Politerno > Статті > Україна і світ > Імпічмент по-народному. Що готує МіхоМайдан для Порошенка

Імпічмент по-народному. Що готує МіхоМайдан для Порошенка

  • 28 Листопада, 2017
  • 1772 Переглядів
  • 0

На 3 грудня партія Михайла Саакашвілі “Рух нових сил” (РНС), яка залишається головною рушійною силою протестів біля Верховної Ради, анонсувала в столиці новий марш на підтримку прийняття закону про імпічмент президента.

Дерев’янко приєднався до Тимошенко

Останнім часом ідея закону про імпічмент все сильніше займає РНС, відсунувши в бік політичні вимоги, заради яких, власне, збирався Міхомайдан (неформальне прізвисько табору протестуючих на площі біля парламенту).

31 жовтня народний депутат Юрій Дерев’янко (позафракційний), який разом з Саакашвілі входить до ради РНС, зареєстрував проект закону № 7248 “Про президента України і порядок припинення його повноважень”.

У ньому детально описується, серед іншого, процедура імпічменту глави держави, а також питання створення спеціальної тимчасової слідчої комісії парламенту в разі підозри на вчинення президентом державної зради або іншого злочину.

Відзначимо, що до Дерев’янко аналогічні законопроекти зареєстрували лідер фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко та її соратник Андрій Кожем’якін. Проект “Батьківщини” дістався до сесійної зали 3 лютого 2016 року, але до порядку денного так і не був включений.

Прийняти закон про імпічмент стало головним гаслом так званого “маршу обурених”, організованого РНС 12 листопада в центрі Києва. Владі поставили ультиматум – до 3 грудня ухвалити проект про імпічмент, інакше, як пообіцяв Міхо, буде запущений “народний імпічмент”. Як він буде працювати, Саакашвілі не уточнив. Але про це – нижче.

БПП не дає добро

Ситуація з імпічментом вкрай непроста.

Справа в тому, що процедура перевірки президента на предмет скоєння злочинів і його відсторонення в разі провини остаточно не врегульована і дуже складна для реалізації.

Схематично вона описана в Конституції, але потрібні додаткові закони для роз’яснення процедурних моментів. Законопроекти, про які сказано вище, з цим завданням справляються. Якщо не забігати далеко і не гадати про шанси запуску імпічменту для чинного президента, ймовірність прийняття відповідного законопроекту в парламенті цього скликання занадто мала.

Очевидно, що такий документ не буде підтриманий пропрезидентською фракцією “Блоку Петра Порошенко” (БПП) і союзної їй фракцією “Народного фронту”. А зібрати голоси без них – завдання взагалі навряд чи здійсненне.

“У цій Раді закони приймаються тільки в тому випадку, якщо за них голосує БПП або хоча б частина наших депутатів”, – говорить впливовий співрозмовник в президентському іменному блоці, оцінюючи можливість прийняття законів, які не до вподоби Адміністрації президента (АП).

Все для людей

Тоді виникає питання – навіщо команда Саакашівілі висунула в якості гасла заклик до правого оформлення імпічменту, адже там чудово знають парламентські розклади?

Лідер громадської ініціативи “Хвиля”, народний депутат Віктор Чумак (позафракційний), який часто бере слово на акціях Міхомайдану, пояснює це привабливістю такого заклику для мас.

“Людям простіше зрозуміти ідею імпічменту і зняття депутатської недоторканності, ніж вимога, наприклад, прийняти нове виборче законодавство. Але це все одно елементи великої політичної реформи”, – запевняє Чумак.

Скасування імунітету, а також новий закон про парламентські вибори (скасування мажоритарної системи і перехід до відкритих партійних списків) і створення антикорупційних судів були гаслами, під якими збирався Міхомайдан.

Правда, політолог Костянтин Бондаренко не вважає законодавчу підставу імпічменту політреформою. “Це не взаємопов’язані речі. У нас же не хочуть переглянути сам інститут президентства, а лише доповнити його в процедурному плані, хоч і специфічному”, – пояснює Бондаренко.

Порошенко пустить ворогів “по колу”

Вимоги Міхомайдану далекі від виконання.

19 жовтня Рада своїм голосуванням відправила на розгляд до Конституційного суду (КС) два законопроекти на тему зняття недоторканності з народних депутатів – президентський, в якому пропонується ввести цю норму для нового скликання парламенту, і депутатський, де мова йде про скасування імунітету вже з 2018 року. Рішення КС рано чекати не варто.

7 листопада парламент несподівано і мінімальною кількістю голосів – 226 депутатів – схвалив в першому читанні проект нового виборчого кодексу (збірник законів про вибори різного типу), де мова йде про зміну системи виборів народних депутатів з нинішньої змішаної на пропорційну з відкритими списками кандидатів від партій. Зараз проект – в стадії доопрацювання, але прогнози в плані голосування вже невтішні.

А ось процес зі створенням антикорупційних судів фактично застопорився.

Іншими словами, зазначені вимоги занадто далекі від виконання (якщо взагалі будуть виконані).

При такому розвитку подій не дивно, що в РНС вирішили “переозброїтись” і далі проводити акції протесту під гаслом імпічменту Порошенкові. За формою це буде збір підписів під вимогою по країні.

“”Народний імпічмент” – це варіант прояву недовіри до діючої влади, в тому числі, президенту. На жаль, багато депутатів не хочуть голосувати за оформлення процедури імпічменту. Тому ми організовуємо громадську кампанію імпічменту по-народному шляхом опитування людей і збору підписів. Звичайно, ця процедура не буде мати юридичних наслідків, але стане формою політичного тиску”, – пояснює член ради РНС Ольга Галабала.

Вона уточнює, що кампанія почнеться саме 3 грудня.

“На даний момент вже є 150 штабів з проведення кампанії, частину з яких організував “Рух нових сил”, а частину – різні громадські організації. А всього ми хочемо близько 500 одиниць”, – уточнює Галабала.

Нардеп Віктор Чумак впевнений: в кінці кінців, АП здасться і в якихось питаннях, а може і в усьому, піде на поступки.

“Час великої політичної реформи прийшов, як би Порошенко не пручався. Вони (влада – прим. ред.) її гальмують, але все одно не зупинять. Це як у випадку євроінтеграції і Януковича. Тим більше, не всі гравці сказали своє останнє слово”, – запевняє Чумак, допускаючи тиск з боку Заходу, чиї представники дійсно вже без дипломатичних еківоків вимагають, наприклад, створення антикорупційної вертикалі в Україні, а також переходу до виборчої системи за відкритими списками.

Політолог Кость Бондаренко, проте, сумнівається, що президента вдасться “дотиснути”.

“Він пускає невигідні законопроекти по довгому колу і може ще свої варіанти додавати, щоб це коло стало ще довшим. Його опоненти втрачають темп, а йому поспішати нікуди”, – резюмує експерт.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE