Politerno > Статті > Україна і світ > Як для Порошенка віджимали “112-Україна”. Версія засновника телеканалу

Як для Порошенка віджимали “112-Україна”. Версія засновника телеканалу

  • 1 Липня, 2017
  • 1952 Переглядів
  • 0

Засновник телеканалу 112-Україна Віктор Зубрицький, оголошений українськими правоохоронцями в розшук, дав докладне інтерв’ю редактору німецького журналу Zuerst Мануелю Оксенрайтеру.

Персона інтерв’юера давно внесена в бази сайту “Миротворець”, і в “націонал-патріотичної тусовці” він вважається проросійським діячем (хоча в сюжеті телеканалу “Росія-24”, який був присвячений цьому інтерв’ю, вказувалося, що з російськими телеканалами Зубрицький спілкуватися відмовляється) .

У більш ніж півгодинний бесіді задає тон діалогу сам Зубрицький, який звинуватив президента України Петра Порошенка в спробах насадження цензури в ЗМІ. Це виражається в тиску на бізнеси власників провідних телеканалів країни – “Інтера” та “1 + 1”. Це частина цілої стратегії формування “інформаційного контролю”, який намагаються впровадити на Банковій.

“У відношенні лідерів ринку ЗМІ йдуть спроби їх купити або закрити”, – говорить Зубрицький.

Найцікавіший фрагмент його інтерв’ю стосується історії про те, як учасники переговорів глави держави намагалися придбати для Порошенка “112-Україна”.

ЗМІ вже торкались окремих подробиць цієї історії, якими поділився біглий народний депутат Олександр Онищенко. Інтерв’ю Зубрицького дозволяє відновити хронологію подій, які супроводжували зірвану угоду про покупку каналу. І позначити арсенал методів, що вживаються владою для “віджиму” ЗМІ.

Кримінальне переслідування медіаменеджерів і погрози радикалів

За словами Зубрицького, запуск в ефір телеканалу “112-Україна” в 2013 році обійшовся його власникам “не дорожче вартості будинку в Конча-Заспі”. Але ресурс зумів відбутися і увійшов в число лідерів ринку медіавещанія.

Зубрицький не коментує, чи був екс-глава МВС Віталій Захарченко спонсором створення нового ЗМІ (про що ходили наполегливі чутки). Разом з цим, відразу після зміни влади в лютому 2014 року на “112-Україна” почався цілий ряд атак.

Спочатку вони стосувалися юридичних бенефіціарів телеканалу. Зубрицький був публічно оголошено “радником Захарченко”, йому приписувалася координацію загонами “тітушек” на Євромайдані. Навесні 2014 року керівники силових відомств показали схему злочинної групи, котра нібито функціонувала під його початком для придушення акцій протесту опозиції.

Кримінальну справу проти Зубрицького було відкрито тільки через два місяці. Які у слідства є докази його участі у скоєнні злочинів на Майдані, крім даних про вчинені ним дзвінків, невідомо. Сам Зубрицький був змушений покинути Україну. Медіаменеджер був оголошений у внутрішньодержавний і міжнародний розшук.

Нещодавно Інтерпол зняв з його профайла “червону картку”. Але в Україні Зубрицький, як і раніше, поза законом. До поступливості та зміни редакційної політики його підштовхували не тільки кримінальним переслідуванням, і прямим силовим втручанням в роботу каналу. У квітні 2014 року невідомий в масці кинув в двері “112-Україна” коктейль Молотова. За тиждень до цього до редакції приходила група людей, що вимагала відключення ефіру. Неодноразово в міліцію надходили заяви про нібито мінування редакції ресурсу.

Козні Нацради

Після того, як юридичного бенефіціара телеканалу підвісили на гачок кримінальними справами, в історії 112-Україна проявився новий гравець.

Це Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка почала роботу з анулювання ліцензії на роботу ресурсу.

Про деталі розробленого на вимогу Банкової плану по “закриття” 112-Україна раніше повідомив народний депутат від БПП Сергій Лещенко. Він оприлюднив документи внутрішнього листування, що відбулося два роки тому між членами Нацради з телебачення і радіомовлення.

Джерело документів: “Українська правда”

Зокрема, передбачалося припинити дію ліцензій в цифровому мультиплексі MX-5 для п’яти підприємств, які здійснюють трансляцію 112-Україна. Слідом за цим мали намір обмежити присутність телеканалу в кабельних мережах, натиснувши на провайдерів. Паралельно планувався відбір ліцензії на супутникове мовлення у ресурсу. Окремо розглядалася практична можливість призову в армію для несення служби в зоні антитерористичної операції ряду співробітників “112-Україна”.

Після оприлюднення скандального документу члени Нацради заперечили своє авторство і ставлення до нього.

Зокрема, за словами Григорія Шверка (в той час члена Нацради, а нині – нардепа від БПП), перша сторінка послання була “написана моїм стилем і в моєму стилі, я писав таке, якщо не дуже схоже лист”.

Разом з цим він заявив, що “план” по вирішенню конфлікту Нацради з 112-Україна стосувався виключно судових розглядів і перевірок ресурсу. А громадськості нібито показали якусь підробку, яку зробили зламавши його електронну пошту.

“Що стосується прикріпленого до нього документу – то немає, це взагалі за межами добра і зла”, – говорив він журналістам.

В інтерв’ю німецькому журналісту Зубрицький стверджує, що повістки до військкомату в 2015 році отримали всі керівники структурних підрозділів телеканалу.

“Співробітники Нацради обговорювали питання введення цензури на каналі шляхом відправки його співробітників в зону АТО”, – зазначає медіаменеджер.

Він каже, що по “112-Україна” реалізовувалися і інші пункти “плану Шверка”. Так, після винесення ряду попереджень у телеканалу дійсно забрали ліцензію на право мовлення (сьогодні в судовому порядку тривають розгляди з цього приводу).

Підхід Онищенко. Перші переговори

Зубрицький каже, що пресинг Нацради входив в так звану “юридичну” частинау тиску на ресурс.

Коли це не спрацювало, почалися спроби купити “112-Україна”.

Учасники переговорів, які виходили на керівництво каналу прямо говорили, що представляють інтереси президента Петра Порошенка.

Обговорення потенційної угоди почалося в травні 2015 року.

“Після того, як спроби залякати канал нічого не дали, а ми не здалися, в житті 112-Україна з’явився Олександр Онищенко”, – говорить креативний продюсер ресурсу.

“Страна” писала про те, як цю історію описує пбіглий нардеп, раніше близький до Адміністрації президента. З його слів випливає, що поки учасники переговорів намагалися зійтися в позиціях до угоди, Порошенко запропонував підписати попередній меморандум. Ним мала стати угода про наміри, що припускає пом’якшення інформаційної політики каналу по відношенню до президента.

В обмін на це 112-Україна обіцяли допомогу в переоформлення ліцензій телеканалу і зняття з нього санкції Нацради з телебачення і радіомовлення.

Як випливає з оприлюдненого “Страною” документа, телеканал повинен був забезпечити позитивне висвітлення суспільно-політичних подій в Україні в ефірі “112 Україна”. А також гарантував Онищенко право першої ночі на покупку ЗМІ за ціною не менше $ 30 мільйонів. У своєму інтерв’ю Зубрицький підтверджує слова опального нардепа.

 

Джерело: “Страна”

“Він прийшов від імені Порошенко до генерального директора телеканалу Андрія Подщіпкову і сказав, що хоче купити канал в інтересах президента. Операцію вимагали провести якомога швидше, оскільки глава держави був незадоволений тим, що напоказувалося на екрані”, – каже Зубрицький.

Інвестбанкір Банкової супроводжував угоду

Він заявляє, що з самого початку не хотів розлучатися з активом і почав документувати переговорний процес з Онищенко. У кадр одніжї із зустрічей потрапили юристи, які супроводжували угоду. А також близький до Порошенка інвестиційний банкір Макар Пасенюк, який запропонував оформляти все на офшорну компанію, яка в наслідок спливла в Панамському скандалі. Це структура Prime Asset Partners Limited.

Але сторони не змогли прийти до згоди. “Почався торг. Порошенко хотів, щоб канал купили-продали за $ 17 мільйонів, а власник телеканалу Андрій Подщіпков просив мінімум $ 25 мільйонів”, – говорив “Страні” Онищенко.

 

Покупку в інтересах президента збиралися проводити за допомогою офшорної структури, котра засвітилась в “Панамському скандалі”. Фото “Страна”

У викладі Зубрицького все було приблизно так само, але є і кілька нових деталей історії.

За його твердженням, генеральний директор “112-Україна” відповів відмовою на спроби збити ціну ресурсу. Тоді попередні домовленості на Банковій вирішили не дотримуватися, і спробували наїхати на нього по лінії силових відомств.

“Коли Подщіпков відмовився, проти нього було порушено кілька кримінальних справ. Через деякий час йому почали надходити погрози, що його чекає доля Бузини і Калашнікова. Він виїхав з родиною в Брюссель”, – говорить його колега по переговорам про продаж телеканалу.

Сьогодні в відношенні Подщіпкова в Україні розслідується кілька кримінальних справ, за фактом нібито маючих місце порушень податкового законодавства на “112-Україна”.

Пароговірник Поліщук. Другий підхід

Як випливає з розповіді Зубрицького, після еміграції Подщіпкова на Банковій не залишили надії купити телеканал.

Нові переговори від імені Порошенко і вже особисто з креативним продюсером ресурсу вів бізнесмен Віктор Поліщук (власник банку “Михайлівський”, бізнес-центру “Гулівер” та ряду інших активів).

Його, як і Онищенко, Зубрицький активно записував прихованою камерою. Ці одкровення раніше він оприлюднив на своєму каналі в YouTube, але пізніше ролики були видалені. Хоч вони як і раніше знаходяться в розпорядженні Зубрицького.

“Поліщук говорив мені відкрито, що він перебував у відносинах з Порошенком і вирішував питання. На кожній нашій зустрічі він детально розповідав, що відбувається в родині президента. І передав, що той поставив завдання забрати канал будь-яким шляхом”, – розповів власник 112-Україна .

Як і у випадку з Онищенко, супроводжувала оформлення угоди група Пасенюка.

Власники телеканалу підписали нову понятійну угоду з учасниками переговорів.

З неї випливало, що Поліщук брав на себе зобов’язання закрити всі справи щодо Зубрицького і зняти його з розшуку Інтерполу. В обмін потрібно опустити планку фінансових вимог щодо оцінки телеканалу на $ 7 мільйонів від “умов Онищенко” і продати ресурс за $ 18 мільйонів.

У міру просування переговорів Зубрицький підіслав свого адвоката до прокурора, який займався його кримінальною справою. Замначальника управління спеціальних розслідувань ГПУ Євген Котец розповів юристу, що провадження щодо креативного продюсера є фейком, і в ньому відсутній склад злочину.

Після того, як Зубрицький повторно зустрівся з Поліщуком, справу дійсно готували до закриття. Це на приховану камеру розповів той же Котец. Сигнал про це йому прийшов по лінії куруючого заступника генпрокурора; фактично йому передали команду глави ГПУ. Що доводить явний зв’язок між обіцянками Поліщука “вирішити питання” Зубрицького за допомогою впливу Порошенка.

“10 мільйонів кеша для Порошенка”

Зубрицький стверджує, що він з самого початку лише імітував бажання продати ресурс. І в процесі спілкування з переговірником президента розкрив одну з корупційних схем незаконного збагачення гаранта Конституції.

“Я почав грати, зажадав аванс – $ 5 мільйонів. Поліщук сказав мені, що по лінії енергокомпаній щомісяця частка Порошенко становить $ 10 мільйонів готівкою, з цієї суми і були виділені гроші на придбання каналу”, – розповів Зубрицький, додавши, що з 5 мільйонів до нього донесли чомусь тільки 4.

Подальший розвиток історії не розкривається.

Очевидним є те, що угода в результаті зірвалася і власники телеканалу залишилися ті ж самі (не так давно повідомлялося, що корпоративні права передані в управління директорам телеканалу).

А Нацрада продовжує відмовляти “112” в праві на перереєстрацію ліцензій.

Страна” залишає право для всіх фігурантів історії з покупкою каналу, котра так і не відбулась, при наявності бажання і аргументів, оприлюднити їх версію подій навколо “112-Україна”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE