Вони обурені тим, що не виділяються субвенції і загрожують вийти з фракції БПП й провалити звіт уряду. Депутати, що пройшли до Верховної Ради за мажоритарними округами, ведуть торг з прем’єр-міністром за виділення субвенцій на соціально-економічний розвиток своїх округів. За даними “Страни“, саме ця тема була головним предметом розмови президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з депутатською фракцією БПП в понеділок увечері.
За тиждень до того жорсткий ультиматум на рахунок негайного виділення субвенцій голові уряду поставила група “Відродження”.
Постійні зриви голосування по потрібним владі законопроектам, багато у чому пояснюються невдоволенням мажоритарників відсутностю субвенцій для їхніх округів.
За що йдуть торги в парламенті, розбиралась “Страна”.
Спецконфіскація в допомогу
“Я їду в свій округ на ці вихідні і пробуду там 3 тижні. Що мені говорити людям? Якщо не буде фінансування, вони мене з кабінету винесуть і на вила піднімуть ….?” – мажоритарник від БПП, який пройшов до парламенту по одному з округів в аграрному регіоні, в розмові зі “Страною” ледве стримував емоції. Напередодні на зустрічі фракції БПП з президентом і прем’єром, всупереч всім очікуванням, що темою зустрічі стане відставка Валерії Гонтаревої з поста глави НБУ, левову частку часу зайняли питання саме по виділенню субвенції на округи. Співрозмовники “Страни” в цій фракції розповіли, що депутати навперебій ставили питання прем’єру “де обіцяні гроші?”, на що той обіцяв вирішити проблеми якомога швидше.
Заступник голови фракції Олексій Гончаренко в коментарі “Страні” підтвердив, що тема субвенцій виявилася ключовою під час зустрічі напередодні і розповів, що одним із способів наповнити бюджет і перерозподілити кошти на субвенції прем’єр назвав спецконфіскацію.
“Обговорювалося питання про те, що в бюджеті передбачені гроші за рахунок спецконфіскації. Гройсман сказав, що є така інформація від Юрія Луценка, що Генпрокуратура робить все можливе для того, щоб гроші, які були закладені в дохідну частину державного бюджету від конфіскації коштів у Януковича і його оточення, були отримані. Наскільки я зрозумів учора, це буде виконано в рамках чинного законодавства про спецконфіскацію, Гройсман буде намагатися перерозподілити ці кошти”, – розповів Гончаренко.
Йдеться про кошти в розмірі 12 мільярдів гривень. При підготовці бюджету на поточний рік, уряд заклав цю суму як дохід від передбачуваної спецконфіскаціі арештованих коштів режиму Януковича.
Втім, в поверненні цих активів успіхів не видно. Наприклад, за січень-лютий 2017 року у спеціальний фонд державного бюджету надійшли всього … 5100 грн, конфіскованих за рішенням суду. За 2016 рік через запланованих 7,7 млрд грн до бюджету надійшло 164,9 тис. грн. У 2015 році із запланованих 1,5 млрд грн вкрадених активів повернули 100,1 тис. грн.
“Всі читають ці новини і зрозуміло, що на гроші від спецконфіскаціі розраховувати не варто, – ділиться з виданням ще один мажоритарник з БПП, – Тому у фракції вже пішли гойдалки. Деякі вже говорять, що готові взяти приклад з Голуба, який вийшов з БПП через проблеми на своєму окрузі”.
“Я вам прямо скажу, якщо не буде субвенцій, мене більше нічого не тримає в БПП”, – підтверджує “Страні” інший мажоритарник, член фракції БПП.
Мовою ультиматумів
Куди гостріше питання ребром поставили прем’єру в депутатській групі “Відродження”. У всякому разі, так стверджує співрозмовник видання в цьому парламентському об’єднанні. На зустріч з Гройсманом група практично в повному складі з’явилась ще тиждень тому і розмова велась на аналогічну тему.
“Є список об’єктів, які повинні бути профінансовані. Ми подали його в Кабмін ще в лютому, до цього дня чекаємо постанову Кабміну по цих об’єктах. Минулого вівторка ми зустрічалися з Гройсманом і поставили йому ультиматум, що голосувати в його підтримку не будемо до тих пір, поки не буде ухвалено постанову ЦВК щодо виділення коштів. Ми дали Гройсману це зрозуміти, а як інакше – вранці гроші, ввечері стільці”, – каже “Страні” високопоставлений співрозмовник в цій депутатській групі.
Незважаючи на те, що зі ще однією депутатською групою – “Воля народу” – Гройсман ще не зустрічався, окремі депутати ведуть переговори про субвенції. Один з членів групи розповів виданню, що розмова з прем’єром йде про виділення від 5 до 20 млн грн на округ. “Всі хочуть, звичайно, 20, а отримають 5 мільйонів. Це було б нормально, – ділиться зі “Страною” депутат. – Вже 2 тижні ведуться переговори на рахунок субвенцій. Відмінність Гройсмана від Яценюка в тому, що він не обіцяє захмарних сум, Яценюк обіцяв 50 млн, а виділяв копійки. Тут все-таки надій більше, що Гройсман дасть хоча б 5 мільйонів”.
Під час голосування за бюджет-2017 у грудні минулого року мажоритарникам обіцяли куди значніше суми – до 30 мільйонів гривень на округ.
Виникає проблема і з термінами виділення субвенцій. У 2016 році постанова Кабінету міністрів під керівництвом колишнього прем’єра Арсенія Яценюка про виділення субвенцій на округи була прийнята ще в середині березня. Фактично гроші зайшли на об’єкти влітку. У нинішньому році ці терміни значно зсуваються. До цього дня постанову ще не прийнято, тому, як вважають парламентарії, влітку грошей чекати вже не варто.
“Якщо документ пройде всі процедури і внесуть його на голосуванні в кінці травня – початок червня, то можна накинути 2 місяці на затвердження, потім тендери, в загальному, отримаємо гроші в кращому випадку в жовтні, і як ремонтувати школи, якщо вже буде осінь?” – каже “Страні” співрозмовник з “Воля народу”.
Зволікання з виділенням коштів на округи підвішує на гачок самого прем’єр-міністра. У п’ятницю, 14 квітня, закінчується річний імунітет його уряду і, схоже, що на поточному тижні він не готовий приходити до парламенту зі звітом. З огляду на песимістичні настрої серед депутатів-мажоритарників, у глави уряду немає гарантій збереження його імунітету.
Більш того, за словами депутата від “Відродження”, деякі депутати пригрозили Гройсману, що не голосуватимуть за програму уряду на наступний рік, якщо той захоче її затвердити, “щоб не надавати йому новий імунітет від відставки на рік”. “Важливо хоч якось тримати його на гачку”, – вважає член цієї групи.
Самостійна гра
Але ведучи торг з мажоритарниками і обіцяючи їм гроші на округи, Гройсман одночасно розвиває активність на іншій ділянці політичного фронту, покладаючись на підтримку фракцій “Самопоміч” та “Народного фронту” в разі винесення в сесійну залу питання про підсумки його роботи за останній рік. Наприклад, у фракції “Самопоміч” публічно говорять про те, що в цілому робота уряду задовільна і потрібні тільки точкові заміни міністрів. А від спікера Андрія Парубія, який пройшов до ВР за списками “Народного фронту” Гройсман почув у вівторок публічні компліменти на свою адресу.
“Я особисто оцінюю роботу прем’єр-міністра Гройсмана дуже позитивно. Вважаю, що його потенціал ще не вичерпаний. Я бачу на посаді прем’єр-міністра Володимира Борисовича Гройсмана як найбільш адекватну та ефективну особу”, – сказав Парубій, відповідаючи на питання журналістів.
За словами співрозмовника “Страни” в НФ, слова спікера пролунали не випадково і це знак підтримки Гройсмана і сигнал президенту, що фракція “Народний фронт” не піде на зміну уряду і прем’єра.
“Адміністрація президента більш зацікавлена в зміні прем’єра, ніж партнери БПП по коаліції, але очевидно, що голоси під це НФ не дадуть”, – заявив “Страні” один з членів НФ.
У коаліції давно ходять чутки, що розхитати грунт під прем’єром намагається не тільки опозиційні фракції, а й сам президент. Якщо раніше Гройсман був повністю підконтрольний Петру Порошенку, зараз він все частіше йде наперекір АП. В останній раз публічно погляди Порошенко і Гройсмана кардинально розійшлися по поглядам на блокаду Донбасу, якщо глава держави підтримав блокаду, то прем’єр виступив категорично проти неї. Тепер же, в піку президентові, прем’єр самостійно домагається лояльності всередині парламенту.