Politerno > Україна і світ > Рішення саміту НАТО щодо України: членство стало незворотнім, 40 млрд євро на 2025 рік та NSATU

Рішення саміту НАТО щодо України: членство стало незворотнім, 40 млрд євро на 2025 рік та NSATU

  • 11 Липня, 2024
  • 280 Переглядів
  • Comments Off
НАТО

Лідери держав-членів НАТО одностайно підтримали нову риторику щодо майбутнього вступу України до Альянсу та дійшли згоди, що держави-члени повинні надавати тривалу безпекову допомогу ЗСУ.

Про це повідомляє кореспондент “Європейської правди” у Вашингтоні.

У рішенні саміту окремий блок присвячений політичним відносинам з Україною, при цьому рішення є амбітнішим за минулорічну, Вільнюську декларацію. Ключова відмінність – детальне твердження про те, що повноцінне членство України в НАТО не має альтернатив.

“Ми будемо продовжуємо підтримувати (Україну) на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО”, – йдеться у документі. “Майбутнє України в НАТО”, – підкреслює рішення.

Як відомо, рішення НАТО ухвалюються лише у разі, якщо жодна держава не виступила проти жодного з його формулювань.

Як і анонсували посадовці Альянсу, декларація саміту також запроваджує термін “мосту до членства”, який запропонували у США, однак рішення не розкриває його суть. Натомість Альянс “вітає прогрес, якого Україна досягла після Вільнюського саміту щодо демократичних, економічних і безпекових реформ”  і бере зобов’язання підтримувати “демократичні реформи та реформи сектору безпеки, які міністри закордонних справ країн НАТО продовжуватимуть оцінювати за допомогою адаптованої Річної національної програми”.

Також Альянс ухвалив рішення, в якому взяв, зокрема, зобов’язання щодо суми допомоги Україні на 2025 рік.

“Ми підтверджуємо рішучість підтримувати Україну в розбудові сили, здатної перемогти російську агресію сьогодні і стримувати її в майбутньому.  З цією метою ми маємо намір надати мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року“, – йдеться у рішенні, яке держави-члени НАТО ухвалили консенсусом:

Окрім цього, Альянс взяв на себе зобов’язання щодо довготривалої допомоги ЗСУ, а не лише підтримки у 2025 році, щоби “забезпечити сталий рівень безпекової допомоги Україні, беручи до уваги потреби України, національні бюджетні процедури і двосторонні безпекові угоди, які члени Альянсу уклали з Україною”.

Наступного року на саміті у Гаазі глави держав і урядів мають намір переглянути внески членів Альянсу. Так само можливий перегляд суми допомоги, виходячи з потреб України, на майбутніх самітах НАТО.

“Ми підтверджуємо нашу непохитну відданість Україні як суверенній, демократичній, незалежній державі”, – заявили лідери НАТО, висловивши впевненість, що їхня допомога має значний ефект для підтримки України в опорі агресії РФ.

Саміт НАТО вирішив створити структуру з надання допомоги та тренування для України (NSATU) для координації надання військової техніки та тренувань  країнами-членами та партнерами Альянсу.

Метою цієї структури є надання Україні допомоги у сфері безпеки на довготривалій основі, забезпечення посиленої, передбачуваної та узгодженої підтримки.

"NSATU, яка діятиме на території країн-членів Альянсу, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН", – йдеться у декларації.

Лідери НАТО наголосили, що нова структура згідно з міжнародним правом, не зробить НАТО стороною конфлікту. Вона підтримуватиме трансформацію сил оборони та безпеки України, що сприятиме її подальшій інтеграції з НАТО.

Крім того лідери підтримали створення Спільного центру аналізу, тренування та освіти НАТО-Україна (JATEC), "важливого стовпа практичної співпраці, який має визначити і застосувати уроки війни Росії проти України та посилити оперативну сумісність України з НАТО".

Саміт також привітав рішення генерального секретаря призначити старшого представника НАТО в Україні.

Нагадаємо, ексголову Верховного суду Владислава Князєва зупинили поблизу села Солотвино на Закарпатті неподалік кордону з Румунією.

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE