Одним із найгостріших питань у ситуації навколо Новосільської спеціальної школи адвокатка Інна Мірошниченко, яка брала участь у перевірці спецзакладу у складі моніторингової групи, називає конфлікт інтересів у розслідуванні.
Про це, як ми повідомили раніше, вона написала на своїй сторінці в Instagram.
“Так склалося, що перевірити все доручили комісії під головуванням найкращої подруги директорки спецшколи”, – зазначає Мірошниченко.
Попри те, що директорку відсторонили, всі інші причетні до порушень, зокрема її заступниця, залишаються на своїх місцях.
“Місцеві пишуть, що чоловік заступниці, який тримає в страху кілька сіл, зачастив у Тернопільську ОВА – ту саму, яка має перевіряти виявлені факти”, – наголошує Мірошниченко.
Раніше вона стверджувала, що чоловік заступниці директорки закладу користується землею, яку спецшкола безкоштовно отримала від держави.
“Він майже безкоштовно користується цією землею. Тому вони зацікавлені в тому, аби в інтернаті були діти. Він “тримає” там увесь “район”. Більшість людей, які готові були давати свідчення, бояться, бо їм там жити”, – заявила адвокатка.
Раніше Інна Мірошниченко вже повідомляла, що місцеві жителі мовчать про те, що насправді відбувалося у спецшколі, бо бояться відомого аграрія, героя України Олега Крижовачука, який на правах спільної діяльності користується 19 гектарами с/г землі, яка належить спецшколі у Новосілці. Мірошниченко наголошувала, що ця земля звільнена від опадкування.
Дружина агромагната Крижовачук Галина Євгенівна працює заступницею директора з навчальної роботи Новосільської спеціальної школи.
Також за словами адвокатки, багато дітей, які перебувають у цій школі і на яких виділяються державні кошти, паралельно рахуються і у будинках сімейного типу, які також отримують кошти за них, але там не проживають.
Мірошниченко стверджує, що люди бояться давати свідчення у кримінальному провадженні щодо знущання та сексуального насильства. За її даними, Олег Крижовачук здійснює тиск на жителів громади.
У яких умовах навчаються та проживають діти
Як відомо, під час візиту до закладу представники омбудсмена виявили відсутність належної організації освітнього процесу, а також факти психологічного й фізичного насильства щодо дітей.
«У закладі немає журналу, де фіксувалася б реєстрація дітей і їхня відвідуваність. Ніхто не знає, скільки дітей було вчора, є сьогодні чи буде завтра, що навіть унеможливлює планування харчування. Це – елементарні речі, які мали б бути налагоджені», – зазначила представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.
За її словами, діти не мають щоденників, оскільки їх ними не забезпечили. Учні не знають розкладу уроків і не орієнтуються, який предмет буде наступним, – вчителі повідомляють їм це вже під час уроків. За її словами, деякі діти навчаються в цьому закладі вже 10 років, але досі не вміють читати, не знають літер і не можуть рахувати.
«Крім того, у закладі відсутні важливі фахівці, як-от нейропсихолог, дефектолог, логопед. Замість цього є лише психолог, який відмовляється надавати документи, що підтверджують її роботу з дітьми, і заявила, що звільниться, якщо її змусять це зробити», – розповіла Ірина Суслова.
Також представники омбудсмена зауважили, що на території немає місця, де б діти могли прогулюватися, а єдине місце, де вони проводять час на свіжому повітрі – це невеликий цвинтар, який розташований на території спецшколи.
Інна Мірошниченка 14 листопада в своєму Instagram показала, які умови проживання дітей в спецшколі в Новому Селі. За її словами, у вбиральнях школи відсутній туалетний папір, мило, рушники. Не має гарячої води, а двері на ключ не закриваються.
У ванній кімнаті можна помитися лише раз на тиждень, в п’ятницю з 20:00 до 22:00. «Ванна стоїть в кутку великої кімнати, шторки не має, також не має кранів, тож дитина не зможе сама відкрити воду», – написала Інна Мірошниченко.
За словами громадської діячки, діти, які перебувають у спецшколі розповіли, що за погану поведінку їх відправляли у психіатричну лікарню. «Однак цього ніде не фіксують. Якщо і там погано поводяться, то роблять уколи, після яких “ти як овоч“». Мірошниченко заявила, що у закладі встановили два випадки сексуального насильства, а дітям регулярно казали, що вони «інваліди, аутисти, нікому не потрібні, тупі, хворі».
Загалом в Новосілківській спеціальній школі навчається 95 школярів. Це діти від 6 до 17 років, які мають порушення інтелектуального розвитку. Дехто з дітей постійно проживає в закладі, частина їздить щодня додому. Школа надає неповну середню освіту, тобто там навчаються за програмою дев’ятирічної школи, але освіту учні здобувають до 10 класу.