Шість років тому президент Володимир Зеленський опублікував відео, в якому закликав громадян дзвонити на гарячу лінію антикорупційного органу України, якщо їм пропонують хабарі або відкати. Зараз ця служба опинилася в центрі найбільшої політичної кризи його президентства в умовах війни після того, як його прагнення захопити контроль викликало нові звинувачення в авторитарному захопленні влади, що спричинило протести в Києві та шокувало Європу.
Про це пише авторитетне американське Financial Times.
Несподіване рішення, прийняте у вівторок, про передачу двох провідних антикорупційних органів України — Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціальної антикорупційної прокуратури (САПО) — під контроль обраного президентом прокурора викликало рідкісний суспільний резонанс і критику надмірного втручання виконавчої влади в умовах війни.
Один з радників уряду звинуватив українських лідерів у придушенні інакомислення та сприянні авторитарним тенденціям, зраджуючи демократичні принципи, за які українці боролися і гинули протягом років війни проти російської агресії.
«Росіяни хочуть нас вбити… Але до цього почуття звикаєш», — написала Любов Цибульська у Facebook. «Набагато гірше відчувати небезпеку від тих, хто керує твоєю країною — від твого власного народу, якому ти віддав частину своїх свобод під час війни».
Зеленський підписав закон пізно ввечері у вівторок, коли понад 2000 протестувальників під вікнами його офісу на четвертому поверсі вимагали від нього ветувати закон і скандували «Ганьба!». Сотні людей залишилися на вулиці після опівночі, коли настав військовий комендантський час, проявивши рідкісний акт непокори в умовах війни — серед них були ветерани та солдати з протезами, отриманими в результаті бойових поранень.
Організатори закликають до подальших демонстрацій у столиці та містах Львів, Одеса і Дніпро в найближчі дні.
За словами кількох законодавців і західних дипломатів, обізнаних з цим питанням, поспішні маневри з метою переведення антикорупційних органів під контроль генерального прокурора Руслана Кравченка, призначеного Зеленським, були розпочаті на вихідних президентом і його впливовим главою адміністрації Андрієм Єрмаком.
Однак сам Кравченко заявив, що президент не повідомляв його про цей план, і в середу в Києві сказав журналістам, що дізнався про це так само, як і більшість громадськості — з популярного Telegram-каналу, який веде український депутат.
Поспіх, схоже, був викликаний розслідуваннями щодо членів оточення Зеленського та бажанням президента ще більше зміцнити контроль над впливовими інституціями в умовах війни. Лідери громадянського суспільства заявили, що він розрахував час цього кроку, виходячи з припущення, що західні союзники будуть занадто зайняті — зокрема, бурхливими політичними кроками президента США Дональда Трампа — щоб звернути увагу на внутрішню політику України.
Західні партнери залишаються обережними у публічній критиці Києва, зокрема щодо корупції, розуміючи, що Росія використає таку критику як зброю, заявили західні дипломати в Києві.
Кілька чиновників, наближених до Зеленського, заявили, що це, принаймні частково, було реакцією на кримінальну справу, порушену НАБУ проти близького соратника президента і колишнього віцепрем’єр-міністра Олексія Чернишова, якого минулого місяця звинуватили у зловживанні владою та незаконному збагаченні. Чернишов, який заперечує звинувачення, був звільнений під час перестановок минулого тижня.
Новий закон був прийнятий трохи більше ніж через тиждень після того, як Зеленський і його високопоставлені помічники розпочали рейди проти відомих критиків і активістів, що призвело до звинувачень у тому, що повноваження воєнного часу використовуються для маргіналізації опонентів, придушення громадянського суспільства та посилення контролю над державними інститутами. Це сталося після санкцій, введених на початку цього року проти відомих діячів, зокрема колишнього президента Петра Порошенка.
Офіс президента наказав депутатам повернутися до столиці для проведення термінової сесії у вівторок, а депутатам з правлячої фракції Зеленського повідомили, що «бос» пильно стежить і відзначає будь-яку опозицію, за словами депутата від партії президента.
Більшість підкорилися. Закон був прийнятий за допомогою голосів колишніх проросійських депутатів і партії колишнього прем’єр-міністра та політичної діячки Юлії Тимошенко.
В інтерв’ю українському новинному сайту «Лівий берег» у середу директор НАБУ Семен Кривонос сказав, що серед депутатів, які проголосували за закон, було кілька «осіб, які мають статус підозрюваних» у справах, що розслідуються агентством.
Рано вранці того ж дня комітет парламенту з питань правоохоронної діяльності схвалив законопроект на засіданні, скликаному в такий короткий термін, що депутати мусили брати участь у ньому дистанційно, за словами депутата, який брав участь у засіданні.
Законопроект так швидко потрапив на стіл президента, тому що до нього були внесені поправки, які стосувалися НАБУ та САП, в рамках військового заходу, який вже пройшов перше читання.
Західні союзники України поспішили переконати Зеленського змінити курс. За словами осіб, обізнаних у цій справі, президент Франції Еммануель Макрон та президент Європейської ради Антоніу Коста зателефонували йому у вівторок, щоб в останній момент відрадити його.
Посли G7 у Києві також закликали переглянути рішення під час зустрічі того ж дня з Кравченком і главою СБУ Василем Малюком, які намагалися заспокоїти західні побоювання.
Посли опинилися замкнені в кімнаті без телефонів на понад дві години, що, за словами одного з дипломатів, було спробою «заткнути» їх і не дати їм повідомити свої уряди про стрімкі події в Києві.
Хоча Зеленський наполягав, що кадрові зміни були необхідні для викорінення російського впливу в антикорупційних органах країни, його критики попереджають, що це підриває демократичні механізми контролю, послаблює інституційну цілісність країни і ризикує відштовхнути західних союзників України в вирішальний момент війни з Росією.
«Ми обговорили всі різні виклики», — сказав Зеленський у північному відеозверненні рано в середу, посилаючись на зустрічі з генеральним прокурором та керівниками НАБУ, САП та Служби безпеки України. «Антикорупційна інфраструктура буде працювати, але тільки без російського впливу — її потрібно очистити від нього».
Але український офіс Transparency International звинуватив Зеленського та його депутатів у «знищенні десятиліття важко здобутого прогресу в антикорупційних реформах».
Ці події загрожують підірвати величезні успіхи, досягнуті за останнє десятиліття в боротьбі з укоріненою корупцією, які допомогли Україні отримати статус кандидата в члени ЄС у 2022 році.
Двоє депутатів, які попросили не називати їхніх імен, у тому числі один із партії президента, порівняли цей закон із так званим законом про диктатуру, який був ухвалений парламентом шляхом підняття рук у січні 2014 року. Це надало тодішньому проросійському президенту Віктору Януковичу надзвичайні повноваження для придушення протестів Євромайдану, що спричинило кілька тижнів кровопролиття.
У заяві, опублікованій у середу після зустрічі із Зеленським, НАБУ зазначило, що його директор наголосив президенту, що законодавчі зміни, ухвалені у вівторок, «значно обмежують незалежність» цих органів.
У середу ввечері Зеленський, даючи зрозуміти про можливу поступку, заявив, що почув занепокоєння щодо його кроку позбавити НАБУ та САП незалежності і незабаром подасть до парламенту новий законопроект у відповідь.
Цей новий законопроект «посилить правоохоронну систему», одночасно досягнувши заявленої мети викорінення «російського впливу або втручання в діяльність правоохоронних органів», сказав він. «Будуть забезпечені всі необхідні положення для незалежності антикорупційних інститутів».
Хоча Зеленський методично консолідував владу з моменту свого обрання в 2019 році шляхом кількох перестановок в уряді, крок проти НАБУ був сприйнятий як відхід від попередньої позиції президента щодо незалежності правоохоронних органів.
Критика досягла навіть окопів на сході України, де Єгор Фірсов, депутат і командир дронного підрозділу 109-ї бригади України, заявив, що, судячи з усього, Зеленський кидає виклик суспільству, так зухвало просуваючи закон.
По суті, за його словами, Зеленський запитував: «Що ви з цим зробите? Ті, хто міг би нас зупинити, — вони на фронті. Ті, хто вийшов би на протест, — їх теж скоро відправлять туди».
Фірсов сказав, що цей крок може вплинути на моральний дух військ. «Боюся, що з такими новинами військові… вони просто вирішать — до біса це, навіщо більше за це боротися?»
Близько 1 години ночі за київським часом керівник військової розвідки України Кирило Буданов висловився у своєму Telegram-каналі, розглянувши події в ширшій перспективі. Згідно з його загадковим стилем, не було зрозуміло, на кого саме він був спрямований.
«Українська історія навчила нас, що нація програє, коли її розривають внутрішні конфлікти. Я впевнений, що Україну врятують сильна армія і сильні інститути», — сказав він. «Ми повинні проявити мудрість і відповідальність».