Politerno > Статті > Україна і світ > The Globalist: Україна – тут щось відбувається

The Globalist: Україна – тут щось відбувається

  • 27 Вересня, 2017
  • 1487 Переглядів
  • 0

Рейтинги президента України, 52-річного Петра Порошенка вимірюються однозначними цифрами. Беручи до уваги, що вибори повинні відбутися в 2019 році, це невтішно для президента-олігарха.

Але, ставлячи оцінки свого президента, українці просто платять йому його ж монетою, адже його справи говорять більше його солодких пісень.

Українці не забули, що він обіцяв відмовитися від деяких своїх активів – імовірно придбаних “законно” – після обрання. Але сталося навпаки. Його комерційна група придбала безліч державних активів нижче ринкових цін. Його фірми вже стоять в черзі на торгах, щоб поглинути різноманітні комерційні об’єкти у майбутній хвилі приватизації, яку змушує провести МВФ.

Порошенко можна назвати шоколадним королем Східної Європи і СНД. Люди на місцях розповідають, що три його найбільш прибуткові кондитерських фабрик знаходяться… так, в Росії.

Але ніякі гори солодощів не можуть приховати суворі реалії. За останні три роки заробітна плата в Україні скоротилася більш ніж наполовину. Середній клас, що лише почав формуєтися, був розчавлений.

Тим часом…

Між тим, друзі, котрі вечеряли зі мною нещодавно на пристані Бодрума – перлині турецького узбережжя Середземного моря, розповіли, що вісім з одинадцяти мега яхт, що стоять біля пристані, належать українцям.

Зберігається багато таємничого навколо мільярдних активів, що належали свого часу державі, але сьогодні міцно утримуваних в руках зовсім невеликий коаліції олігархів, кожен з яких володіє придворни ополченням і маріонетками в уряді.

За оцінками, вкрадені кошти обчислюються трильйонами доларів, і – який сюрприз – жодна копійка не була повернута…

Джерела в Берліні повідали мені, що німецький уряд відчуває сильне розчарування не тільки з приводу повної нездатності зруйнувати корупційну систему, сформовану в минулому, але і небажанням боротися за уповільнення зростання корупції в останні кілька років.

Німеччина була ключовим прихильником київського уряду, але наявність цієї підтримки вже не може вважатися цілком очевидною.

Політичний вимір

Михайло Саакашвілі, екс-президент Грузії, який три роки тому отримав українське громадянство, оскільки був призначений губернатором неспокійної Одеської області, нещодавно, вступивши в конфлікт з президентом Порошенко, був його позбавлений.

Бажаючи повернутися в Україну, він прибув на польсько-український кордон, підтримуваний численними прихильниками, в тому числі трьома політичними лідерами, які на початку виборного терміну Порошенка були на боці президента, але сьогодні категорично протистоять режиму.

Отримавши відмову в проханні на в’їзд на двох або трьох прикордонних пунктах, група силою подолала прикордонний пост, а місцеві прикордонники були змушені відступити. Прорвавшись через кордон, Саакашвілі переміщається по країні, роблячи гучні заяви проти “повністю корумпованого” режиму, “найгіршого, який коли-небудь знала Україна”.

Мало хто на місцях не погодяться з такою оцінкою. Ви думаєте, що раніше було погано? Запитайте будь-якої людини, що займається бізнесом, чоловіка або жінку – їх загальна думка полягає в тому, що нинішній київський режим – найбільш корумпований і самий некомпетентний з моменту розпаду Радянського Союзу. Ступінь довіри до влади впала практично до нуля.

Можливо, не випадково, перш ніж повернутися в Україну, Саакашвілі провів кілька місяців у Сполучених Штатах і деякий час в Німеччині. Юлія Тимошенко, колишній прем’єр-міністр України (колишній кандидат в президенти), і інші політичні діячі, які сьогодні налаштовані проти Порошенка, також відвідали Берлін.

Навряд чи події за участю Саакашвілі відбуваються без таємного схвалення Вашингтона і Берліна.

Олігархи теж починають відвертатися від Порошенка?

Навряд чи до подій за участю Саакашвілі не причетні впливові українські олігархи. За моєю інформацією, вони надають кошти, а крім цього підтримку збройній охороні, що захищає Саакашвілі і зібрання під час поїздок по країні.

Добре обізнані люди розповіли мені, що приблизно дюжина олігархів, які беруть участь в управлінні країною, розійшлися з Порошенком в поглядах на майбутню приватизацію.

Ходять чутки про підготовку масових мітингів в столиці, спрямованих проти режиму.

Дані опитувань показують, що Юлія Тимошенко має кращі шанси виграти позачергові президентські вибори.

Може трапитися все, що завгодно

Незалежно від ступеня ймовірності дострокових виборів, в країні неспокійно. У вигрібній ямі, яку представляє собою сьогодні політика і економіка України, може статися все, що завгодно.

Досягнення на шляху формування підзвітності і прозорості в українському уряді і бізнесі, незважаючи на всі зусилля і великі надії, покладені західними урядами, незважаючи на героїчні пориви деяких українців, в основному з нового покоління, здаються незначними.

В Україні багато талановитих, працьовитих, свідомих, тверезо мислячих людей. Але сьогодні вони, можливо, знаходяться так далеко від цілі створити “нормальну” країну, як ніколи в минулому.

Кеннет Куртіс

Оригінал на The Globalist

Переклад: Андрій САБАДИР, спеціально для UAINFO

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE