Politerno > Україна і світ > Стамбульська угода 2022 року може стати орієнтиром для мирних домовленостей між Україною та РФ — спецпосланець Віткофф

Стамбульська угода 2022 року може стати орієнтиром для мирних домовленостей між Україною та РФ — спецпосланець Віткофф

  • 23 Лютого, 2025
  • 704 Переглядів
  • Comments Off

США наблизилися до досягнення мирних домовленостей між Україною і Росією. Орієнтиром укладення угоди з РФ можуть стати «стамбульські домовленості».

Про це заявив спеціальний посланник США з питань Близького Сходу Стів Віткофф в інтервʼю CNN. 

«Ми підійшли дуже-дуже близько до підписання чогось», — заявив він. Віткофф вважає, що «Стамбульську протокольну угоду» можуть використати як орієнтир, щоб укласти мирну угоду між Україною і Росією.

Він не уточнив умов такої потенційної угоди, але наголосив, що в будь-якій мирній угоді «кожна сторона збирається піти на поступки, чи то територіальні, чи то економічні», цитує його «Голос Америки».

Віткофф також заявив, що Дональд Трамп хоче бути «президентом-миротворцем» і досягнути миру через силу. 

На думку Віткоффа, війна проти України «була спровокована». «Тоді були всілякі розмови про вступ України до НАТО […] Це фактично стало загрозою для росіян, і тому ми повинні мати справу із цим фактом», — заявив спецпосланець.

Переговори у Стамбулі

28 лютого 2022 року у Стамбулі почалися перемовини між Україною і рф. Деякі раунди проходили за фізичної присутності представників сторін, а інші — онлайн.

Як писало «Радіо Свобода», тоді Москва запропонувала Україні угоду, яка фактично означала б українську капітуляцію. Це був проєкт під назвою «Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України». Це перший відомий документ, який викладає умови росії щодо мирної угоди після початку повномасштабного вторгнення.

Згідно з проєктом договору, росія висувала такі вимоги:

  • Україна має скоротити свою армію до 50 000 осіб, включаючи 1,5 тисячі офіцерського складу.
  • Україні пропонували «не розробляти, не виробляти, не купувати та не розміщувати на своїй території ракетні озброєння будь-яких видів базування з дальністю стрілянини понад 250 км». 
  • У планах Росії Україна мала «визнати незалежність так званих “Донецької та Луганської республік”» — причому в межах адміністративних областей України (станом на 24 лютого 2022 року росія контролювала лише частину цих областей і не завоювала їх повністю й тепер, на початку 2025 року).
  • Росія також вимагала скасування всіх санкцій — як українських, так і міжнародних — і відкликання всіх міжнародних позовів, поданих із 2014 року.
  • Саме Україна має взяти на себе витрати на відновлення інфраструктури Донбасу, зруйнованої з 2014 року.
  • Росія наполягала на надання російській мові статусу державної та відновлення всіх майнових прав Української православної церкви (московського патріархату).
  • Автори проєкту вимагали «скасувати й більше не вводити будь-які заборони символіки, що асоціюється в державах із перемогою над нацизмом», тобто фактично знову легалізувати в Україні радянські та комуністичні символи. До документа додано перелік українських законів, які автори назвали прикладами «нацифікації та героїзації нацизму».

Однак переговорний процес завмер наприкінці квітня 2022 року, оскільки в Бучі були знадені братські могили страчених українських громадян. Водночас армія РФ відступила з півночі України, бо не змогла захопити Київ чи змусити Україну капітулювати.

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE