Діючі в інтересах Кремля мережі дезінформації за кордоном «Матрьошка» і «Двійник» відреагували на арешт у Франції засновника Telegram Павла Дурова публікаціями в X та на сайтах-клонах іноземних ЗМІ.
Про це «Агентству» повідомив проект «Блокировщик ботов».
За його оцінкою, опублікований ботами «Матрьошки» підробний сюжет нібито Al Jazeera про відмову ОАЕ від закупівлі французьких винищувачів у відповідь на арешт Дурова став вірусним відео цієї мережі дезінформації. Інформацію про відмову від угоди щодо винищувачів передрукували ЗМІ Росії, Ірану та Індії.
Пост с фейковым видео о Дурове, который опубликовали кремлеботы, собрал почти 8 млн просмотров
— Новости «Агентства» (@agents_media) August 30, 2024
Действующие в интересах Кремля сети дезинформации за рубежом «Матрешка» и «Двойник» отреагировали на арест во Франции основателя Telegram Павла Дурова публикациями в соцсети X и на… pic.twitter.com/FdOkE6t1OV
Боти «Матрьошки» опублікували в X щонайменше 15 відеороликів про арешт Дурова, а також підроблені перші смуги зарубіжних видань. Про це свідчать матеріали, надані «Агентству» «Блокувальником ботів». Авторство фейкових роликів, що діють на користь Кремля, акаунти приписали виданням та каналам: BBC, The Economist, Wired, BFM TV, Le Parisien, Bloomberg, Le Figaro, Euronews, The Wall Street Journal, Fox News та Al Jazeera.
В одному з роликів кремлеботи пояснили переслідування засновника Telegram «помстою» президента Франції Еммануеля Макрона за публікації в каналах месенджера про нібито трансгендерність його дружини Бріжит Макрон.
Акаунти, що діють в інтересах Кремля, також заявили, що готується «масовий від’їзд IT-фахівців із Франції через арешт Дурова, перетворення Росії «в одну з трьох найбезпечніших країн світу для IT-фахівців», «багатомільйонні витрати» Франції на боротьбу з атаками хакерів після затримання Дурова, «перенесення десятків заходів за участю IT-фахівців із Франції у зв’язку з неготовністю організаторів гарантувати безпеку їхнім учасникам».
Найуспішнішим вкиданням стала інформація про «відмову ОАЕ від закупівлі 80 винищувачів у Франції» у відповідь на затримання Дурова. Найбільший пост про це в X зібрав 7,7 млн переглядів, а опубліковане кремлеботами «відео Al Jazeera» активно поширювалося і в X, і в Telegram. Новини про відмову від французьких винищувачів опублікували російське інформагентство “Авіа.Про”, іранське агентство Mehr, а також індійське видання Firstpost.
Розкрутці відео посприяв засновник файлообмінника Mega та блогер Кім Дотком, який опублікував ролик слідом за російськими телеграм-каналами, свідчить аналіз журналіста-фактчекера Давіда Пуенте. Дотком неодноразово публікував матеріали російської пропаганди, писав The Insider. “Авіа.Про” написало про відмову ОАЕ від винищувачів з посиланням на Доткома, Mehr послався на “Авіа.Про”, а Firstpost – на Mehr.
Боти іншої мережі дезінформації «Двійник» опублікували статті про те, що арешт Дурова знаменує собою «похорон свободи слова» на Заході, на сайтах-клонах Der Spiegel та орієнтованого на єврейську аудиторію американського видання Forward.
Обидві мережі кремлеботів орієнтовані на західну аудиторію. «Матрьошка» працює так: один бот публікує в соцмережі X фейкове фото чи відео, а інші залишають посилання на них з проханням до журналістів перевірити їхню достовірність, таким чином поширюючи їх. Боти «Матрьошки» зазвичай використовуються для поширення на світову аудиторію того, що вже отримало охоплення в Росії, пояснював «Агентству» «Блокувальник ботів».
Боти мережі «Двійник» зазвичай розповсюджують у соцмережах посилання на сайти, які копіюють відомі ресурси новин. Однак іноді «Двійник» займається просуванням створених російською пропагандою відеороликів та зображень.
Дурова було затримано в суботу ввечері в аеропорту Ле-Бурже під Парижем. У середу суд відпустив його на волю під заставу в 5 млн. євро, заборонивши покидати межі Франції.
Дурову пред’явлено звинувачення в управлінні онлайн-платформою, що дозволяє здійснювати незаконні транзакції, зберігати зображення сексуального насильства над дітьми, здійснювати незаконний обіг наркотиків, а також шахрайство, відмову передавати інформацію владі та надання криптографічних послуг злочинцям.