Politerno > Статті > Україна і світ > Чому український парламент оголосив італійський страйк

Чому український парламент оголосив італійський страйк

  • 23 Вересня, 2017
  • 1884 Переглядів
  • 0

На цьому пленарному тижні Рада так і не змогла прийняти судову реформу, ініційовану Адміністрацією президента. Депутати не закінчили розгляд лавини поправок до проекту закону №6232.

Таким чином, прийняття пенсійної реформи, яка наступна на черзі, відкладається, хоча уряд обіцяв її до 1 жовтня.

Це б’є по прем’єр-міністру Володимиру Гройсману мінімум в репутаційному плані: голова Кабінету міністрів прив’язував до пенсійної реформи підвищення пенсій і говорив про готовність піти у відставку, якщо цього не станеться.

Експерти кажуть: депутати не випадково вирішили вдатися до “італійської страйку”. Відповідно до словника, це форма протесту, яка полягає в максимально суворому виконанні своїх посадових обов’язків, що призводить до паралізації діяльності підприємства. В даному випадку – парламенту.

До кінця цього пленарного тижня Рада розглянула, за грубими підрахунками, близько 3800 з 4384 поправок до законопроекту про внесення змін до низки процесуальних кодексів та інших законодавчих актів в рамках судової реформи. Позафракційний депутат Остап Еднак прогнозує, що, “швидше за все”, документ повернеться до профільного комітету на доопрацювання.

“Це означає, що вся ця історія отримає повторення. Тому відповідальність – на Адміністрації президента, яка не змогла налагодити професійний діалог щодо процесу підготовки законопроекту “, – написав парламентарій на своїй сторінці в Фейсбуці.

З ним не згоден перший заступник голови фракції Блоку Петра Порошенка (БПП) Ігор Кононенко, який входить до близького оточення президента.

“Я впевнений, що на наступному пленарному тижні, у вівторок, 3 жовтня, ми приймемо судову реформу і почнемо розглядати пенсійну реформу”, – заявив він в ефірі телеканалу “Прямий”.

Автори найбільшої кількості поправок – з фракцій “Батьківщини” і “Самопомочі”. У першій офіційно пояснюють бажання відредагувати президентський проект його незадовільним (на їх погляд) змістом.

“На жаль, ключова проблема – це неправильно організована робота над кодексами і сам його текст (законопроекту – ред.). Науково-експертне управління парламенту на 60 сторінках аргументовано виклало висновок про те, що текст законопроекту не підготовлений і порушує права мільйонів наших громадян, які звертаються до суду”, – заявив в парламентських кулуарах заступник глави фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв.

За його словами, фракція разом з союзниками виконала “титанічну роботу” над законопроектом, але до їх голосів інші фракції не прислухалися, тому більшість поправок провалилися в сесійній залі.

Однак у фракціях влади – БПП і “Народному фронті” звинувачують опонентів у саботажі судової реформи за допомогою регламенту Ради – шляхом внесення безлічі поправок, деякі з яких, на думку провладних депутатів, “просто смішні”.

Згідно із законом, якщо парламент приступив до розгляду законопроекту, вже не можна здати назад або взятися за інший проект.

“У зв’язку з тим, що ми через двотижневий “регламентний тероризм” не змогли розглянути кодекси судової реформи, не підійшли до розгляду і голосування пенсійної реформи, у нас немає підстав збільшувати з 1 жовтня пенсії “, – заявив в кулуарах депутат від президентського іменного блоку Іван Винник.

У відповідь “Батьківщина” вимагає не вішати всіх собак на неї і союзників, а переглянути пенсії “без прив’язки” до пенсійної реформи, яка наступна на черзі після судової.

“Затримки з прийняттям пенсійної реформи підвищення пенсій ніяк не гальмує. З 1 жовтня уряд має, згідно з чинним законодавством, підвищити і осучаснити пенсії. Не новий закон потрібен, а бажання“, – сказав “Страні” член політради “Батьківщини”, екс-депутат Андрій Павловський.

Так вважає і позафракційний депутат Віктор Чумак, за словами якого, уряд може, якщо звичайно, захоче, вирішити питання з пенсіями відповідними постановами. А до пенсійної реформи підвищення пенсій прив’язали виключно з метою зробити цю реформу піаром, так як це, мабуть, єдина популярна новація, яка міститься в законопроекті.

Президента переграли тактично

Неофіційно один з депутатів від “Батьківщини” все ж визнав, що ідею з валом поправок запропонував досвідчений юрист Сергій Власенко, близький до лідера партії Юлії Тимошенко. А розрахунок робиться на те, щоб зупинити хід судової реформи, яка різко посилює вплив президента на суди.

Ставка на поправки в результаті зіграла, як того хотілося противникам судової реформи. “Батьківщина” і інші вміло скористалися регламентом.

“Вони переграли сторону президента тактично, – каже екс-депутат Борис Безпалий. – Опоненти вже не могли нічого зробити”.

Відійти від процедури розгляду, порушивши внутрішнє законодавство Ради, особливо в разі кодексів, було б відвертим знущання над законом.

Як це не дивно, для верхівки БПП перенесення розгляду пенсійної реформи через судову, теж певною мірою на руку.

“Провал голосування про продовження роботи Ради в пленарний четвер до вичерпання порядку денного, перш за все, ухвалення законів про часткові зміни в пенсійному забезпеченні (голосно названих пенсійною реформою) – це своєрідний привіт від Кононенка Гройсману. По-перше, за неприйняття до проекту бюджету ідеї відшкодування бізнесу податку на додану вартість не грошима, а облігаціями внутрішньої державної позики. А, по-друге – щоб не був таким самовпевненим і не обіцяв вприйняти все до 1 жовтня без дозволу “старших”, – говорить позафракційний депутат Чумак, який залишив фракцію БПП через розбіжності з її керівництвом.

“Я чув про таке підгрунтя, але не думаю. У нашій фракції повна мобілізація була”, – сказав нам депутат від БПП на правах анонімності.

Про напружені стосунки прем’єра з близьким до Порошенка депутатом Кононенко вже писалось. Однак пізніше в коридорах влади заговорили, що президент і Гройсман “зарили сокиру війни”. І це в якійсь мірі підтверджувало їх спільне відвідування різних заходів.

В ході години запитань до уряду в п’ятницю прем’єр попросив депутатів показати “максимальну явку і максимальну зібраність” в наступний пленарний вівторок, коли Рада теоретично дійде до пенсійної реформи. Якщо Гройсмана знову чекає фіаско, це буде означати, що дружби не вийшло. Така ймовірність все-таки є. Поправки ще залишаються і, напевно, противники судової реформи знову підуть за сценарієм “італійського страйку”.

Ще одне важливе питання для Гройсмана – голоси під пенсійну реформу, які зібрати без президентської участі буде непросто (голосування за продовження роботи Ради тому приклад).

“Президент вже не раз показував, що контролює Раду. Якщо йому щось треба, то він це може провести. Але заради своєї вигоди він, буває, імітує зацікавленість в законопроекті, від якого йому не холодно не жарко…”, – каже екс -нардеп Безпалий.

Інші депутати, втім, кажуть про те, що “італійський страйк” – це не відлуння протистояння Гройсмана і президента, а куди більш глибока історія.

Зрештою прийняття пенсійної реформи потрібно і Порошенкові, так як це ключова умова чергового траншу МВФ.

“Серед депутатського корпусу зростає невдоволення владою в цілому, – говорить один з нардепів. – І небажання президента йти до парламентської республіки, і постійні наїзди на бізнес, і спроби організації репресій, як у випадку з Саакашвілі, і подання щодо зняття депутатської недоторканності – все це створило досить численну, хоча, в основному, мовчазну опозицію до влади в парламенті. Тому не здивуюся, якщо до блокування діяльності Ради через внесення величезного числа поправок до законів, будуть вдаватися все частіше і частіше. Врешті-решт, це самий безболісний для депутатів спосіб опозиційної діяльності “.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE