Politerno > Статті > Україна і світ > Превентивний удар та армагедон. Про що свідчать заяви Зеленського та Байдена щодо ядерної загрози

Превентивний удар та армагедон. Про що свідчать заяви Зеленського та Байдена щодо ядерної загрози

  • 7 Жовтня, 2022
  • 2671 Переглядів
  • 0

У США, Британії, країнах ЄС зараз дві топові новини на тему ядерної війни: що сказав Володимир Зеленський і що сказав Джо Байден. Хоча їхні висловлювання дуже відрізняються за змістом, але обидва фактично визнали високу ймовірність переростання російсько-української війни у глобальний армагедон.

Те, що ці заяви прозвучали одного дня, 6 жовтня, — найімовірніше, просто збіг. Але безперечно, що і для Зеленського, і для Байдена зараз одна з головних проблем — це пошук відповідей на загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї проти України. Київ і Вашингтон напевно обговорюють це різними каналами. Зеленський і Байден мали можливість особисто обговорити цю проблему під час телефонної розмови, яка відбулася 4 жовтня. Тому цілком можливо, що їхні висловлювання 6 жовтня відображають ту дискусію, яка триває між Києвом та Вашингтоном останніми тижнями.

 

Чому для Байдена неприйнятна ідея Зеленського

Що має зробити НАТО, щоб утримати Росію від використання ядерної зброї? Таке питання почув Зеленський під час дискусії в австралійському Інституті Лоуї, де брав участь онлайн. "Що повинно робити НАТО? Унеможливлювати застосування Росією ядерної зброї. Але що важливо — я ще раз звертаюся до міжнародної спільноти, як це було до 24 лютого. Превентивні удари, щоб вони знали, що з ними буде, якщо вони застосують. А не навпаки — чекати ядерних ударів Росії, щоб потім сказати: "Ах ти так? Ну ось тримай від нас". Переглянути застосування свого тиску — ось, я вважаю, що повинно робити НАТО, переглянути порядок застосування".

Ще півмісяця тому стало відомо, що Вашингтон поставив Москву перед загрозою свого прямого втручання у російсько-українську війну, якщо Путін застосує тактичну ядерну зброю. Зокрема, держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю CBS 25 вересня підтвердив, що Білий дім мав переговори з Кремлем щодо загрози ядерної війни. "Ми дуже чітко дали росіянам зрозуміти як публічно, так і в приватному порядку, щоб вони припинили порожні розмови про ядерну зброю… Наслідки будуть жахливими, і ми ясно дали це зрозуміти", — сказав держсекретар і уточнив, що будь-яке застосування ядерної зброї. матиме катастрофічні наслідки для країни, яка її застосує".

Суть ідеї Зеленського в тому, щоб НАТО завдало ударів по Росії не після, а до застосування Путіним ядерної зброї проти України. Тут слід уточнити, що американці, попереджаючи Путіна про катастрофічні наслідки, говорили про удари не ядерною, а звичайною зброєю. Тому Зеленський, запропонувавши НАТО завдати превентивних ударів по Росії, теж у жодному разі не мав на увазі ядерних ударів.

Проте навіть у такому вигляді ідея Зеленського для Байдена, очевидно, є неприйнятною. Причина зрозуміла: Байден не хоче собі слави людини, яка розпочала третю світову війну. Якщо Росія застосує ядерну зброю проти України, тоді вся вина ляже на Путіна. Але якщо США завдадуть превентивних ударів по російських об'єктах, тоді відповідальність за всі подальші події ляже на Байдена.

Втім, Байден теоретично міг би захотіти реалізувати ідею Зеленського, якби було виконано дві умови. Перша умова – це впевненість на 100%, що Путін уже ухвалив рішення застосувати ядерну зброю проти України. Друга умова — це впевненість на 100%, що превентивними ударами можна повністю знешкодити весь ядерний арсенал Росії. Але такої впевненості Вашингтон не має. Тому Байдену залишається задіяти всі інші способи відмовити Путіна від фатального рішення.

Що ж до онлайн-виступу Зеленського в Інституті Лоуї, то він, звичайно, не викликав захоплення в Білому домі. Зеленський приміряв на себе роль вчителя, який краще за Байдена знає, що і в якому порядку має робити НАТО. Але ще гірше інше: виявилося, що Білий дім підтримує діяча, який закликає НАТО завдати по Росії превентивних ударів, тобто фактично розпочати третю світову війну. І сталося це за місяць до виборів, які пройдуть у США 8 листопада (має вирішитися доля всіх 435 місць у Палаті представників та 35 із 100 місць у Сенаті).

Не виключено, що невдоволення у Білому домі було настільки сильним, що це почули на Банковій. Прес-секретар Зеленського Сергій Никифоров був змушений виступити з уточненням: "Президент говорив про період до 24 лютого. Тоді треба було застосувати превентивні заходи, щоб не дозволити Росії розв'язати війну. Нагадаю, що єдині заходи, про які тоді йшлося, були превентивні санкції". Тобто Никифоров намагається подати справу так, ніби Зеленський, пропонуючи 6 жовтня завдати по Росії "превентивних ударів, щоб вони знали, що з ними буде, якщо вони застосують" ядерну зброю, мав на увазі "превентивні санкції", які він пропонував ввести до 24 лютого. Навряд чи Банковій довелося б вигадувати таке незграбне пояснення сказаному Зеленським, якби не було негативних сигналів з Білого дому.

 

Кого попередив Байден заявою про армагеддон

Байден, у свою чергу, викликав великий медіа-резонанс своєю заявою на заході щодо збору коштів для Демократичної партії у Нью-Йорку. Наголосимо, що ці слова не були сказані на камеру, а підслухані журналістами з пулу Білого дому. І залишається великий простір для фантазій — чи ненароком сказав Байден про армагеддон, чи було спеціально підлаштовано, щоб ці слова стали надбанням широкої публіки, але при цьому залишалися неофіційними.

Як розповів американський телеканал NBC News, Байден попередив, що ризик ядерного армагеддону є найвищим з часів кубинської ракетної кризи. "У нас є хлопець, якого я добре знаю. Він не жартує, коли говорить про можливе застосування тактичної ядерної зброї, біологічної чи хімічної зброї, тому що її збройні сили, можна сказати, значно відступають", — такими словами Байден пояснив, чому він серйозно ставиться до загроз із боку Путіна. Але не це головне. Головне те, що Байден сказав далі. Він попередив, що якщо Кремль вдасться до тактичного ядерного удару по Україні, то не зможе уникнути глобальної катастрофи. "Я не думаю, що є така річ, як здатність легко [використовувати] тактичну ядерну зброю і не закінчити армагедоном", — сказав він.

Можна лише здогадуватись, кому адресовано це послання. Наприклад, його можна прочитати як попередження Путіну та іншим росіянам: у разі російського ядерного удару по Україні можливий удар відплати не лише звичайною, а й ядерною зброєю. Так що краще не починати, щоб не отримати армагедон.

Також це може бути попередженням решті всього людства: Путін готує армагедон, і його потрібно зупинити. Причому це стосується не лише західних країн, а й Китаю, Індії, коротше всіх тих, хто досі підігравав Путіну.

До речі, Байден у розмові із Зеленським 4 жовтня пообіцяв згуртувати світ довкола зусиль України захистити свою свободу та демократію. Ось він і гуртує.

"" Читайте також: Путінський режим зламався? Коли кінець нинішній Росії

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE