Politerno > Статті > Україна і світ > Чужі вуха. Всі способи прослушки в Україні

Чужі вуха. Всі способи прослушки в Україні

  • 2 Липня, 2017
  • 7592 Переглядів
  • 0

Петро Порошенко вже давно не користується відкритим мобільним зв’язком, фото: president.gov.ua

Як спецслужби слухають українців, як захищається від прослушки Порошенко і чому зустрічі тет-а-тет можуть бути небезпечніше, ніж листування в Facebook

Питання збереження особистої інформації – першорядне для публічних людей в Україні. В тому числі, для президента.

У Петра Порошенка є своя, особлива манера вибудовувати комунікацію з найближчим оточенням. Він уже давно не користується відкритим мобільним зв’язком, розповідає джерело з найближчого оточення Петра Олексійовича.

“Президент викликає людину на прийом, ставить перед ним завдання і потім просить прислати “плюс”, якщо воно виконане. “Мінус”- якщо справа не склалася, і тоді він призначає нову зустріч. Так вони “плюсами” і “мінусами” і переписуються”, – повідомляє один з наближених до президента.

За словами джерела мобільний телефон президент не носить з собою в кишені. Він “скидає” його або начальнику своєї охорони Юрію Федорову, або найближчому помічникові, який в цей день фізично знаходиться біля нього.

“Телефон зберігається у спеціальної людини для спеціальних дзвінків. Схема така: дзвінок, людина представляється і повідомляє посереднику, з якого приводу вона дзвонить.

Представник держохорони доповідає Першому, отримує відповідь і або передає трубку, або ж повідомляє, що йому зателефонують пізніше”, – розповідає наш співрозмовник.

Він підкреслює, що раніше президент листувався з різних мессенджерів, проте з серпня 2015 року перестав. До останнього часу він зберігав тільки IMеssage (служба обміну миттєвими повідомленнями через гаджети Apple).

“У той же час секретний чат Телеграм любить депутат від БПП Олександр Грановський, а програмою Signal користується партнер Порошенко – Ігор Кононенко”, – додає джерело.

Пранкер Лексус, який часто розігрує представників української еліти, підкреслює, що серед українських політиків на подив як і раніше популярний Viber, незважаючи на те, що в плані безпеки він ненадійний: його легко взламати і прочитати переписку.

У розмові зі “Strana.ua” Лексус підкреслює, що необхідність “шифрувати” діалоги і розмови в унікальні секретні чати мобільних додатків виникла після публікації різного роду компроматів, які політики використовували в інформаційних війнах один з одним.

“Strana.ua” вирішила розібратися, як прослуховують публічних людей в нашій країні, і головне – як вони захищаються від цікавих вух і очей.

Не зупинить ні суд, ні закон

“Зараз модно скаржитися “Мене слухають”. Люди знижують голос, відводять співрозмовника в сторону, а мені завжди хочеться сказати: “Ви собі лестите”.

Найчастіше записати або “хакнути” кого-небудь намагаються для того, щоб спотворити дії тих, кого слухають, або скомпрометувати посадову особу.

Насправді, найцікавіші розмови набагато легше змонтувати, ніж записати. Це і дешевше”, – розповідає екс-заступник голови СБУ Василь Вовк.

Існує два універсальних способи захиститися від прослушки, каже депутат Юрій Воропаєв, в минулому – слідчий КДБ. “Перший: не патякати зайвого і вести розмову зі співрозмовником, усвідомлюючи, що вас пишуть або слухають. Завжди.

І бути в міру коректним і обережним. Є також мова жестів: з розумною людиною завжди можна поговорити таким чином, щоб він все зрозумів, а інші – ні”, – ділиться Воропаєв досвідом.

За його словами, якщо при владі стоїть завдання поставити вас на прослушку, її не зупинить ні суд, ні закон. “Дійсно, санкцію на прослушку повинен дати суд, причому Апеляційний суд, однак в більшості випадків роблять це без формальних дозволів, особливо зараз, коли взагалі тотально ігнорують закон”, – уточнює Воропаєв.

Голова Апеляційного суду Києва – хранитель цінної інформації.

“В Апеляційному суді є таємна канцелярія, де міститься весь перелік імен, які на особливому контролі у влади. Тому коли хочуть прослухати якогось суддю, наприклад, в Києві, прохання передають через обласні суди, оскільки є ризик витоку “замовлення”, – розповідає суддя одного зі столичних судів, який побажав залишитися невідомим.

За словами адвоката Ігоря Черезова, часто співробітники СБУ непомітно вписують цікавлячих їх людей другорядними персонажами в резонансні справи, щоб прослуховувати їх.

“Згідно із законом розмову між адвокатом і клієнтом прослуховувати не можна, як не можна слухати, наприклад, депутата”, – розповідає адвокат. Щоб обійти заборону, людину прослуховують, як би ненароком.

“Наприклад, одна журналістка спілкується з якимось побіжним олігархом, воюючим з правлячим режимом. І час від часу вона публікує статті з якимись плівками, що компрометують владу.

Журналістка і побіжний олігарх телефонують, що природно. А це означає, що журналістка потрапляє в поле зору спецслужб, і СБУ має право просити поставити її телефон на “прослушку”. Або ненароком записати її ім’я другорядним в справу одного зі свідків”, – розповідає Ігор Черезов.

Прослушка найцікавіших фігурантів – міністрів, народних депутатів, – вимагає більше клопоту. “Уявіть, що ви – СБУ. Суддю слухати без законної підстави не можна, а треба. В такому випадку співробітники органів закуповують окреме обладнання, і їздять за об’єктом в маленькому мікроавтобусі.

Паркуються неподалік, шифруються під кавовий магазин на колесах, і впроваджуються в мережу оператора . Саме тому іноді в деяких зонах активності, або біля високих будівель в урядовому кварталі пропадає зв’язок.

Час від часу на місце проблеми виїжджають співробітники мобільних компаній. Але часто вони не виїжджають. Чому? Щоб і далі мати ліцензію мобільного оператора, потрібно якомога рідше виїжджати, а краще взагалі не звертати увагу на такі перешкоди”, – розповідає один із співробітників Адміністрації президента.

Подарунок з сюрпризом

Можна навіть подарувати людині засіб контролю за ним – смартфон. “Ніколи не приймайте від впливових людей в подарунок IPhone.

СБУ давно налагодило виробництво спецупаковки, в яку зашивають систему стеження. Все просто: телефон розкривають, закачують у нього програмне забезпечення і запаковують назад, як новий. І дарують вам на свято.

Або (прийом дешевше ) пропонують купити такий же самий контрабандний IPhone за ціною нижче ринкової”, – розповідає Черезов.

Є більш дешевий і популярний прийом – загрузити в телефон програму, або спецсистему, що зчитує інформацію. “Головне, фізично не випускати телефон з рук, щоб ніхто не встиг з ним попрацювати.

Наприклад, не залишати його на прохідній в Адміністрації президента. Згадайте, коли ви заходите в АП, прапорщик люб’язно просить ваш мобільний, приймає, дає вам номерок.

За час вашого візиту до важливого чиновника – годину-дві, – з ним встигнуть зробити що завгодно. Іноді в АП спеціально запрошують людей по уявному приводу, щоб його телефон “полежав” в коробочці пару годин”, – розповідає колишній високопоставлений співробітник АП.

Втім, в Державній охороні таку схему ставлять під сумнів. “Я ще допускаю такі фокуси в приватних структурах, але не в державних, де є протокол, журнал візитів, камери спостережень, осередки, куди складають техніку гостей. Там все строго”, – відзначає один з представників Держохорони, який побажав залишитися невідомим.

Ще один спосіб “дзеркалити” телефон – за допомогою тих самих мобільних операторів. “Для цього працівнику СБУ достатньо знати номер вашого мобільного телефону і мати спецтехніку, щоб перехоплювати СМС.

Ще одна умова їхнього успіху – ваша халатність і звичка прив’язувати коди доступу всіх месенджерів (Facebook, WhatsApp, Viber) до номера мобільного телефону.

Ви заходите в месенджер , і він просить у вас пароль. Ви вводите номер телефону – приходить повідомлення з паролем, який, не сумнівайтеся перехоплює СБУ. Вони ним користуються, і з цього моменту вся інформація “дзеркала” на їх телефоні”, – розповідає адвокат Черезов.

Підкреслюючи, що співробітник СБУ отримує доступ до всіх нових повідомлень, не маючи можливості вивчити минуле листування, якщо в об’єкта уваги є звичка видаляти легенди діалогів.

Вскривають месенджери чи ні?

У професійному світі і серед політиків вже давно йде дискусія про те, чи можна вскрити ті чи інші месенджери чи ні.

На загальну думку, можна взломати Viber. Відповідні можливості спецслужби розвинутих країн отримали ще в 2013 році. В Україні зараз також легко взламуються листування по Viber (дозвіл на розтин цього месенджера дається навіть цілком офіційно за рішенням суду).

Щодо решти є різні думки.

“Останнім часом в політичній тусовці поширюється інформація про те, що СБУ отримало можливість вскривати Telegram, тому багато політиків в ньому вже не переписуються, – сказав керівник служби безпеки однієї з великих українських бізнес-груп.

– Але наскільки це вірно – важко сказати. Telegram, так само як і інші месенджери, прив’язані до номерів телефонів, можуть віддзеркалювати спецслужби.

Крім секретного чату. Але, щоб взламувати як Viber – це питання. Не виключено, що ці чутки поширює сама СБУ.

Що стосується WhatsApp і месенджера Facebook, то інформацію з них наші силовики можуть отримати, надіславши запит колегам в США в рамках міжнародної правової допомоги. Це тривалий бюрократичний шлях, але теоретично дані можуть надати”.

У минулому році відбулася знаменита твіт-дискусія між колишнім аналітиком АНБ США Едвардом Сноуденом і творцем Telegram’а Павлом Дуровим.

Сноуден засумнівався в конфіденційності та безпеки для користувачів інтернет-мессенджера Telegram і порахував його менш захищеним, ніж аналогічний додаток WhatsApp.

У відповідь Дуров поставив Сноуденом зустрічне запитання: “ти врахував, що більшість користувачів WhatsApp зберігає всю історію листування в незашифрованому вигляді в Google Drive або iCloud?”.

Йдеться про те, що можна взламати ці сховища і звідти забирати інформацію.

“Але в більшості випадків спецслужби та інші структури, зацікавлені в отриманні ваших даних, не користуються складними методами розкриття, – говорить керівник служби безпеки.

– Є простіші, але не менш ефективні, шляхи. У березні 2017 року Wikileaks оприлюднив величезну кількість документів, які показують яким чином ЦРУ, використовуючи вразливості в операційних системах, отримувало доступ до будь-яких комп’ютерів і смартфонів.

Зараз ці коди є у відкритому доступі і ними може скористатися будь-хто, щоб отримати доступ до ваших гаджетів. Тому рекомендую всім постійно оновлювати операційні системи, якими ви користуєтеся, завантажуючи останні версії.

Другий момент – доступ до ваших телефонів через публічні мережі Wi-Fi. І в першому, і в другому випадку, зовнішні люди отримують контроль над вашим гаджетом, можуть завантажити листування або включити телефон в режимі прослуховувального пристрою і записати вашу розмову”.

Офіціанти та ресторани небезпечніше, ніж Facebook

У той же час, на думку адвоката Дениса Бугая, паранойя навколо прослушки всіх і вся дещо перебільшена – причому не виключено, що самими співробітниками СБУ.

“Не вірю я в ці шпигунські історії, яких останнім часом стало дуже вже багато. Ажіотаж навколо прослушки штучно підігрівається. Мабуть, хочуть змусити вийти людей в оффлайн. Так легше за людьми стежити і записувати їх”, – розповідає Бугай.

За його словами, іноді публічні місця, такі як кафе і ресторани (особливо в урядовому кварталі) можуть під випадок обладнати спецтехнікою.

“В окремих випадках допомогти підслухати розмову оперативнику може і офіціант”, – говорить Денис Бугай. Саме тому розмова тет-а-тет на літній терасі київського кафе може виявитися небезпечнішою з точки зору витоку інформації, ніж листування в месенджері Facebook.

Такої ж думки – і співробітник АП. “Зверніть увагу, час від часу СБУ або Генпрокуратура хвалиться якимось листуванням із закритих месенджерів, до якої вони нібито отримали доступ.

Дешеві понти. Такий вал інформації потрапляє їм в руки, якщо вас затримали на місці, фізично вилучили телефон, наприклад, при обшуку.

При цьому ви забули видалити в ньому історію свого листування. Або ж вони вилучили ваш комп’ютер, на якому встановлено аналогові месенджери, які є у вашому телефоні”, – говорить він. І звертає увагу на ринкову вартість світових компаній на кшталт WhatsApp, яка оцінюється в 16 млрд доларів.

“Скільки б коштувала компанія WhatsApp, якби в неї можна було так легко потрапити? І якою зверхспецслужбою стала б українська СБУ, якби вона зуміла це зробити?”, – задається він питанням.

Що робити, якщо без “інтиму” не обійтися

Опитані  адвокати і правоохоронці, дають кілька рекомендацій, як уникнути наслідків прослушки. Перша і головна – не патякати зайвого і завжди вести переписку в тоні і стилі людини, що усвідомлює, що його можуть слухати, і що вже завтра цей діалог може виявитися в мережі.

Якщо ж це неможливо і без “інтиму” в спілкуванні не обійтися, все текстові та розмовні програми-месенджери (WhatsApp, Viber, Signal, Line, Telegram) варто прив’язати до SIM-картки іноземного оператора мобільного зв’язку.

При цьому адвокат Андрій Смирнов радить ні в якому разі не вставляти іноземну SIM-карту в свій постійний телефон, в якому встановлена ​​ваша основна, українська карта.

“Купіть” одноразовий “Nokia або Samsung, і в цей телефон вставте зарубіжну SIM-карту. А в процесі активації месенджерів на вашому постійному телефоні вкажіть свій іноземний номер телефону. На “одноразовий” телефон прийде код активації – введіть його в месенджер в своєму постійному телефоні, – пояснює схему захисту Смирнов.

– Після цього зарубіжну SIM-ку слід вийняти з дешевого терміналу (абонентського телефону – Прим.ред.), термінал подарувати потребуючому, а саму SIM-ку заховати подалі – швидше за все, вона вам більше не знадобиться.

Вуаля – і на вашому постійному телефоні з української SIM-кою месенджери прив’язані до іноземної номеру, SIM-карта якого неактивна і не прив’язана до IMEI вашого постійного телефону”. Смирнов рекомендує міняти номери месенджерів на телефоні мінімум раз на півроку.

Захистити конфіденційну інформацію можна також хитромудрим паролем на телефоні і месенджерах. Ігор Черезов підкреслює, що багато хто з його клієнтів попадалися саме на примітивних ПІН-кодах співробітники СБУ за секунду вскривали телефон після затримання.

“IPhone 7 без пароля розкрити дуже складно, особливо якщо блокування підв`язане до датчика відбитків пальців, – каже експерт, ділячись історією зі свого адвокатської практики:

– Один мій клієнт розсміявся в обличчя співробітникам СБУ, коли у нього попросили пароль від телефону. Вони незабаром повернулися і весело повідомили йому, що вже не треба: самі підібрали код.

Причому за секунду – просто ввели дату його народження. Цей набір цифр запам’ятати найлегше і люди інтуїтивно і за звичкою завжди “пароляться” найпростішими знаками – датами народження дружин і коханок , іменами дітей, номером машини.

Співробітники СБУ знають про ці звички, і це допомагає їм розкривати вашу особисту інформацію”, – розповідає Черезов.

Ще одне важливе правило – не користуватися публічними мережами Wi-Fi. Саме через них найчастіше і йде несанкціонований доступ до вашого листування. На домашніх і робочих мережах користуватися сучасними протоколами шифрування і часто міняти паролі.

Також, змінюючи сім-карти, варто пам’ятати, що спецслужби можуть за допомогою спеціальних програм встановлювати  які телефони знаходяться постійно поруч один з одним, або ж які телефони постійно знаходяться у вас вдома або на роботі.

Втім, якщо вже спецслужби захочуть вас прослухати, ніякими “фішками” і “примочками” зі зміною номерів телефонів і складними паролями їх не зупиниш, визнають експерти.

“Описані” секрети “годяться тільки для рівня приватних ініціатив, на побутовому рівні”, – вважає екс-радник голови МВС, журналіст Костянтин Стогній.

– Якщо за вас беруться держструктури, нічого з перерахованого вище не допоможе, ніякі зміни номерів для месенджерів.

Оперативно-технічні підрозділи почнуть свою роботу (по крайней мірі, раніше так було) з аналітики, тому заміну карток, які коли-небудь були підключені до телефону, з’ясують на першому ж етапі.

А відключення геолокації в смартфоні годиться тільки для обману ревнивого чоловіка”.

Джерело

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE