міністра Резнікова — ред.]», — каже журналіст Юрій Ніколов, чиї розслідування про махінації в тилових закупівлях Міноборони спричинили суспільний резонанс, а як наслідок — і відставку попереднього міністра.
Антикорупційники хвалять Міноборони під керівництвом Умєрова передусім за створення двох установ: Державного оператора тилу та Агенції оборонних закупівель. Перша (ДОТ) займається закупівлями тилового майна; друга (АОЗ) — закупівлями зброї. Тут справді вдалося здійснити переворот: одного за одним позбуватися посередників, виходити на прямі контракти, ставити в пріоритет українських виробників.
«У нас дуже хороші результати. Зараз є близько 20 прямих угод із великими компаніями. Якщо говорити про внутрішній ринок, то тепер це виключно виробники. На зовнішньому ринку частки прямих угод зросли з 20% до 60%, якщо порівнювати з минулим роком», — зазначала в інтерв’ю hromadske очільниця Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова.
Водночас нові успіхи, які можна приписати міністрові та його команді, — за рік фактично звелися нанівець, вважає Ніколов.
Ці дві агенції почали відразу давати хороший результат. Ну і багато хто розцінив, що це заслуга Умєрова. На жаль, коли минув рік, стало очевидно, що окрім успіхів цих агенцій, інших успіхів майже немає. Тобто успіхи досягаються в тих проєктах, де є високовмотивовані менеджери.
Журналіст додає: «До успіхів можна віднести історію із цифровізацією армії, де команда заступниці міністра Катерини Чорногоренко намагається замінити “журнал обліку журналів” на електронну систему рапортів. Однак швидкість і напрямок змін у Міноборони зараз дуже відрізняється від того, чого я очікував рік тому».
«Міноборони занурилося в хаос»
«Ми просимо від союзників більше озброєння та військової техніки, просимо схвалення на використання західної зброї для ударів по військових об’єктах на території ворога, яке дозволить нам послабити військову міць ворога», — розповідав Умєров наприкінці серпня 2024-го.
У кулуарах його намагалися спіймати журналісти, але він поспіхом пішов.
Міністр не дуже любить медійну активність, якщо для неї немає важливих приводів. Дмитро Лазуткін, речник Міноборони
Це було напередодні візиту до Вашингтону — 30 серпня Умєров із главою Офісу президента Єрмаком переконували керівництво Сполучених Штатів дозволити бити американською далекобійною зброєю вглиб рф.
Міністр оборони України Рустем Умєров під час зустрічі з міністром оборони США Ллойдом ОстіномМіністерство оборони України
«Він хороший комунікатор з американцями, бо в нього хороша англійська, він розбирається в темі. Хоча й багато чого делегує заступникам. Він точно ефективний у лінії співпраці з арабським світом, Туреччиною, у переговорах щодо заручників і обмінів», — каже співрозмовник hromadske в керівництві фракції «Слуга Народу».
Рустем Умєров — етнічний кримський татарин. Знає англійську, кримськотатарську, турецьку. Був делегатом Курултаю кримськотатарського народу і радником колишнього голови Меджлісу Мустафи Джемілєва. Із 2014 року, за його ж словами, фактично був неофіційним куратором повернення українських політв’язнів з рф. У 2019-му став депутатом Верховної Ради від «Голосу», опікувався питаннями деокупації Криму.
На початку повномасштабного вторгнення Умєров увійшов до перемовної групи з росіянами. Згодом медіа повідомляли, що він має тісні зв’язки в Туреччині та в країнах Близького Сходу.
А втім, експерти, які вважали його зв’язки й перемовницькі риси сильним боком іще рік тому, — нині розчаровані. І передовсім роботою на міжнародному рівні.
Вважаю, ми зробили помилку, коли публічно підтримали Рустема Умєрова. Я дуже незадоволена роботою Умєрова з нашими міжнародними партнерами — цей напрямок надзвичайно провисає. Дар’я Каленюк, виконавча директорка «Центру протидії корупції»
Виконавча директорка «Центру протидії корупції» Дар’я Каленюк у розмові з hromadske зауважує: «Звичайно, допомога нам надходить, але через деякі помилки ми її отримуємо менше, ніж могли б. Умєров не вибудував довіру міжнародних партнерів — особливо США, від яких ми отримуємо половину всієї військової допомоги».
Профільного заступника Умєрова з євроінтеграції — Олександра Балануцу — призначили лише в травні 2024-го. Крім цього, у дев’ятьох заступників очільника МО дублюються повноваження. «Вони не знають, що кожен із них робить», — аргументує експертка.
Нині ж під загрозою допомога у 6,2 мільярда доларів від Сполучених Штатів. Якщо їх не використати до 30 вересня, вони можуть «згоріти». Причому в Міністерстві, за словами Каленюк, ще кілька тижнів тому навіть не знали про цю проблему.
Міністр оборони України Рустем Умєров – Міністерство оборони України
«Я не розумію, хто відповідає в Міністерстві оборони за міжнародну військову допомогу. Хто це координує? А це допомога на десятки мільярдів доларів. Ми непублічно неодноразово спілкувалися з міністром, радили йому, що варто було б зробити окремий потужний відділ щодо Америки», — скаржиться Дар’я Каленюк.
Усі ініціативи грузнуть у болоті управлінського хаосу. Зворотний зв’язок із міністром має такий вигляд: «Так, все дуже важливо, все дуже добре, будемо робити», але нічого не робиться. Дар’я Каленюк, виконавча директорка «Центру протидії корупції»
Керівниця центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук додає: «Є окремі представники Міністерства, які дуже фахові й віддані справі, але створюється враження, що часом дезорієнтовані в пріоритетах.
Не розумію, чому, попри чіткий вектор України на вступ до НАТО та ЄС, стільки уваги приділяється країнам Близького Сходу. Тоді як діалог зі США, хоч і відбувається на високому рівні, не трансформується в практичну співпрацю на середніх рівнях».
Відданість Єрмаку?
28 лютого 2022-го Рустем Умєров, у складі української делегації, разом із тодішнім міністром оборони Резніковим, главою фракції «Слуга Народу» Арахамією та радником ОП Подоляком вирушив до білоруського Гомеля на перемовини між Україною та рф. Згодом сам Умєров розповів, що у перемовники його порадив глава Офісу президента Андрій Єрмак — «як людину, яка має навички, що були потрібні на той час».
Після вступу на посаду міністра критики в Раді говорили про ймовірну залежність Умєрова від Офісу президента. Зараз кажуть: він досі на посаді, бо, очевидно, лояльний і підпорядкований ОП.
Міністр оборони України Рустем УмєровМіністерство оборони України
«Фактично він людина, яку приводив пан Єрмак. І він загалом зберігав лояльність до влади. Немає підстав говорити, що відносини між ними змінилися», — каже в коментарі hromadske політолог Олег Саакян.
На його думку, діяльність Умєрова нині влаштовує всіх — його особливо не критикують ані партнери, ані суспільство.
Умєров залишається в такому собі коридорі — без якихось надздобутків, але і без екстремальних «зашкварів». Це, з одного боку, його оберігає як від публічного гніву, який міг би спровокувати потенційну відставку; а з іншого — від зниження його ролі всередині політичної команди. Олег Саакян, політолог
Мобілізація. Цифровізація. Зброя
Рік на посаді міністра Рустема Умєрова відзначився підготовкою мобілізаційного закону, цифровізацією — запуском застосунків «Резерв+» і «Армія+» (і анонсованим «Ветеран+»). А ще спробами розвивати рекрутинг і перебудовувати систему оборонних закупівель. Це можна віднести до здобутків, однак до всіх пунктів є й запитання.
Наприклад, попри досягнення в оборонних закупівлях, Міністерство затягує зі створенням наглядової ради профільної Агенції, яка мала б захистити її від тиску.
«Без наглядової ради Агенція оборонних закупівель не буде вважатися завершеною якісною реформою. Чому міністр не може 2 місяці призначити п’ять членів наглядової ради? Щоб ми генерували гроші за кордоном для закупівлі нашої зброї. Чому це не робиться? Я не знаю», — нарікає Дар’я Каленюк.
Міністр оборони України Рустем УмєровМіністерство оборони України
Зі скарг у Раді лунало й те, що Умєров «по мінімуму» особисто комунікує з парламентом. Були й претензії, що він «не ходить на засідання уряду, а дуже часто відправляє заступницю Калмикову», — каже один зі співрозмовників hromadske у «Слузі Народу».
Водночас у парламентському комітеті з нацбезпеки і оборони не бачать проблем із комунікацією, які б позначались на якості підготовки законопроєктів.
«Просто він вибудував комунікацію з комітетом нацбезпеки через інший формат — через своїх профільних заступників. І вони брали участь в обговоренні всіх законопроєктів. На виході це дало результат. Практично більшість зауважень до того ж мобілізаційного закону були враховані. Хоча є нюанси, які були випущені», — говорить членкиня профільного комітету Ірина Фріз.
Взагалі плюси, які робилися, перекривали ті «зашквари», які супроводжували цей рік його на посаді. Ми ж бачили з вами і ці призначення, і ці звільнення, які відбувалися навіть без інформування командувачів, яких звільняли. А останнє ідіотичне призначення особи на посаду начальника штабу Сил безпілотних систем? Він навіть не пройшов перевірку СБУ, але був просто «спущений» згори. Ірина Фріз, народна депутатка від «Європейської Солідарності»
Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак наголошує, що Міноборони потрібна більш чітка дронова політика.
«Недоліки, які існують, треба поділити між Міністерством оборони та Мінцифри. Бо поки ми розпорошуємо зусилля і відстаємо від росіян».
Водночас експерт відзначає: «Міністерство оборони зараз більше зосередилося на ракетах і боєприпасах. З’явився профільний заступник міністра з ракетних питань, під нього зараз готують апарат. Сподіваємося, будуть результати як у частині самостійного виробництва, так і в частині військово-технічного співробітництва.
Інша справа, що все йде дуже повільно, це правда».
Загалом усі експерти сходяться в одному: нинішній міністр, безумовно, робить якісніші кроки, ніж попередник. Але кардинального «розвертання корабля» не відбулося.
Ми рік намагалися непублічно переконати, змусити, порадити міністру будувати інституцію, але це не працює. Дар’я Каленюк, виконавча директорка «Центру протидії корупції»
«Були перші сподівання, що на посаду прийде управлінець, здатний розбудувати інституцію і налагодити процеси всередині Міністерства оборони. На жаль, цього не відбулося. Основна претензія до Умєрова саме в тому, що він не вибудував інституцію. І не хоче або не може цього робити», — підсумовує Дар’я Каленюк.