Politerno > Статті > Україна і світ > Без Гриценка, але з Юлею. П’ять питань щодо участі у президентських виборах Садового

Без Гриценка, але з Юлею. П’ять питань щодо участі у президентських виборах Садового

  • 8 Жовтня, 2018
  • 2124 Переглядів
  • 0

Мер Львова Андрій Садовий заявив про похід в президенти. Розглянемо п’ять питань, пов’язаних з передвиборчою кампанією лідера “Самопомочі”.

1. Чому Садовий все-таки вирішив йти на вибори і не об’єднався з Гриценком?

Ще навесні з’явився білборд з обличчями Анатолія Гриценка (лідер партії “Громадянська позиція”, колишній міністр оборони, нині є одним з лідерів рейтингів) і Садового із підписом “Об’єднуйтесья заради країни! Народ за вас!”. Але обидва тоді відхрестилися від реклами.

І ось у вересні лідер партії “Громадянська позиція” Гриценко публічно запропонував лідеру “Самопомочі” об’єднатися.

“Ми приречені на те, щоб об’єднатися. Це єдиний правильний крок”, – заявив він. Садовий пообіцяв визначитися ближче до виборів.

Логіка в тому, що поодинці у них мало шансів виграти вибори, кандидати лише будуть відтягувати голоси один в одного.

Буквально на днях в інтерв’ю “Українській правді” позафракційний нардеп Віктор Балога, якого пророкували на пост глави передвиборного штабу Гриценка, зробив заяву, що окремо Садовому і Гриценкові йти безглуздо.

“Ніхто не має шансів. Це просто спортивний забіг на президентську дистанцію в черговий раз. Разом – це точно успіх. Окремо – це просто трата часу і коштів”, – заявив Балога.

І ось відразу після цього заклику, Садовий зробив все навпаки і заявив про свій похід в президенти.

І такий збіг не випадковий. В “Самопомочі”, як кажуть інсайдери, вкрай непроста ситуація. Скандал в київській організації, чутки про президентські амбіції віце-спікера Сироїд, а також Єгора Соболєва та, звичайно ж, масована агітація за союз з Гриценком, яка впливала на окремих партійців, змушували Садового зробити заяву якомога швидше, щоб розставити крапки над “i”.

Чому він не підтримав Гриценка? Експерти називають дві очевидні причини.

По-перше, можливі домовленості з противниками “першого непрохідного” (а до них відноситься і Порошенко, і Тимошенко), щоб не допустити його виходу до другого туру.

“Без союзу з Садовим шанси Гриценка навіть на потрапляння до другого туру значно зменшаться. І це серйозний удар для нього”, – пояснив політолог Руслан Бортник.

По-друге, як вважають політологи, головною мотивацією львівського мера був фактор парламентських виборів. Садовий просто побоявся, що в разі, якщо партія не виставить свого кандидата, то і на виборах в Раду у неї не буде ніяких перспектив і потрібно буде “лягати” під того ж Гриценка.

“Об’єднання кандидатів на президентські вибори, тим більше до першого туру, а не між першим і другим, має сенс тільки в тому випадку, коли кандидати йдуть потім спільно на парламентські вибори. Інакше це буде просто “злив” під Гриценко “Самопомочі”. На що Садовий, звичайно, не готовий йти і для чого сьогодні умов абсолютно немає. Тому для того, щоб зберегти парламентські перспективи своєї партії, Садовий йде сам”, – підсумував Бортник.

У разі підтримки Гриценка партійний рейтинг “Самопомочі” просів би, погоджується з Бортником політолог Мар’ян Ощановский.

“Закономірно: якби партія пропустила президентські вибори, її популярність би впала. Йти в парламент разом з “Громадянською позицією” означало б домовлятися про розподіл місць у списку, від чого “Самопоміч” втратила б”, – говорить Ощановский.

На думку експерта, Садовий не хотів для “Самопомочі” повторення долі УДАРу, який розчинився в БПП після відмови Кличка від участі в передвиборній кампанії на користь Порошенка.

2. З якою командою Садовий піде на вибори?

Основна її частина – львів’яни, які пройшли з ним три мерські компанії. В першу чергу, його права рука і голова фракції “Самопомочі” у Верховній Раді Олег Березюк.

Психотерапевт, який кілька років очолював його адміністрацію та до порад якого Садовий постійно прислухається. У Львові ходили чутки, що мер вірить в екстрасенсорні можливості свого “ад’ютанта”, за що Березюку дали прізвисько “Шаман”.

Також в команду швидше за все увійдуть директор 24 каналу (належить родині Садового) Роман Андрейко, віце-спікер Оксана Сироїд, за фінансову частину відповідатиме друг мера Лев Підлісецький, керівник компанії “Південьзахіделектромережбуд” Сергій Кіраль, який працював начальником ключового управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій у львівської мерії.

Інформаційною політикою займатиметься Остап Процик, радник Садового з широкими зв’язками в медійному середовищі.

3. Якими будуть головні “фішки” передвиборної кампанії мера Львова?

Сам Садовий заявив, що ключовими елементами його передвиборної кампанії стануть “мобілізація молоді, розрив корупційної кругової поруки в політиці і технологічна модернізація країни”.

Коли менше місяця тому стався скандал з фракцією “Самопомочі” в Київраді, експерти припустили, що цей скандал Садовий буде використовувати, щоб показати – він нещадний навіть до “любих друзів”, викритих у корупції.

Тоді київську фракцію звинуватили у виділенні земельної ділянки однопартійцю, за що “Самопоміч” виключила з партії Сергія Гусовського і ще чотирьох депутатів.

“Головний посил – так буде з кожним, хто намагається “махлювати” і викритий у корупції, незважаючи на особистості. Чистку в партійних рядах перед виборами подадуть, як одну з переваг, доказ чесності Садового. А його головний лозунг залишиться незмінним – “Візьми и зроби”, – розповів джерело з оточення Садового.

Втім, критично налаштовані львів’яни сміються, що давнє “гасло” Садового має звучати “Візьми, але не роби”.

Садовий також буде використовувати в своїй кампанії технологічні досягнення Львова, в якому живе багато програмістів і працює цілий IT-кластер. Мер пропагуватиме створення в Україні чогось на кшталт місцевої “Кремнієвої долини”.

“У передвиборчій кампанії Садовий акцентуватиме на успіхи Львова, головного туристичного міста України, а сміттєвий скандал спише на помсту Порошенка йому, як конкуренту на виборах, що він спеціально влаштував блокаду мегаполісу, коли по всій країні відмовлялися приймати львівські відходи”, – пояснюють в оточенні львівського мера.

Також, як кажуть, команда Садового буде використовувати світові приклади, коли мери ставали президентами. Наприклад, мера Парижа Жака Ширака вибрали в президенти Франції, а мер Варшави Лех Качинський очолив Польщу.

Ну а в цілому Садовий буде “пастися” на тому ж електоральному полі, що і Гриценко, і Вакарчук, зображуючи політика “нової формації”, який повинен прийти на зміну діячам на кшталт Порошенка і прискорено повести країну в Європу.

4. Які шанси у Садового на виборах?

Вони вже явно не такі високі, як були у “Самопомочі” на виборах восени 2014 року.

За останніми соцопитуваннями, Садовий набирає в районі 2-3%. Дані соціологічної групи “Рейтинг” показують 1,6%, КМІС, Центру Разумкова та СОЦІС – 2,2%.

По його іміджу успішного менеджера сильно вдарила сміттєва катастрофа, коли після пожежі на звалищі в Грибовичах під Львовом львівське сміття подорожувало по всій Україні.

Садовий став анекдотичним персонажем. За даними соціологічної групи “Рейтинг”, підтримка Садового серед львів’ян впала майже наполовину – з 70% до 40%. А про решту країни і говорити нема чого.

Як кажуть політологи, рейтинг львівського мера був похований під тоннами сміття, а у Львові деякі його жартома називають “президентом Грибовичів”.

“Садовий, звичайно, розуміє, що шансів у нього немає. Але залишається надія зберегти присутність в парламенті “Самопомочі”, рейтинг якої коливається на межі проходження. Партія “виштовхує” Садового в кандидати в президенти, в надії, що той все-таки візьме 5 відсотків і вище”, – говорить Бортник.

5. Як участь Садового може вплинути на передвиборний розклад в Україні?

Перш за все, як уже говорилося вище, це послабить Гриценка.

“Для Порошенка і Тимошенко участь Садового в кампанії є вигідною, оскільки це послаблює Гриценка і зменшує ймовірність його виходу до другого туру. В якійсь мірі, можливо, це полегшує завдання для Порошенка вийти до другого туру”, – вважає Бортник.

У той же час, в оточенні мера Львова зв’язок з Банковою заперечують. Там кажуть, що якщо на кого і орієнтується Садовий, то, скоріше, на Юлію Тимошенко. І саме цей “орієнтир” і зіграв свою роль при прийнятті рішення не йти на вибори разом з Гриценком. Більш того, серед соратників мера ходять чутки, що в разі перемоги Тимошенко він може претендувати згодом (після виборів в Раду) і на пост мало не прем’єр-міністра.

Але це справа далека. А найближчим часом, якщо теорія про зв’язок Тимошенко і Садового вірна, ми побачимо жорстку критику Петра Порошенка силами всіх ресурсів львівського мера. І це досить тривожний дзвінок для президента з урахуванням його планів по відновленню свого рейтингу серед “патріотичного” західноукраїнського електорату. 

“Критика з боку Садового може завдати певної шкоди Порошенку на Західній Україні”, – вважає Руслан Бортник.

Джерело

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE