Містобудування, землеустрій, публічні закупівлі та робота комунальних підприємств – сфери з найвищими корупційними ризиками в Тернопільській області.
Питання запобігання корупції в цих та інших галузях представники НАЗК обговорили на зустрічах з керівництвом Тернопільської обласної військової адміністрації (ОВА), обласної та міської рад, правоохоронних органів. Діалог НАЗК з регіонами має на меті налагодження конструктивної співпраці задля ефективної реалізації державної антикорупційної політики з фокусом на місцеву проблематику.
"Тернопільщина активно забудовується, зокрема, через внутрішню міграцію, спричинену війною. Однак існують суттєві ризики порушень при виділенні земельних ділянок, укладанні інвестиційних угод та договорів оренди землі. Громада та місцевий бюджет мають отримувати користь від таких проєктів у вигляді бюджетних надходжень, благоустрою, розвитку інфраструктури, а сама забудова має здійснюватися в прозорий спосіб, з дотриманням норм земельного, містобудівного та антикорупційного законодавства", - зазначив заступник голови НАЗК Сергій Гупяк на зустрічі з місцевою владою.
Він наголосив, що НАЗК планує на прикладі Тернополя зробити комплексний аналіз корупційних ризиків в сфері містобудування і виробити рекомендації центральним профільним органам для усунення та зменшення таких ризиків в усіх містах. Містобудування та землеустрій - одні з найкорумпованіших в Україні сфер, як за даними соціологічних досліджень, так і за даними правоохоронців, медіа, громадськості.
Заступник Голови НАЗК зазначив про необхідність виконання всіма органами Державної антикорупційної програми (ДАП) та наголосив, що превентивно працювати над зменшенням ризиків, зокрема через систему повідомлень про корупцію, мають, насамперед, антикорупційні уповноважені.
Наразі Тернопільська міська рада та її установи не підключені до Порталу викривачів. Тернопільська ОВА, районна адміністрація та облрада мають забезпечити підключення підпорядкованих установ.
За словами Сергія Гупяка, предствники Національного агентства з питань запобігання корупції виявили порушення у деклараціях посадовців з Тернопільщини. Вони не задекларували понад два мільйони гривень.декларації перевіряють від початку цього року.
"Розпочато перевірку шести декларацій з Тернопільщини. Станом на лютий у чотирьох із них закінчено перевірки. В двох з них, виявлено порушення. Недостовірні відомості на 2 мільйони 200 тисяч гривень. Для прикладу, у керівника органу місцевого самоврядування виявлено порушення недекларування на півтора мільйона гривень. Йому поповнювала картки інша особа. В результаті були сформовані матеріали і передані до відповідного правоохоронного органу для розслідування", - зазначив Гупяк.
