Прес-конференція Зеленського, оцінка та висновки від головного редактора Цензор.нет Юрія Бутусова:
1. Головне – США залишаються союзником України, ніякого розриву на даний момент нема, ніяких офіційних чи неофіційних погроз у розриві стосунків, припиненні роботи Starlink, керівники США не озвучували. Але нема нових рішень про продовження надання допомоги.
2. Керівництво України робить усе для досягнення взаємопорозуміння з Трампом щодо фонду управління корисними копалинами. Президент не визнає борг України у 500 міль’ярдів доларів, про який казав Трамп. Але принципова готовність передачі частини українських копалин в управління одного фонду спільно з США досягнута.
До речі, президент обіцяв, що правоохоронці проведуть перевірку, які саме копалини можна забрати у недобросовісних власників, олігархів. Але термінів, відповідальних осіб, олігархів, у кого щось могли б забрати, президент не назвав.
3. Європа активно підтримує Україну і надала допомоги на таку ж суму, як і США. Євросоюз за три роки надав трохи більше 100 міль’ярдів доларів, США – 100 міль’ярдів доларів. Власні витрати України на війну президент оцінив у 120 міль’ярдів доларів за три роки. (Для порівняння: Росія витратила на війну тільки у одному 2024-му році не менше 462 міль’ярди доларів за даними CIPRI і офіційними витратами федерального бюджету, тобто разом з регіональними бюджетами за один минулий рік РФ витратила на війну більше у 1,5 рази ніж Україна загалом витратила за три роки).
4. Жодних відповідей на конкретні звинувачення Трампа Зеленський не дав, крім згадки, що рейтинг у президента не маленький у 4%, а великий у 65%.
5. У відповідь на питання чи готовий він залишити посаду заради досягнення миру Зеленський відповів таким чином, щоб показати, що саме питання йому неприємне, і погодився, але з такими обмовками, що це можна сприйняти і як схвальну відповідь, і як те, що відходу від влади він насправді не допускає. В цілому зміни влади – це внутрішні справи України, яка не може відбуватись через вимоги іноземців, так що відповідь була логічною.
6. Щодо оборонної промисловості. Президент заявив, що в 2024 році Україна посилює внутрішнє виробництво озброєння і виробила 2,2 мільйони дронів, і 154 гармати, це більше, ніж виробили гармат в усьому Євросоюзі. Ці цифри будуть перевищені у 2025-му. Україна виробляє дрони-ракети різних типів, розробляє балістичні ракети, і навіть розробляє аналог ЗРК Patriot.
Коментар: так, дійсно, у 2024-му році вироблено за держзамовленням 154 самохідних 155 мм гармати “Богдана”. За держзамовленням вироблено у 2024-му році 1,3 мільйони дронів, з них 1,2 млн – fpv, і 100 тисяч далекобійних. Далекобійні – думаю, у цю цифру входять дрони різних типів, усе що не fpv, не знаю чи було 100, але кілька десятків тисяч точно було. Більшість державних fpv були достатньо низької якості, які наші воїни переробляли за свій рахунок. Ще понад мільйон придбали за разунок коштів волонтерів та місцевого самоврядування. У 2025-му році у порівнянні з 2024-м роком потреби не профінансовані навіть на 10%. Зараз ситуація важче. Багато військових частин та типів дронів досі не профінансовані. Нам погрожує провал у виробництві, якщо не будуть ухвалені негайні рішення по виділенню коштів. Щодо Patriot – щоб досягнути такого тезнологічного рівня треба багато інвестувати та створювати цілу галузь років 15, тому скоріше мова йде про якийсь інший тип ЗРК.
7. Щодо мобілізації та термінів завершення контрактів. Зеленський заявив, що покладається на експеримент з залученням молоді на контракт за 1 мільйон. Чи сплачувати гроші молоді, яка вже пішла добровільно в армію – не знає, хтось має опрацювати. Президент заявив, що військове командування – Сирський та Драпатий, порадили для початку запровадити контракт за 1 мільйон у кількох бригадах, де є найкраща підготовка (я писав кілька днів тому, про які 6 бригад йде мова), а за два місяці дозволити набирати молодь за 1 мільйон і іншим бригадам. Обіцяє ротації на фронті, військові мають опрацювати. Цю заяву Зеленський вже робив не перший раз (але ніяких змін в плані ротацій нема).
8. В цілому, в плані викладення зовнішньополітичних питань, це була найкраща прес-конференція президента, яку я чув. Більшість питань щодо зовнішньої політики донесені зрозуміло і переконливо. Це було приємно.
Плутанина у словах починалась тільки при переході на внутрішньополітичні питання, на які Зеленський ніколи не любить відповідати.
9. Цензор.Нет на прес-конференції не було, багатьом колегам, яких допустили, не дали можливості поставити питання.
Зеленський боїться спілкування з українськими медіа.
Це ще раз до питання свободи слова в Україні, про яку, як і про боротьбу з корупцією, про зловживання владою, про ситуацію на фронті, про значні втрати людей та міст, про все це ні в кого не було часу завдати питання.
