Politerno > Статті > Україна і світ > Послання від Кучми або хто стоїть за Ігорем Смешком

Послання від Кучми або хто стоїть за Ігорем Смешком

  • 6 Квітня, 2019
  • 3420 Переглядів
  • Comments Off

Сенсацією першого туру президентських виборів виявився не тільки безумовний фаворит гонки Володимир Зеленський.

В екзит-полах і попередніх даних підрахунку голосів на шостому місці несподівано для всіх опинився 63-річний генерал-полковник у відставці Ігор Смешко, який ще 15 років тому очолював СБУ, а в кінці 90-х – Головне управління розвідки Міноборони України.

Обійшовши лідера Радикальної партії Олега Ляшка та представника “ахметівської” частини “Опозиційного блоку” Олександра Вілкула – Ігор Смешко отримав підтримку трохи більше 6% виборців – в абсолютних цифрах це понад 1,1 млн голосів виборців.

У чому феномен призабутого керівника спецслужби, в матеріалі.

Шлях Смешка: від служби в армії до отруєння Ющенка

Смешко пішов у відставку з поста голови СБУ ще в 2005 році.

14 років не приймав ніякої активної участі у великій політиці. Останні 4 роки числився радником президента Петра Порошенка і пішов від нього голосно грюкнувши дверима, написавши публічний рапорт на ім’я президента.

“З березня 2015-го по теперішній час ви жодного разу не зустрілися зі мною і не дали жодної вашої відповіді на численні доповіді та письмові пропозиції, які я направив вам як через вашого помічника, так і через главу Адміністрації президента”, – написав екс-глава СБУ на адресу Порошенка. Правда, вже після того, як вирішив боротися за президентський пост.

Взагалі ж кар’єра Смешка почалася з військової служби в частинах ППО Групи радянських військ у Німеччині.

П’ять років він був військовим, військово-морським, військово-повітряним аташе, аташе з питань оборони України в США і мав дипломатичний ранг, в зв’язку з дорученнями, які виконував, в тому числі – організовував роботу посольства у Вашингтоні.

У 1995 році очолив комітет з питань розвідки при президенті України (яким тоді був Леонід Кучма), а в 1997 році очолив Головне управління розвідки Міністерства оборони.

Потім у 2000 році його на рік відправили працювати військовим аташе при посольстві України в Швейцарії. Повернувшись в Україну він попрацював головою комітету з військово-технічного співробітництва при президенті України.

Потім Кучма його перевів на посаду заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони, а звідти, 4 вересня 2003 року – на посаду голови СБУ.

Тоді був передвиборчий час. І всі розуміли, що президентська гонка 2004 року буде гранично скандальною і жорсткою. Вже був фаворит кампанії Віктор Ющенко, якому протистояла влада.

Тому призначення Смешка, а також заступника голови СБУ Володимира Сацюка, розглядалися як спроба влади зміцнити спецслужбу напередодні важливих подій, зробивши її знаряддям проти опозиції.

Загалом, до Смешка у Ющенка тоді відразу поставилися насторожено.

Тим більше, після грандіозного скандалу з його отруєнням восени 2004 року, яке, як стверджував сам Ющенко, відбулося на дачі Сацюка, де також був присутній глава СБУ.

Сам Смешко, так само як і Сацюк, причетність до отруєння заперечували. Більш того, за версією противників екс-президента, не було ніякого отруєння, а була фальсифікація з метою приховати реальну проблему в організмі екс-президента.

Читайте також: Добити президента. Чи вдасться Авакову і Раді під шумок виборів змінити Конституцію

На вечері у Сацюка, після якої у Ющенка проявилися ознаки отруєння, був присутній Смєшко (крайній праворуч)


Після першого Майдану і приходу до влади Ющенка Ігор Смешко залишив свій пост.

Правда, перед цим в The New York Times з’явилася стаття, в якій Смешко описувався як рятівник Майдану.

Згідно з цією статтею, Смешко попередив опозицію про намічений розгін Майдану, який готував заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Попков, зібравши в ударний кулак 10 тисяч бійців внутрішніх військ і міліцейського спецназу.

Після отримання сигналу від Смешка, опозиція попередила американського посла в Києві, той – безпосередньо держсекретаря США Коліна Пауелла, який особисто подзвонив президенту країни Леоніду Кучмі, але той так і не відповів.

Потім, за версією The New York Times, Ігор Смешко зв’язався з іншим керівником СБУ вищої ланки – генерал-майором Віталієм Ромащенком. Ромащенко, який знав Попкова довгі роки, зумів переконати генерала МВС відкликати вантажівки зі співробітниками ОМОНу. Колона, що рухалася в місто, була спочатку зупинена, а потім і зовсім повернула назад. Кровопролиття було попереджено.

Втім, в оточенні Ющенка цю версію ставлять під сумнів.

Джерело в оточенні екс-президента припустив, що публікація в New York Times про заслуги Смешка під час Майдану була ініційована зятем Кучми Віктором Пінчуком з метою зберегти його на посаді глави СБУ або при іншій високій посаді і після зміни влади.

“Смешко, як і все оточення Кучми, побачивши, що події приймають загрозливі оберти відразу ж відвернулися від Януковича і почали активно вдавати з себе голубів миру, контактуючи з лідерами Майдану і обіцяючи їм “контролювати ситуацію”. Тому все що тоді писалося про Смешка потрібно ділити на два. У Ющенка до Смешка після отруєння не було ніколи довіри, і публікації в американській пресі не допомогли йому втриматися”, – сказало джерело.

Життя після відставки

У 2009 році Смешко створює громадське об’єднання, яке згодом стало партією – “Сила і честь”. До її складу увійшли чимало відомих відставних силовиків – наприклад, генерал армії у відставці Олександр Кіхтенко, заступник Смешка в СБУ Микола Обіход і генерал-полковник міліції Юрій Черкасов.

Політсила не пішла на вибори 2012 року, а у 2014 році, коли список очолив не сам Смешко, а Кіхтенко, отримала менше 1% голосів – всього близько 13,5 тисяч осіб підтримки.

За всім цим шлейфом старих історій і довгими роками політичного забуття здавалося, що шанси Смешка на президентських виборах досить низькі.

Відкрито закликав за нього голосувати тільки відомий телеведучий Дмитро Гордон, при чому це сталося після гучного звернення Смешка до Порошенка з рапортом про звільнення.

Гордон закликав Смешка піти в президенти, заявивши, що саме той може врятувати Україну. У той же день Смешко в авторській програмі Гордона заявив, що буде балотуватися на пост президента.

За підсумком він набрав несподівано високий відсоток.

Найбільше голосів він отримав в Черкаській області (10,75%) і 9,62% в Києві (де зайняв 4 місце після Зеленського, Порошенка і Тимошенко, і навіть обійшов Анатолія Гриценка). Більше 8% екс-силовику дали в 5 областях – Вінницькій, Київській, Чернігівській, Житомирській та Сумській областях.

Найнижчі показники, крім Донецької та Луганської областей – в Одеській і Харківській.

“Його кампанія була побудована на консерватизмі, а сам він себе позиціонував як такий собі Олександр Лукашенко – сильний диктатор, але в той же час господарський і надійний. З огляду на те, що саме Лукашенко для українців – найпопулярніший лідер іншої держави, можна вважати Смешко зайняв дуже вигідну нішу”, – говорить політолог Руслан Бортник.

В цілому ж, якщо Зеленський експлуатував образ “нового обличчя”, то Смешко – “добре забутого обличчя” з далекого, спокійного і мирного часу, яке багатьма сприймається зараз з великою ностальгією.

Власне, це і визначило його високий результат на консервативній центральній Україні.

Читайте також: Як крали голоси у Юлії Тимошенко

Хто стоїть за Смешком

За версією джерела на Банковій, сьогодні Смешко співпрацює з Віктором Медведчуком, хоча спочатку тяжів до Адміністрації президента, де його розглядали як людину, яка може відібрати голоси у Анатолія Гриценка і, частково, у Тимошенко.“У вересні Смешко прийшов до президента, мовляв, я балотуюся? Той кивнув. Але потім він пішов до Медведчука”, – розповів співрозмовник на правах анонімності.

Проте, в АП розраховують, що виборці екс-глави СБУ, як і “полковника” Гриценка перейдуть до Порошенка, адже обидва експлуатують образ сильної руки.

За іншою версією, за Смешком стоять силовики епохи Кучми, які залишилися на узбіччі після приходу до влади Віктора Ющенка в кінці 2004-го року і яких остаточно люструвала нова команда Порошенка після 2014 року.

Так, джерело в оточенні Смешка стверджує, що балотуватися йому запропонували екс-президент Леонід Кучма і уповноважений представник України у тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Євген Марчук.

За словами джерела, вони ж і попросили Віктора Медведчука надати Смешку медійну підтримку, через канали, на які той має вплив.

“Марчук і Кучма просто так не просять. Якщо врахувати, що з обома колись працював Медведчук, відповідь очевидна”, – стверджує джерело. Нагадаємо, Віктор Медведчук очолював Адміністрацію президента Кучми. Якраз в ті часи, коли Смешко був головою СБУ.

А Марчук у Верховній Раді третього скликання очолював у свій час парламентську фракцію партії СДПУ (о), лідером якої був Медведчук.

Про те ж говорить і політолог Руслан Бортник. “Ходять чутки, що через Смешка хоче відігратися стара команда Кучми. І такий високий показник – це, можливо, початок парламентського проекту старої силової еліти епохи Кучми”, – говорить він.

Є і ще одна версія, конспірологічна, по якій сам Смешко якось пов’язаний з ЦРУ, і повернувся в українську політику при заступництві впливових людей в США.

“Ще в 2005 році лауреат Пулітцерівської премії Чиверс опублікував в New-York Times статтю “Як українські шпигуни змінили долю країни” про велику заслугу Смешка в тому, що в 2004 році на Майдані не було кровопролиття. Тобто, вже тоді він був на хорошому рахунку в Штатах. З огляду на те, що він кілька років працював в США, у нього збереглися хороші зв’язки з американцями. Наприклад, саме він організовував особисту зустріч Генрі Кіссінджера і Медведчука. І зараз його теж пролобіювали американці”, – розповідають в штабі одного з опозиційних кандидатів.

“У політикумі є діапазон версій про феномен Смешка. Починаючи від того, що він акумулював навколо себе ветеранів силових відомств і тому навіть не було необхідності в його публічній кампанії, тому що колишні силовики по своїх каналах витягали його. До варіанту, що його участь у виборах була наслідком змови з владою, внаслідок якої він відібрав голоси у Гриценка і Тимошенко”, – вважає політолог Руслан Бортник.

Кому передасть голоси Смешко і чи піде він на вибори в Раду

На порядку денному залишається питання – чи закличе Смешко за когось голосувати в другому турі? Як відомо, на загал Смешко уже відмовився підтримувати будь-кого з кандидатів і заявив, що активно готується до парламентських виборів.

Не виключено, що остаточна позиція Смешка буде залежати від того, що вони йому запропонують.

“Ігор Смешко має всі шанси отримати посаду міністра оборони або глави СБУ при президенті Зеленському”, – говорить політолог Анатолій Октисюк.

Втім, в оточенні Петра Порошенка кажуть, що і у чинного президента є ідеї.

“Обговорювалися різні варіанти. Від посади, яку займав Гладковський (заступник секретаря РНБО – прим. ред.), до міністра оборони, – кажуть джерела. – Таким чином, Порошенко повторить хід Кучми, який призначив зайнявшого у 1999 році четверте місце на виборах Євгена Марчука секретарем РНБО після першого туру”.

Втім, людина, яка близько спілкується зі Смешко, каже, що він не погодиться на пропозицію Порошенка.

“Його 6% не врятують Порошенка від поразки, а репутацію він заплямує однозначно. Я точно не знаю як поступить Ігор Петрович, але можу припустити, що якщо йому надійде пропозиція від Зеленського ще до другого туру виборів зайняти якусь серйозну посаду – наприклад, пост глави СБУ або міністра оборони, то він дасть свою згоду і підтримає Зеленського. Якщо ж не надійде, то в закриті двері ніхто ломитися не буде. Піде на вибори в Раду і заведе свою фракцію. А там буде видно”.

Читайте також: Лякають Венесуелою і громадянською війною. Що думають про вибори на Галичині, де найбільше фанів Порошенка

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE