Від початку наступальної операції із захоплення Авдіївки в жовтні 2023 року та під час посилених наступальних операцій у Донецькій області влітку 2024 року російська армія втратила в Покровському районі Донеччини таку кількість танків та інших бронемашин, якої було б достатньо для озброєння щонайменше п’ятьох дивізій.
Про це у своєму звіті пишуть аналітики Інституту вивчення війни. Вони звернули увагу на відповідні підрахунки одного з OSINT-дослідників, які базуються на візуально підтверджених втратах техніки. Цей дослідник повідомив, що росіяни втратили 1830 одиниць важкої техніки в Покровському районі з 9 жовтня 2023 року (для порівняння, Україна за той же період — 369 одиниць такої ж техніки).
Згідно з цими підрахунками, загалом під час наступальних дій у Покровському районі війська РФ втратили:
- 539 танків (приблизно півтори російських танкових дивізії), з них 381 танк у підрахунках OSINT-дослідника зараховано до знищених;
- 1020 БМП (приблизно 4−5 мотострілкових дивізій), з них 835 знищених;
- 26 бронетранспортерів,
- 22 реактивні системи залпового вогню (РСЗВ);
- 11 буксируваних артилерійських систем;
- 92 неброньовані вантажівки.
При цьому лише з 6 вересня 2024 року, тобто за останній місяць, російські війська втратили в Покровському районі 25 танків і 59 бронемашин (це приблизно два механізованих батальйони).
Pokrovsk Raion offensive equipment loss numbers as of 06 September 2024.
— Naalsio (@naalsio26) September 7, 2024
In summary:
1715 Russian 🇷🇺 losses (+98) vs. 336 Ukrainian 🇺🇦 losses (+17)
Spreadsheet showing the losses in detail: https://t.co/RO07qaevJN pic.twitter.com/CQSyVUs2Ui
В ISW нагадують, що війська РФ розпочали посилену наступальну операцію із захоплення Авдіївки в жовтні 2023 року. Вона тривала чотири місяці, а після захоплення міста росіяни продовжили штурми на захід від Авдіївки та на захід і південний захід від Донецька (Курахівський і Вугледарський напрямки) навесні та влітку 2024 року. Тож зазначені вище втрати російської техніки відображають втрати росіян під час цих наступальних зусиль, підкреслюють фахівці ISW. Вони додають, що оцінку цього OSINT-дослідника, засновану на візуально підтверджених втратах бронетехніки, можна вважати навіть консервативною — враховуючи, що не всі втрати російської техніки були візуально задокументовані. Тож фактична кількість втрат російської техніки в районі Покровська, ймовірно, навіть більша, аніж повідомляється.
В ISW додатково відзначають, що в найближчі місяці та роки російське командування може виявитися нездатним або неготовим прийняти втрати бронетехніки на тому високому рівні, який спостерігається нині — враховуючи обмеження обсягів російського оборонно-промислового виробництва, обмеження російських запасів техніки радянської епохи та неспроможність армії РФ досягати оперативно значущих територіальних просувань шляхом механізованих маневрів. Аналітики Інституту вивчення війни нагадують, що війська РФ використали значну кількість бронетехніки протягом перших тижнів свого наступу на Авдіївку ще в жовтні 2023 року, а пізніше обмежили використання бронетехніки під час боїв на Донбасі.
Зокрема схоже, що російські сили обмежили використання бронетехніки на Покровському напрямку протягом останніх місяців [натомість використовуючи піхотні штурми малими групами — прим. ред.]. Хоча окупанти одночасно посилили свої наступальні операції також в напрямку Курахового та Вугледара, вони часто проводять на цих ділянках районах переважно невдалі механізовані штурми розміром до взводу та роти. Зокрема з липня 2024 року росіяни здійснили декілька механізованих штурмів розміром до батальйону у західній частині Донецької області, більшість із яких призвели до значних втрат бронетехніки в обмін на незначне територіальне просування, нагадують в ISW.
Один з українських командирів, який перебуває на Донеччині, нещодавно повідомив, що війська РФ втрачають до 90% техніки, яка використовується для механізованих штурмів на Донецькому напрямку. Британський Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS) раніше оцінював, що станом на лютий 2024 року російські війська втрачали понад 3000 бойових броньованих машин щорічно, хоча поточний рівень втрат бронетехніки в Росії може бути вищим, припускають в ISW. «З жовтня 2023 року російські війська просунулися лише приблизно на 40 км на оперативному напрямку Авдіївки та Покровська, і втрата техніки на рівні понад п’яти дивізій для таких тактичних здобутків не є може бути нескінченно сталою без фундаментальних змін у спроможності Росії віднаходити ресурси для війни, яку вона веде», — констатують в ISW.
В ISW також припускають, що війська РФ, ймовірно, накопичили значну кількість техніки для вищезгаданих наступів на Донеччині. Однак середньо- та довгострокові обмеження російських запасів бронетехніки і темпів її виробництва разом із дефіцитом необхідного для цього обладнання можуть змусити російську армію переглянути свій підхід до спроб механізованих штурмів в цьому секторі на тлі намірів Росії вести довгострокову війну проти України, вважають в ISW.
Готовність військового командування РФ досягати лише обмежених тактичних успіхів в обмін на значні втрати бронетехніки коштуватимуть Росії дедалі більше, попереджають аналітики. Вони прогнозують, що в «найближчі місяці та роки» збройні сили РФ «спалять» на полі бою обмежені запаси техніки та озброєння радянських часів.
«Росія, ймовірно, матиме труднощі з тим, щоб належним чином забезпечити свої підрозділи технікою в довгостроковій перспективі, не переводячи російську економіку на воєнний стан і не збільшуючи темпи російського оборонно-промислового виробництва в суттєвих масштабах — кроки яких Володимир Путін досі намагався уникати», — резюмують в ISW.
Нагадаємо, уночі 8 жовтня окупанти завдали удару по Одещині двома балістичними ракетами Іскандер-М із окупованого Криму, а також атакували Україну 19 ударними БпЛА із російського міста Приморсько-Ахтарськ, 18 дронів вдалося знищити.