Politerno > Україна і світ > Умєров забрав у ГУР імпортера зброї: ослаблення Буданова вигідно ОП, який тепер з ним конфліктує

Умєров забрав у ГУР імпортера зброї: ослаблення Буданова вигідно ОП, який тепер з ним конфліктує

  • 8 Жовтня, 2024
  • 926 Переглядів
  • Comments Off

Керівник “Спецтехноекспорту” (СТЕ) Олексій Петров направив на ім’я голови СБУ Василя Малюка повідомлення про скоєння злочину через публікацію журналістами УП інформації про продаж Україні снарядів індійського виробництва.

Про це він розповів у інтерв’ю медіа “Бабель”.

За словами Петрова, журналісти оприлюднили дані про сталий канал постачання. Тепер іноземні посередники мають репутаційні втрати, і є загроза зриву цих постачань.

“Наслідки публікації цих контрактів – відповідальність журналістів і тих посадових осіб, що передали чутливу службову інформацію. За цим фактом я направив на [голову СБУ] генерала Малюка відповідне повідомлення про скоєння злочину. Це був наш сталий канал постачання – на сьогодні наші іноземні посередники повідомили про серйозні репутаційні втрати та реальну загрозу зриву постачань за укладеними контрактами”, – сказав голова компанії. 

Щоб не публікувати повне інтерв’ю Петрова для “Бабель”, наведемо Facebook-допис журналістки видання Катерини Коберник, яка власне і спілкувалася з керівником СТЕ.

“Продовження історії зі «Спецтехноекспортом», яке Умеров забрав у Буданова. Все традиційно трохи складніша, ніж здається і кажуть.

Спочатку трохи історії.

— в 2022-му попереднє керівництво СТЕ накопичило купу боргів і майже розвалило компанію.

— в липні 2022-го керівника СТЕ Євгена Ларіна звільнив Рєзніков. Ларін, не чекаючи кримінальних справ, втік в Іспанію. Як?

— в серпні Буданов попросив віддати СТЕ йому.

— в січні 2023-го туди прийшов офіцер розвідки і колишній головний «слуга» Закарпаття генерал Олексій Петров.

— в той самий час НАБУ і САП оголосили підозри ще кільком попереднім топам СТЕ, включно з керівником, які в 2014-2015 роках вкрали $2,3 млн.

Фактично до Петрова (читай Буданова) у Умєрова майже ті самі претензії, що до попередників — невиконання контрактів по поставкам зброї і борги перед державою, про що, зокрема, узялася писати розслідування “Українська правда”.

Ми з Oksana Kovalenko поговорили з Петровим. У нього своя версія.

— під керівництвом Буданова CTE налагодила нові канали поставок дефіцитної зброї. За допомогою ресурсів ГУР вони везуть зброю з країн, де інші дістати її не можуть.

— контракти не виконуються не з їх вини, а через складну логістику і ринок, де, щоб отримати зброю, треба задіяти купу посередників і сто разів сховати кінці.

— ціни на зброю не завищені — абсурдно порівнювати їх з внутрішнім чи просто відкритим ринком, бо CTE часто везе те, що на ринку не дістати, в країнах, які не мають це продавати.

— всі питання по цінам треба адресувати АОЗ, ціла комісія якого розглядає пропозиції СТЕ, узгоджує їх, приймає ціни і дає добро починати роботу.

— СТЕ конкурує не лише з внутрішніми компаніями, але і з західними фондами, які купують зброю для України і підіймають попит/ціни.

— контракти CTE, які хтось (читай Міноборони) злив УП, були таємними. В них засвітили канали і країни, які продавали зброю Україні таємно. Ці канали можуть бути втрачені. Петров написав заяву на Малюка про злочин тих, хто злив доки.

Злив, якщо слідувати лозіці Петрова, був вигідний АОЗ, яку зараз теж намагаються посунути, обʼєднавши з ДОТ. Так АОЗ показує, що претензії до неї, насправді, не до неї , а до СТЕ, яке не виконує контракти.

І, звичайно, ослаблення Буданова вигідно Офісу, який тепер з ним конфліктує. Але цього Петров не говорив”.

Контекст

Компанія "Спецтехноекспорт" – один з трьох експортерів зброї, що після початку повномасштабної війни перейшов на імпорт. Донедавна СТЕ перебував в управлінні Головного управління розвідки міністерства оборони. Міністр оборони Рустем Умєров 1 жовтня забрав у ГУР управління над цією компанією. 

Також він звільнив двох заступників начальника Головного управління розвідки Кирила Буданова – Віктора Зайцева та Ігоря Остапенка і планує масштабні кадрові “чистки”.

В інтерв'ю LB.ua Умєров говорив, що його заступник Дмитро Кліменков проводить юридичну "чистку" спецекспортерів: “Укрспецекспорт”, “Прогрес” і STE (“Спецтехноекспорт”). Міністр виступив за їх приєднання до "Агенції оборонних закупівель", але це не можна зробити до завершення певних контрактів. 

За даними LB.ua, навесні начальник Головного управління розвідки звертався до Умєрова з пропозицією залишити крім “Агенції оборонних закупівель” лише одного спецімпортера – "Спецтехноекспорт", яка перебувала в адмінпідпорядкуванні ГУР.

Через декілька днів після рішення Умєрова вивести СТЕ з підпорядкування ГУР журналісти "Української правди" опублікували матеріал про те, що "великі оборонні контракти не завжди виконуються вчасно, а по друге – державні гроші не завжди повертаються після невиконання контрактів". У матеріалі журналісти навели дані про закупівлю індійський боєприпасів. Вони оприлюднили назву посередника, який мав зробити постачання мінометних пострілів, але досі не зробив.

Індія підтримує територіальну цілісність України, але відкрито Росію не засуджує, не урвала з нею бізнес-зв'язків і не впроваджувала проти неї санкції. Індія є важливою для України в контексті завершення війни, писало Politico. 

Нагадаємо, Головне управління розвідки Міноборони не залучили до операції в Курській області через конфлікт очільника ГУР Кирила Буданова з головнокомандувачем Збройних Сил України Олександром Сирським. «Forbes Україна» також пише, що у Буданова натягнуті стосунки з головою офісу президента Андрієм Єрмаком. Зокрема, за словами співрозмовника журналістів в оборонному секторі, «з Єрмаком – не нова історія, йому не подобаються люди, які мають медійну вагу й підтримку партнерів».

Наприкінці серпня ми писали, що концентрація владних повноважень у руках глави Офісу президента України триває і розширює свою адміністративну «географію». Вибудовуючи власну вертикаль влади, порушуючи Конституцію і здійснюючи контроль над центральними органами влади, фактично не маючи на те жодних підстав і повноважень, цього разу увага такої тіньової політики спрямована на базові функції Головного управління Розвідки Міністерства оборони України – зазначає автор публікації Site.ua.

Першим сигналом стала спроба змінити підпорядкування та повноваження інституту військових аташе, що несе прямі загрози системі національної безпеки та оборони України та українській державності в умовах війни загалом.

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE