Politerno > Статті > Україна і світ > Роттердам+Приват. Навіщо “Оппоблок” Ахметова йде на вибори з проектом Коломойського

Роттердам+Приват. Навіщо “Оппоблок” Ахметова йде на вибори з проектом Коломойського

  • 10 Червня, 2019
  • 1533 Переглядів
  • Comments Off

Учора частина “Опозиційного блоку”, яку називають ахметівською, оголосила про похід на вибори. Але не поодинці, а в компанії з новою партією “Довіряй справам” – спільним творінням мерів Харкова і Одеси, до якого має стосунок Ігор Коломойський (у чому він особисто зізнався).

Це політичне утворення виявилося не тільки молодим, але ще і скромним. “Партія мерів” погодилася йти в Раду під брендом “Опозиційного блоку”.

Увійшли до десятки списку представники “Відродження” та партії “Наші”. Лідер останньої Євген Мураєв очолив список.

Але поки незрозуміло, як це допоможе їм потрапити в Раду. У “Опозиційного блоку”, “Довіряй справам” і “Наші” навіть сукупний рейтинг не перевищує 2%. Переважна більшість колишніх виборців Оппоблоку перетекла до “Опозиційної платформи – За життя” разом з Юрієм Бойком (йде першим номером в списку “Платформи”).

“Партія мерів” тільки утворилася і за вимірами має рейтинг близький до нуля, а проект “Наші” не розвивався з початку березня після того як Мураєв знявся з президентських виборів на користь Олександра Вілкула.

Причому, в самому “Оппоблоці”, ймовірно, також розуміють не надто високі шанси на проходження 5%. В опублікованій 10-ці списку крім Мураєва є ще дві відомі медійні особи партії – Вадим Новинський і Олександра Вілкул (мери не беруться до уваги, так як вони вже заявили, що не мають наміру йти на роботу в Раду).

А ось впливовий соратник Рината Ахметова Борис Колесніков піде по мажоритарці. Так само планують зробити й інші знакові особи Оппоблоку.

Які насправді перспективи у проекту і навіщо він йде на вибори – у матеріалі.

З’їзд ОБ і ДС

Про об’єднання з проектом “Довіряй справам” в ОБ оголосили ще кілька днів тому. В цей союз також влилися “Відродження” Віталія Хоммутинніка (вважається близьким до Ігоря Коломойського) і партія “Наші” Євгена Мураєва.

Сьогодні ж, після з’їзду, який відбувся в Міжнародному виставковому центрі, нова-стара політсила показала, в якому складі вона піде на штурм Ради.

Список очолив лідер партії “Наші” Євген Мураєв, який напередодні президентських виборів знявся на користь Олександра Вілкула. При цьому умовою було те, що Мураєв очолить похід партії на вибори в Раду.

На третьому-четвертому місці мер Харкова Геннадій Кернес і мер Одеси Геннадій Труханов. Замикає п’ятірку нардеп, лідер фракції “Опозиційного блоку” Вадим Новинський.

Також до першої десятки партії увійшли міський голова Маріуполя Вадим Бойченко, мер Запоріжжя Володимир Буряк (обидва – люди Ахметова), депутат Хмельницької обласної ради Уляна Ткаченко, нардеп від “Відродження” Володимир Пилипенко (вважається людиною Коломойського) і мер Ужгорода Богдан Андрєєв.

Далі, до 15 місця, за неофіційною інформацією, слідують інші мери та представники місцевих рад:

11. Ігор Плехов, мер Рені

12. Анатолій Вершина, мер Павлограда

13. Володимир Максим, мер Краснограда

14. Єгор Семенков, перший заступник голови Запорізької обласної ради

15. Ігор Котелевський, мер Токмака

На з’їзді були присутні й інші впізнавані обличчя партії, але вони підуть по мажоритарці.

Це, перш за все, Борис Колесніков.

“Це було моє рішення. Я хочу представляти Донбас, лобіювати інтереси Донбасу, як невід’ємної частини України. Для мене це велика честь. Я хочу бути депутатом саме від Донбасу”, – сказав Борис Колесніков в коментарі агентству “Інтерфакс-Україна”. – Вся моя діяльність була в 49-му окрузі, це Костянтинівка, Дружківка та два сільських райони. Тому я не буду міняти традиції. Мене там добре знають за останні 20 років”.

Нагадаємо, в кінці минулого року “Опозиційний блок” розколовся на дві частини. Одна частина підтримала Юрія Бойка і об’єдналася з партією “За життя” (Рабіновіча-Медведчука), створивши “Опозиційну платформу – За життя”. Друга частина, яка орієнтувалася на підприємця Рината Ахметова (Новинський, Колесніков, Вілкул) об’єднавчий процес не підтримала і вирішила йти на вибори самостійно, висунувши Вілкула.

Крім того, вона спробувала взяти під контроль всю партію, провівши з’їзд “Опозиційного блоку”, де лідером був обраний Борис Колесніков.

Тепер він йде на вибори не в списку, а по мажоритарному округу, що є певним маркером з точки зору перспектив проходження партією 5% бар’єру.

Чи є шанси у нового “Оппоблоку”?

Під цією назвою партія вже давно знаходиться в соціологічних вимірах. І результати у неї невтішні. Опитування “Рейтингу”, опубліковане п’ять днів тому, давало їй півтора відсотка від тих, хто визначився.

А нещодавнє дослідження КМІС – менше відсотка (0,9%).

Правда, в останньому випадку, замірялась окремо партія “Наші”, але вона набрала ще менше – 0,7% (тобто разом приблизно той же результат – 1,6%).

Велика частина виборців “Опозиційного блоку” пішла до “Опозиційної платформи” разом з Юрієм Бойком, який довгий час був головним публічним обличчям Оппоблоку. Також з “Платформою” підтримує контакти Росія, в той час як проти всіх лідерів “Опозиційного блоку” (Новинський, Мураєв, Вілкул), а також мерів Харкова і Одеси введені російські санкції ще з кінця минулого року (в Москві порахували, що вони, відмовляючись підтримувати Бойка, як єдиного кандидата в президенти, розколюють електорат і підіграють тим самим Порошенкові).

І це також являється важливим сигналом для виборців, які виступають за налагодження відносин з РФ і припинення війни на Донбасі.

Частина електорату, який на виборах президента голосував за тандем Вілкула-Мураєва (як за “нові обличчя”), пішла до Зеленського та партії “Слуга народу”.

Теоретично додати могли б мери Харкова і Одеси, які користуються в своїх містах чималим авторитетом.

Однак, не факт, що їх авторитет як людей, які керують містом, спонукатиме голосувати за їхню партію, якій доведеться вирішувати загальнонаціональні проблеми.

Тим більше, що політична позиція мерів неоднозначно сприймається в містах.

На останніх виборах обидва відкрито підтримували Порошенка, що йому не допомогло ні в Харкові, ні в Одесі.

Можливо, “Опозиційному блоку” допомогла б перетягнути до себе виборців наявність в списку “Опозиційної платформи” персонажів, які неоднозначно сприймаються електоратом партії (на кшталт соратника Авакова Іллі Ківи і підприємця Вадима Столара, якого називають “тіньовим мером” Києва, і якому приписують тісні зв’язки з оточенням Порошенка). Однак, відкрита пропорошенківська позиція мерів Харкова і Одеси під час виборів президента нівелює цей аргумент. Тим більше, що особисто Кернес зараз патронує висування по одному з округів Харкова близького соратника Порошенка і Конненка Олександра Грановського (його в ЗМІ називали “смотрящим” за судами).

Звертає на себе увагу і те, що партія йде на вибори під брендом “Опозиційного блоку”, хоча якраз саме він зазнав найбільших рейтингових втрат після появи “Опозиційної платформи”.

Похід під брендом “Наші” або “Довіряй справам” міг би залучити нового виборця, але партія чомусь вирішила знову ділити електорат з “Платформою”.

В останній вважають, що таким чином “ахметівці” грають в ту ж гру, що і при Порошенкові (коли вони відмовилися підтримати Бойка і через висування Вілкула відтягнули у нього голоси). Але тільки тепер уже в інтересах нового президента. Адже для його партії “Слуга народу” “Платформа” є головним конкурентом в боротьбі за виборців південного сходу.

І чим більше голосів відбере у “Опозиційною платформи” “Оппоблок” (що має дуже невеликі шанси на проходження в Раду), тим більше представництво в парламенті буде у “Слуги народу”.

Сполучною ланкою між Зеленським та Ахметовим, судячи зі списку “Опозиційного блоку”, стане олігарх Ігор Коломойський.

Роттердам+Приват

Ігор Коломойський сам якось заявив, що бере участь в створенні “партії мерів”, яка зараз влилася в “Опозиційний блок”.

Відносини Коломойського з Ахметовим останнім часом були досить напружені.

Риторика нового президента також не обіцяла Ринату Леонідовичу нічого хорошого. Члени Зе-команда неодноразово заявляли, що мають намір поламати схеми олігарха, що існували при Порошенкові (зокрема, знамениту формулу “Роттердам+”).

До недавнього часу “ахметівська” частина “Оппоблоку” вела переговори про возз’єднання з “Опозиційною платформою”, що посилило б позиції останньої і створило б для “Слуги народу” потужного конкурента на південному сході.

Але потім переговори припинилися, а “Опозиційний блок” опинився в альянсі з не чужим для Коломойського проектом “партії мерів”.

Таким чином, Ахметов може почати встановлювати комунікацію із Зе-командою, щоб її ставлення до олігарха змінилося з ворожого хоча б на нейтральне.

Як жартують в політичних колах, на зміну схеми “Роттердам+Рошен” приходить схема “Роттердам+Приват”.

Читайте також: Судом проти виборів: яке рішення може прийняти Конституційний Суд

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE