Politerno > Статті > Україна і світ > Польська гастроль Саакашвілі. Навіщо Міхо приїхав до Варшави і чим це обернеться для української влади

Польська гастроль Саакашвілі. Навіщо Міхо приїхав до Варшави і чим це обернеться для української влади

  • 7 Серпня, 2017
  • 1743 Переглядів
  • 0

Михайло Саакашвілі виступив на польському телебаченні, telewizjarepublika.pl

Позбавлений українського громадянства Михайло Саакашвілі продовжує свій польский вояж. Незважаючи на ануляцію українського паспорту, він прилетів до Варшави 4 серпня прямим рейсом з США. Як він сам пояснив, США і Польща не визнали недійсними його український паспорт.

“Я як завжди виїхав з Америки, ніхто не визнає скасування мого паспорта. Я пройшов паспортний контроль, так само, як завжди, пройшов паспортний контроль у Польщі. В’їхав без проблем, мене запросили на заходи керівні особи Польщі”, – розповів Саакашвілі.

Поводом для візиту в Польщу стали заходи з нагоди ювілею початку Варшавського повстання 1944 року. Міхо зустрівся в Польщі з провладними польськими політиками, наговорив багато компліментів їм і Польщі, також провів зустріч в “Товаристві вільного слова” у Варшаві.

У польських ЗМІ з’явилася інформація про те, що грузинська влада відразу ж запросила екстрадицію свого колишнього керівника із-за кримінальної справи проти нього, правда, офіційного підтвердження цього немає. До речі, Саакашвілі заявив, що збирається відвідати ще кілька європейських країн, правда, не уточнив які.

Подвійний удар по Порошенкові: від Польщі та Саакашвілі

“Позиція Саакашвілі дуже непевна і він намагається заручитися підтримкою Європи, особливо Польщі, щоб як можна сильніше вдарити по Порошенко”, – вважає Ірина Верещук, директор Центру Балто-Чорноморських досліджень.

В свою чергу, Польща, на думку експерта, використовувала приїзд Саакашвілі, щоб насолити українській владі, відносини з якою все напруженіші, в тому числі, із-за ідеологічних моментів. Ярослав Качинський, глава правлячої партії, якого називають неформальним політичним лідером Польщі, прямо заявив, що “Україна з Бандерою в Європу не ввійде”.

“Поляки не уникнули можливості вказати Порошенко на його місце. Вони не просто так впустили Саакашвілі за анульованим паспортом. Тобто або Україна не виконала всю міжнародну процедуру, або є якась інша причина, про яку нам невідомо”, – говорить Верещук.

Польські експерти вважають, що результат польських поїздок Саакашвілі залежить від того, чи погодило польське керівництво цей візит з Вашінгтоном або це була пряма домовленість між Міхо та поляками.

“А оскільки і у Варшави, і у Вашингтону, які зараз досить щільно координують між собою свою діяльність, є певні розбіжності з київською владою, а Саакашвілі має давні зв’язки з американським істеблішментом, то, можливо, з Михайлом будуть дружити і сприяти його поверненню в українську політику. Але не виключено, що це лише спроба Саакашвілі встановити зв’язки в Польщі з надією на те, що Варшава його підтримає назло українській владі”, – розповідає польський політик та журналіст Бартоломей Рогала.

“Хотів сподобатися полякам і Качинському”

Під час польської гастролі Саакашвілі виступав як шоумен у своїй програмі на телебаченні, вважає Верещук: “Що дозволили, то і говорив”.

Її вразили хвалебні оди Польщі: “Саакашвілі розповідав про Міжмор’є, майбутне утворення держав Центральної та Східної Європи, в якому Польща буде по праву лідером. Також безапеляційно заявив, що це Росія вбила Качинського через те, що він був героєм і приїхав до Грузії в 2008 році. У мене склалося враження, що пан Саакашвіллі не дуже розуміє, як сьогодні Україна бачить своє місце в Міжмор’ї, не ідентифікує себе з Україною, а ось те, що і як говорити, щоб сподобатися полякам (особливо Ярославу Качинському), він дуже добре розуміє”.

Врешті-решт, у самій Польщі візит Саакашвілі не викликав великого резонансу.

Журналістика в Польщі зациклена на внутрішній проблемах (як вони пишуть, на своє “політичне болото”). “Тільки один телеканал Республіка” (не найбільший) взяв інтерв’ю у Саакашвілі”, – говорить Верещук.

В цьому інтерв’ю Саакашвілі і правда говорив багато про літо у Польщі: назвав її “супердержавою в Європі” та моделлю для країн із складною внутрішньою ситуацією, таких як Україна, Білорусь, країни Балтії та Кавказу. Мовляв, що відносини цих країн з Західною Європою були б набагато складніші без підтримки Польщі. Виступав Міхо на англійській з перекладачем на польську.

“У Польщі існує унікальний історичний досвід спілкування з росіянами. Коли поляки будуть разом з українцями, енергетичні амбіції Росії будуть знищені”, – заявив він “Республіці”.

Дотично висвітлюється і тема спірних питань історії, яка стала каменем спотикання у відносинах України та Польщі.

Саакашвілі натякнув, що готовий обговорювати складне історичне минуле: .. “Ми – нове покоління українських політиків, які є дружніми. Більш того, у нас немає радянського менталітету, у нас безумовно більш раціональний погляд на реальність. І я думаю, що це є надією для наших двох країн”.

Саакашвілі навіть трохи покритикував лідерів ЄС, з якими у Варшави намітилися серйозні розбіжності. Брюссель звинувачує польський уряд в спробі встановити диктатуру і навіть погрожує санкціями, а Варшава просить не втручатися у свої внутрішні справи.

“Проблема полягає в тому, що Німеччина і Франція продовжують сприймати вас як маленьку країну, яка приходить до столу без права на власну думку А за цим столом сидять великі гравці, і тільки вони мають право голосу. Коли Польща починає говорити – .. Відразу ж звучить : “Ніхто не давав вам права голосу!”. Ці світові гравці рахуються тільки з Німеччиною і Францією, можливо – ще з Іспанією та Італією, а і інші країни беруть до уваги”, – міркував Саакашвілі в Польщі ..

Саакашвілі: “На кордоні мене шукали в” багажниках”

Поява Саакашвілі в сусідній Польщі, схоже, змусила нервувати Київ.

Пішли чутки, що на польсько-українському кордоні вже “лапають” Міхо. Нібито із-за цього навіть заблокували “Краковець”, самий великий пункт пропуску. За інформацією позафракційного народного депутата Юрія Дерев’янко, це буцімто зробили за прямою вказівкою президента Петра Порошенко.

Як написав в Facebook нардеп, прикордонникам, дали команду “Бар’єр”, повідомив, що якийсь чоловік втік, і через кордон пункту перестали пропускати автомобілі.

“Вони застосували спеціальний пристрій для блокування руху автомобілів і всупереч закону обшукали мій автомобіль, як народного депутата, – розповів нардеп.

– Після цього прикордонники штучно створили хаос в черзі, заблокували автобусами кільце. І хоча сам пункт пропуску порожній, людей змушують стояти в багатокілометрових чергах. Багато співробітників СБУ, а машини прикордонників обстежують поля навколо митниці у пошуках Михайла Саакашвілі”.

Українці, які їхали з Польщі в Україну в ці вихідні через пункт пропуску “Краковець”, підтверджують, що там зараз багатокілометрові черги. “Ми пересекали кордон 10 годин”, – пожалівся український спортсмен Василь Пороховський, який повернувся з Польщі через “Краковець” в суботу.

Сам Саакашвілі на своїй сторінці в Facebook теж заявив, що на кордоні нібито шукали його “в багажниках” машини:.?! “Була оголошена тривога і введений план “перехоплення”. Що шукали в багажниках?. Мене шукали. Одночасно в Раді вчора внесли законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за незаконний перетин кордону. Як ви вважаєте, з яким видом психічного відхилення ми маємо справу?”

Втім, джерела в прикордонній службі західного регіону запевняють, що черги в цей час – звичайна справа: “Сезон відпусток, а тим більше безвіз. Ніякого Саакашвілі не шукали, це смішно. Перевірки автомобілів – також звичайна ситуація під час перетину кордону”.

“Захід буде використовувати Саакашвілі для тиску на Київ”

Приїзд Саакашвілі до Польщі показав, що він може вільно рухатися по світу, хоча раніше, близькі до української влади, експерти довели, що його навіть з США не випустять.

“Це сигнал від західних еліт українській владі, що від Саакашвілі просто так не “здихатися”, – сказав політолог Вадим Карасьов. – Захід на стороні Саакашвілі в його конфлікті з Порошенком. Про це говорить і те, що його пустили в Польщу з українським паспортом, також його підтримала Литва. Просто для Заходу позбавлення Саакашвілі українського громадянства дуже сумнівне з правової точки зору. Воно політичне, а не юридичне.

Порошенкові хочуть показати, що не можна використовувати судовий і міграційні механізми для боротьби з політичними опонентами. На рівному місці українська влада отримала проблему в особі Саакашвілі. За допомогою фактора Саакашвілі українську владу хочуть перевиховувати і дисциплінувати.

В тому числі, і змушувати боротися з корупцією. Його будуть використовувати для тиску на Києв. Чи зможе Саакашвілі, якщо захоче, приїхати до Украини, друге питання. Правоохоронці погрожувади екстрадувати його в Грузію. Хоча Саакашвілі “безбашенний” – в хорошому і поганому сенсі, тому від нього можна чекати всього”.

Польський паспорт для Саакашвілі

В польських та украинських соцсмережах  жартують, що реверансами на адресу поляків Міхо намагається забезпечити собі вже польське громадянство.

“Саакашвілі намагається купити милість Качинського. Не здивуюся, якщо йому дадуть польське громадянство, візьмуть в партію “Право і справедливість” і дозволять стати кандидатом на пост мера Варшави”, – іронізує у Facebook Лукаш Запаловський.

“Коли я зустрів Леха Качиньського, коли я почув, що він говорить, і побачив, як він себе поводить, я зрозумів, що маю справу з справжнім героєм”. Михайло знає, що треба сказати, щоб одержати новий паспорт”, – троллить екс-президента Грузії політолог Олександр Коновал.

“Колишній грузин, потім українець і майбутній поляк Михайло Саакашвілі підлизується до польської влади в пошуках затишного житла і смачної їжі на Віслі. Цікаво, тому, що нинішні правителі не шанують прибульців.?”, – написав на своїй сторінці в Facebook Патрік Косела, представник Національного комітету Союзу вільної торгівлі.

Експерти, між іншим, впевнені, що далі жартів і троллінгу тема польського паспорту для Саакашвілі не просунеться.

“Не думаю, щоб поляки були такі легковірні, як українці. У них взагалі не прийнято міняти громадянство, -. – каже Верещук. Згадайте Бальцеровича, який свого часу поставив умову свого приходу в Україну – залишити йому польське громадянство за будь-яких обставин”.

Джерело: Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE