Politerno > Статті > Україна і світ > Солодка помста президента

Солодка помста президента

  • 3 Лютого, 2018
  • 2225 Переглядів
  • 0

Як кошмарять податківців, які перевіряли підприємства корпорації Roshen в епоху Януковича.

У січні Вінницький міський суд виніс обвинувальний вирок у відношенні двох співробітниць обласної податкової. Служителі Феміди визнали начальницю регіонального управління по боротьбі з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Оксану Кушнір та інспектора-ревізора Світлану Пономаренко винними в скоєнні службового підроблення (ч.1 ст.366 КК України). Жінок оштрафували на 4250 грн кожну і позбавили права займати посади в органах Державної фіскальної служби терміном на три роки.

Свою вину, до слова, вони категорично заперечували. При цьому, призначене для співробітниць податкової покарання в зв’язку із закінченням строків давності суд скасував. Єдине, в чому їм доведеться витратитись – виплатити вскладчину 17,6 тис. грн., витрачені на проведення експертиз у справі.

Так закінчилася майже чотирирічна епопея щодо притягнення до кримінальної відповідальності вінницьких фіскалів, які в липні 2013 року оштрафували на 630 тис. грн. місцеву кондитерську фабрику, що входить в корпорацію нинішнього президента Roshen.

Наріжним каменем тої справи став акт ревізорів і висновок з підписами Кушнір і Пономаренко, де йдеться про заниження “солодкою компанією” зобов’язань по ПДВ в розмірі 91,5 тис. грн.

За чотири місяці до початку Євромайдану в корпорації Порошенка погодилися з претензіями податківців. Донарахована сума несплачених податків тоді надійшла до бюджету. “Вінницька кондитерська фабрика” не бажаючи створення конфліктних ситуацій оплатила суму … в розмірі 630 тис. грн., що підтверджується платіжним дорученням №25647 від 24.07.2013″, – йдеться у вироку податківцям.

Після повалення Януковича і приходу на його місце Петра Олексійовича миролюбний настрій Roshen випарувався. Перевіряючих корпорацію президента вінницьких фіскалів засудили за статтею за видачу посадовою особою завідомо неправдивого офіційного документа. А сплачені в бюджет донарахування податків – повернули кондитерам.

Як з’ясувалось, випадок з Вінницею – далеко не поодинокий. За період постмайданної влади близько сотні податківців стали фігурантами кримінальних справ за перевірки Roshen, проведені в епоху Януковича.

Податкова оптимізація обернулася штрафами на 120 мільйонів

Історія “особливих відносин” кондитерської корпорації і фіскального відомства бере свій початок влітку 2013 року. В епоху “пізнього Януковича” в кулуарах влади курсувала версія, що поява на порозі кондитерських фабрик Порошенка податківців мала на меті схилити останнього до передачі “солодкої імперії” в руки “Сім’ї”.

В окремих ЗМІ того часу можна було зустріти повідомлення про те, що новим власником Roshen завдяки “зусиллям” Міністерства доходів і зборів готується стати Олександр Янукович. Але  акції протесту, які тоді почалися в Києві, звели ці плани нанівець.

Уже після Євромайдану біглий екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко в інтерв’ю західним журналістам заявляв – саме з цими перевірками компаній Порошенка і пов’язане його кримінальне переслідування.

Як би там не було, але в 2013 році дійсно була проведена серія ревізій структурних підрозділів Roshen, яка виявила ряд порушень податкового законодавства. По-перше, за підсумками планових перевірок 11 підприємств солодкої імперії Порошенка було донараховано 47 млн. грн. податків і зборів.

“Працівниками Державтоінспекції зафіксовано проведення “нетипових” експортних операцій, в тому числі за договорами комісії, для мінімізації податкових зобов’язань з ПДВ… Підприємства формували витрати і податковий кредит з ПДВ по нікчемним договорам і від контрагентів з ознаками фіктивності”, – говорилося з цього приводу в повідомленні на сайті Міністерства доходів і зборів.

Показово це можна простежити за підсумками перевірки ПАТ “Укропткульттовари”. Висновки ревізорів дозволили відстежити ланцюжок по мінімізації податкових зобов’язань. Схема працювала в два ходи: спочатку корпорація Roshen продала цьому, афільованому з нею, кіровоградському кондитерському підприємству солодощів на 10,5 млн. грн. “Укропткульттовари”, в свою чергу, реалізовувало їх на експорт ліпецькій фабриці Порошенка, але вже за 8,7 млн. грн. – тобто, на 1,7 млн. грн. дешевше, ніж придбало.

По-друге, позапланові ревізії ще 11 “рошенівських компаній” привели до введення штрафних санкцій в розмірі понад 70 млн. грн.

“Вони звертали зобов’язання по ПДВ через фіктивний експорт. Але як часто буває в таких ситуаціях, попадалися на “пересортиці” товарних позицій. Точно пам’ятаю, що за документами одна з кондитерських фабрик по документам продавала за кордон вугілля”, – згадує один з фіскалів, які брали участь у перевірках корпорації Порошенка.

Сумарно 44 перевірки підприємств Roshen привели до донарахувань в розмірі 118,2 млн. грн., а також порушення двох десятків кримінальних справ за податковими статтями.

 

Податкові претензії до корпорації Порошенка становили близько 120 млн. грн., джерело фото: prokurorska-pravda.today

Відомо, що восени 2013 року частина коштів недоїмки (щонайменше, 5 млн. грн.) була визнана структурами Порошенка, і поступила в казну. Що ж до основної суми фіскальних претензій, то вони оскаржувались в судах з перемінним упехом.

Відносно фіскалів спрацював “закон бумеранга”

Ситуація різко змінилася після втечі екс-президента Януковича і його найближчого оточення. В оспорюваних підсумки перевірок служителі Феміди встали на сторону Roshen. Раніше сплачені до бюджету кошти судді постановили повернути. “Солодкі” кримінальні провадження були закриті з формулюванням “у зв’язку з відсутністю складу злочину”.

Але на цьому в історії не була поставлена ​​крапка. Навпаки, тепер уже на самих фіскалів-ревізорів було відкрито кримінальну справу. Відомості про це були внесені в ЕРДР 24 березня 2014 року зі правової кваліфікацією за ч.1 ст.364 ( “Зловживання владою”).

 

Пізніше до неї додалася ч.3 ст.365 ( “Перевищення службових повноважень”) і різні варіації ст. 366 КК України. До фіскалів з’явилися питання у співробітників правоохоронних органів.

Розгромні висновки перевірок корпорації Roshen скасували в лічені дні після втечі Януковича і членів його оточення, джерело відео: youtube.com/Zik

Онлайн Слідство малювала таку картину: на Львівській площі в офісі Міндоходів засідав цілий штаб, який ставив жахливі завдання податківцям на місцях і доводив “план по ревізіям” компаній Порошенка. Як зазначається в матеріалах суду, цей злочинний план нібито визрів в голові колишнього міністра доходів Клименка.

“Формальною підставою для призначення перевірок підприємств групи Roshen стала аналітична інформація про виявлення нетипових експортних операцій, доведена Департаментом податкового та митного аудиту Міністерства доходів і зборів до підлеглих управлінь і територіальних підрозділів”, – йдеться на цей рахунок в постанові суду.

Кожна з перевірок повинна була завершуватися багатомільйонними штрафами і донарахуваннями, незважаючи на відсутність законних підстав для цього. За це, мовляв, їх повинні були відзначити по службі. Ті з фіскалів, хто погодився на правах анонімності відповісти на питання при підготовці цього матеріалу, цю версію відкидають.

“Порушення дійсно були, схеми були виявлені, – говорить один з колишніх фіскалів, який став фігурантом кримінальної справи. – На допиті мене на повному серйозі запитували, чи отримував я нагороди і премії за те, що перевіряв підприємства групи Roshen. Можливо, хотіли підшити це в справу”.

З іншого боку, не можна виключати і версію, що реально виявлені порушення податкового законодавства на підприємствах Порошенка були використані Сім’єю Януковича для тиску на майбутнього президента з метою “віджиму” бізнесу. Принаймні, в підприємницьких колах в той час саме ця версія і курсувала.

З іншого боку, не зовсім зрозуміло навіщо тоді переслідувати пересічних податківців, якщо вони розкривали реальні податкові злочини.

М’які вироки в обмін на свідчення проти керівництва

Як би там не було, але ще влітку 2014 року слідство отримало доступ до окремих документів, що стосуються ревізій корпорації Порошенка. Після цього “солодку справу” щодо фіскалів розчленували на кілька проваджень, розслідування яких було доручено 12 різним територіальним органам досудового слідства. Сумарно було опитано більше сотні колишніх і діючих співробітників Міністерства доходів, про підозру оголошено двом десяткам з них. В окремих випадках справи щодо фіскалів дійшли до суду. Два з них (до історій у Вінниці в січні 2018 роки) завершилися обвинувальними вироками.

Перший з них був винесений 22 травня 2015 року Яготинським райсудом Київської області стосовно колишнього головного державного ревізора-інспектора відділу організації і супроводу перевірок платників податків Переяслав-Хмельницької податкової Київщини Ігоря Галушки. Галушка повністю визнав свою провину, заявивши – влітку 2013 року керівництво податкової інспекції поставило йому завдання відшукати податкові порушення в корпорації Roshen, незважаючи на їх фактичну відсутність. Яку він, через власну малодухість, мовляв виконав. Але відразу ж після завершення ревізії в жовтні 2013 звільнився за власним бажанням. Він був визнаний судом винним в скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України (“Службове підроблення”), оштрафований на 1700 грн. і позбавлений права займати посади в органах влади на два роки. При цьому, щодо фіскала був застосований закон про амністію, а сам він – звільнений від покарання.

Схожим є зміст і у другого вироку, який має дату 28 квітня 2016 року. Його виніс Солом’янський райсуд Києва стосовно колишнього начальника управління податкового та митного аудиту Міндоходов в Київській області Вікторії Павленко.

 

Остання також зізналася в свідомій підробці результатів податкових перевірок корпорації Roshen. Павленко було призначено покарання нижче нижнього порога інкримінованих їй ч.3 ст.365 та ч.1 ст.366 КК України – 5 років в’язниці з позбавленням права займати посади в системі органів влади на 13 місяців. Але прямо в залі суду реальний термін покарання їй замінили на умовний, давши два роки випробувального терміну.

Якщо уважно вчитатися в вироки Павленку і Галушці, стає зрозумілою така лояльність служителів Феміди стосовно інспектора, який підписав акт про порушення в Roshen на десятки мільйонів гривень і його керівника. Справа в тому, що саме свідчення Ігоря Миколайовича та Вікторії Володимирівни лягли в основу іншого обвинувального акту.

Де підозрюваними є їх вищестояще начальство за період роботи в податковій в 2013 році. Їх, екс-ревізор Переяслав-Хмельницької ОДПІ та Павленко, де-факто звинуватили в реалізації злочинної змови при організації перевірок бізнесу Порошенка.

Як вважають опитані фіскали, свою свободу Галушка і Павленко обміняли на свідчення проти колишніх колег. Яких прокуратура звинувачує не тільки по досить легкій ч.1 ст.366 КК України, а й по “важкій” ч.3 ст.365 КК України. Санкція останньої передбачає від семи до десяти років в’язниці.

Такі терміни покарання загрожують відразу п’ятьом колишнім співробітникам Міністерства доходів і зборів:

  • Наталі Чайці та Олені Козленко;
  • колишньому замначальника Переяслав-Хмельницької ОДПІ ГУ Міндоходів в Київській області Денису Бухаленкову;
  • екс-заступнику голови податкової служби в Київській області Володимиру Фурлету;
  • колишньому начальнику Переяслав-Хмельницької податкової інспекції (пізніше обіймав посаду 1-го заступника керівника податкової Київщини) Андрію Неменшему.

Обвинувальний акт щодо цієї п’ятірки колишніх податківців вже двічі заходив до Солом’янського райсуду столиці, але служителі Феміди обидва рази повертали його прокурорам.Спочатку це сталося 9 грудня 2016 року, а потім – 13 жовтень 2017 року.

В даний час це рішення оскаржене прокурорами в апеляції.

Замість висновку

Не знайшли логічного завершення і підозри щодо групи івано-франківських податківців, які перевіряли “Рошен-Прикарпаття” в 2013 році.

У жовтні 2015, для відшукання доказів нібито злочинної змови, правоохоронці навіть отримали дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання і роботи інспектора-ревізора фіскального відомства. Після цього ніяких інших згадок про розслідування “солодкого пресингу” податківцями “рошеновців” в судовому реєстрі не з’являлося.

Зате в фокусі податківців – історія інспектора-ревізора з Сум Людмили Гордієнко. Жінка ставила свій підпис під актом перевірки структури Порошенко “Кондитероптторг”, згідно з яким була виявлена ​​схема податкової оптимізації Roshen на суму понад 2 млн. грн.

Своєї провини у скоєному вона не визнала. У підсумку, судова епопея по справі Гордієнко триває вже два роки. Спочатку Ковпаківський райсуд Сум постановив закрити кримінальне провадження стосовно інспектора, потім аналогічну позицію зайняв і Апеляційний суд Сумщини.

На цьому історія не закінчилася – прокуратура домоглася повторного розгляду справи співробітниці податкової. Слухання з цього приводу призначені 21 лютого.

Більшість інших кримінальних справ проти податківців в даний час або припинені, або заховані під сукно.

При цьому, як випливає з недавніх публікацій в ЗМІ, схеми по оптимізації податків структурами діючого президента продовжують використовуватися і сьогодні. Виявлена ​​журналістами “сирна оптимізація” заводу “Ленінська кузня” в чомусь схожа на “пересортицю”, на якій ловили ревізори кондитерські компанії Порошенка в 2013 році.

Втім, сумнівно, що фіскали вийдуть на перевірку “Кузні” і все того ж Roshen. Особливо маючи перед очима приклади своїх колег, яких четвертий рік викликають на допити і в суди.

Та у разі зміни влади питання податкових перевірок бізнесу Петра Порошенка може знову стати на порядку денному.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE