Politerno > Статті > Україна і світ > Чи об’єднаються БПП і “Народний фронт” в одну партію

Чи об’єднаються БПП і “Народний фронт” в одну партію

  • 30 Червня, 2017
  • 1687 Переглядів
  • 0

Знову пішли розмови про об’єднання партій “Блок Петра Порошенко” (БПП) і “Народний фронт” (НФ) в єдину політичну силу.

Факт переговорів про злиття двох партій влади до наступних парламентських виборів визнав заступник голови фракції НФ Андрій Іванчук в інтерв’ю РБК-Україна.

“Не треба чекати якихось сенсацій, йдуть нормальні переговори. Дві фракції коаліції на сьогоднішній день співпрацюють, як одна команда. Думаю, що це буде абсолютно логічним”, – сказав член координаційної ради НФ Іванчук, допустивши участь в об’єднавчому процесі і інших партій, правда, без уточнень.

У разі провалу цих переговорів Іванчук допускає проведення ребрендингу НФ і навіть похід лідера партії екс-прем’єр-міністра Арсенія Яценюка на президентські вибори як конкурента чинному гаранту.

Якби це сказав рядовий член НФ, то це б залишилося суто приватною думкою, що не впливає на хід подій. Однак Іванчук – давній друг Яценюка і один з небагатьох в партії, який може дозволити собі публічно сперечатися з ним. І значить його слова варто взяти до уваги, навіть якщо переговори між НФ і БПП ще далекі до завершення.

Питання більш тісного політичного союзу (аж до створення єдиного партійного проекту) повстало перед обома командами перед позачерговими парламентськими виборами 2014 року.

Тодішні глава Кабінету міністрів Яценюк, голова парламенту Олександр Турчинов і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, що належали до партії “Батьківщина”, вели переговори з оточенням Петра Порошенка про свою участь у виборчій кампанії за списком новоствореного БПП. Умовою приєднання команди Яценюка був поділ виборчого списку на двох, проте проти такого варіанту виступив особисто президент.

Не домовившись, Яценюк і Ко порвали з “Батьківщиною”, в лічені місяці створили новий проект “Народний фронт” і за рахунок агресивної рекламної кампанії виграли вибори за партійними списками, отримавши в парламенті другу за чисельністю фракцію і зберігши за собою портфелі в Кабміні.

Потім ідея об’єднання БПП і НФ активно обговорювалася перед місцевими виборами 2015 року, потрапивши навіть в пресу, але знову без наслідків для партій та їх фракцій у парламенті. І що інтерес до неї зберігається донині, підтверджує не тільки Іванчук, а й, наприклад, генеральний прокурор Юрій Луценко з тією тільки різницею, що він висловлюється за створення на базі обох партій взагалі нової політичної сили центристського типу.

За даними “Страни“, глава ГПУ виступає головним лобістом такого проекту. З іншого боку, ця дискусія, схоже, не виходить за рамки так званої стратегічної “дев’ятки” (група вищих посадових осіб, що приймають ключові рішення в Україні), до якої належить Луценко, а ось Іванчук – ні. Навіть на рівні фракцій увагу їй приділяється мало.

“У наших чатах одкровення Іванчука, незважаючи на його близькість до Яценюка, на п’ятницю, 30 червня і не починали обговорювати”, – розповів “Страні” народний депутат від БПП, який побажав залишитися неназваним.

Таке ставлення в президентському іменному блоці народний депутат Сергій Лещенко (БПП) пояснює скептичними оцінками перспектив цього політпроекту.

“Це мрія Порошенка – зібрати блок влади, змусити Гройсмана (прем’єр-міністр Володимир Гройсман, у якого зараз погіршилися стосунки з президентом – ред.) його очолити і всю цю справа контролювати. Тільки всі розуміють, що це братська могила – тому навряд чи у президента щось вийде. Кому це треба, крім нього, Яценюка і Кононенка (близький до Порошенка перший заступник глави фракції БПП – ред.)”- прокоментував “Страні” Лещенко.

Цікаво, що у фракції НФ говорять приблизно те ж, що і в представництві БПП.

“Далі рівня “дев’ятки” це питання не спускається. Депутатів в ці розмови не посвячують”, – сказав народний депутат від НФ, близьке до керівництва своєї політсили.

Він взагалі схильний бачити в заявах Іванчука всього лише гру партійної верхівки з адміністрацією президента (АП), яка включає також наполегливу пропозицію провести політреформу.

“Реальні переговори означали б обговорення конкретних речей, наприклад, визначення бенефіціарів партії, квот в її майбутньому списку, поділ виборчих округів. Навіть якщо перевибори Ради не намічаються. Але про це навіть не йдеться, що підтверджує: головне не війна, а маневри”, – сміється співрозмовник.

Відзначимо, в день Конституції екс-прем’єр написав пост в Фейсбук, в якому виклав свої пропозиції щодо переділу повноважень гілок влади, закріпленню зовнішньополітичного курсу країни і так далі.

“Впевнений, що чинний парламент і президент зможуть прийняти нову редакцію Конституції”, – вважає Яценюк.

Як вважають співрозмовники видання в НФ, його керівництво пов’язує з політреформою своє майбутнє і наполегливо пропонує АП нею зайнятися, але не готовий президент.

Але якщо справа дійде до переговорів по суті, питання про вигоди для двох команд залишаються.

Політолог Анатолій Октисюк вважає, що для різних груп впливу всередині НФ цінність злиття з БПП (або створення спільного нового проекту) різна. Посилаючись на свої джерела в Раді, він стверджує, що найбільш зацікавлена ​​в такому кроці група депутатів, що орієнтуються на секретаря ради національної безпеки і оборони Олександра Турчинова.

Він тяжіє зараз до глави держави і в разі парламентських виборів може розраховувати на високі місця у виборчому списку для своїх соратників.

А ось група глави МВС Авакова, на думку Октисюк, буде, найімовірніше, створювати свій політпроект. У всякому разі, група обзавелася власним штатом політтехнологів і навіть аналітичним центром, які, втім, дотримуються загального для НФ політичного курсу.

Інтерес загальної групи Яценюка і головного спонсора НФ, екс-депутата від партії Миколи Мартиненка, як вважає Октисюк полягає в тому, щоб залучити оточення президента в переговори, що б’ють по рейтингу БПП.

Злиття “Народного фронту” з рейтингом до 1% з БПП нічого партії президента в електоральному плані не дасть, а можливо, і опустить її рейтинг.

“Народний фронт”, рейтинг якого в межах статистичної похибки, повертається до теми об’єднання, щоб поділитися своєю токсичністю з партією президента, що зберігає ще якусь популярність, і врівноважити становище. Мовляв, ми в одному човні, так що не насідайте на наших міністрів і депутатів і давайте вирішувати як жити далі”, – говорить Октисюк, вважаючи, що НФ “проживе” до оголошення нових виборів Ради.

У свою чергу, політичний експерт Михайло Подоляк, навпаки, говорить про інтерес АП в об’єднавчих переговорах. На його думку, оточення президента бачить для себе загрозу, по-перше, в міністрі внутрішніх справ Авакові, який має сильний вплив на радикальні сили в країні, по-друге, в секретарі РНБО Турчинова, який значно посилив позиції в оборонному секторі, і, по-третє, в Яценюку, який зберігає свої канали зв’язку із західними партнерами України.

“Технологи АП активно грають на остаточне медійне руйнування НФ і намагаються втягнути хлопців в новий партійний проект”, – написав на своїй сторінці в Фейсбуці Подоляк .

Але ж свою гру може повести і Гройсман, який останнім часом спирається на НФ в закулісному протистоянні з оточенням Порошенко.

Якщо розмови про його приєднання до НФ отримають підтвердження на ділі, замість об’єднання сил країна отримає серйозну політичну кризу на зразок того, яким обернулася боротьба АП проти прем’єра Яценюка.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE