Politerno > Україна і світ > Четверта спроба виявилася невдалою: Держспецзв’язку третій місяць не може купити дрони для ЗСУ на 1 мільярд

Четверта спроба виявилася невдалою: Держспецзв’язку третій місяць не може купити дрони для ЗСУ на 1 мільярд

  • 4 Березня, 2025
  • 409 Переглядів
  • Comments Off

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв’язку) вчетверте скасувала торги на закупівлю дронів Mavic 3E та Autel EVO Max на загальну суму близько 1 мільярда гривень, оскільки не отримало жодної пропозиції від постачальників.

Держспецзв’язку намагається провести ці закупівлі з грудня, проте безуспішно, пишуть Наші гроші із посиланням на дані у системі Prozorro.

Загалом відомство планує замовити 6 872 дронів Mavic 3E за 659 млн грн та 1200 Autel EVO Max 4N за 340 млн грн. Але не може знайти постачальників, оскільки встановлює очікувану вартість закупівлі на тендерах нижчу, за ринкову, вважає видання.

Наприклад, Держспецзв’язку вказує очікувану ціну Mavic 3E на рівні 96 тисяч грн, після цього учасники мають торгуватись з пониженням ціни.

Така ціна відповідала ринковій минулої осені, але потім вона суттєво виросла через посилення обмежень на експорт дронів владою Китаю та дефіцит дронів цих моделей у регіоні через активні закупівлі Міноборони наприкінці осені. Тому зараз “мавіки” вдається купувати не дешевше 100 тисяч гривень.

Наприклад, “Агенція оборонних закупівель” цього тижня за 154 млн грн законтрактувала півтори тисячі Mavic 3E по ціні від 101 200 до 103 400 грн. При цьому учасники тендерів під час торгів знизили ціни на 10% від очікуваної вартості. Своєю чергою військова частини А1126 купувала денні мавіки через “Прозорро.Маркет” по 106 800 грн.

Однак Держспецзвя’зку, попри невдалі тендери, відмовляється переглядати очікувану ціну закупівлі і взагалі не отримує постачальників, щоб забезпечити дронами фронт.

При цьому на закупівлю Autel EVO Max 4N відомство встановило очікувану ціну 283 тис. грн, тоді як роздрібна ціна на ці безпілотники коливається на рівні від 400 тисяч. У цьому випадку на зростання ціни вплинули технічні проблеми на боці виробника, який не зміг вийти на заплановані обсяги виробництва, тому цих дронів зараз просто немає у достатній кількості.

У підсумку ринкові ціни на дрони Mavic та Autel зросли, а деякі постачальники не змогли виконати вже укладені угоди за нижчими цінами.

Так, на початку грудня Держспецзв’язку законтрактувало кілька партій денних “мавіків” по ціні від 92 до 97 тисяч, тоді як середня осіння ціна на закупівлях інших замовників в “Прозорро” була вже на рівні 105 тисяч.

За даними джерела “Наших грошей” на ринку дронів, в результаті по деяким з цих контрактів дрони не були поставлені, хоча по ним були виплачені аванси в розмірі 70%. Зараз правоохоронці намагаються встановити хто присвоїв гроші – безпосередні контрагенти, з якими укладали контракти, чи вже закордонні дилери, у яких ці контрагенти планували купити дрони для поставки в Україну.

У подальшому Держспецзвя’зку зменшило розмір авансу до 20%, але при цьому зберегло низьку очікувану ціну. І відповідно взагалі перестало отримувати пропозиції на свої закупівлі з ціною 96 тисяч, коли інші купують по ціні від 102 тисяч.

Як повідомлялося, у листопаді Кабінет Міністрів змінив керівництво Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. Замість Юрія Мироненка, якого ввжають близьким до Михайла Федорова, відомство очолив Олександр Потій. 

Нагадаємо, рішення Трампа заморозити допомогу Україні підтримали всі його топрадники, а сам Дональд Трамп вирішив зробити це після фрази президента України про те, що війна може тривати ще довго. 

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE