Politerno > Статті > Україна і світ > Для чого Корбан повернувся в Україну і чим він тут займеться

Для чого Корбан повернувся в Україну і чим він тут займеться

  • 17 Грудня, 2017
  • 1436 Переглядів
  • 0

Перше за півтора року повернення екс-голови партії УКРОП Геннадія Корбана в Україну може спровокувати нові конфлікти всередині цієї політичної сили та навіть її дроблення, а також може змінити ситуацію в Дніпрі.

Чому Корбан, проти якого в Україні було порушено кілька укримінальних справ, вирішив повернутися на Батьківщину і чим планує зайнятися?

Без оркестру і куражу

Корбан повернувся з фактичної висилки в Ізраїлі без помпи. Сталося так, як і писав він ще в вересні в Фейсбуці: “приїду бандеролькою, тихо і без куражу”. Правда, тоді Корбан оголосив меру Дніпра і соратнику по партії Борису Філатову, що тому ще доведеться виконати ряд умов.

“Всього-то й потрібно, щоб в Дніпрі з’явився підвісний транспорт, найвідоміший недобуд – готель “Парус” став музеєм сучасного мистецтва, за прикладом Більбао, а дніпровські острови перетворилися в Діснейленд”, – розписав Корбан.

Це був жарт, ясна річ. Судячи з усього, Корбану було важливо, щоб закінчився умовний півторарічний термін вироку, винесеного в березні 2016- го року Кіровським судом Дніпра.

Перед цим Корбан уклав договір про примирення з народним депутатом Сергієм Рудиком (“Блок Петра Порошенко”, БПП), який проходив у його справі як потерпілий. Корбана, серед іншого, звинувачували в захопленні у колишньому на той час Дніпропетровську Рудика в якості заручника.

При цьому у Корбана залишаються складними відносини з Адміністрацією президента (АП).

Як відомо, генеральний прокурор Юрій Луценко заявив в телеефірі, що видатний член УКРОПу – все ще фігурант у ряді кримінальних проваджень.

“І якщо у нас буде достатньо доказів, я не виключаю, що в цих справах може бути зміна його процесуального статусу”, – зазначив Луценко, якого цитує “Інтерфакс”.

Джерело в оточенні Корбана називає сказане Луценком сигналом. “Ці слова генпрокурора визначальны. Його устами говорить Порошенко, звертаючись до Корбана: якщо смикнешся – заведемо справу, щоб ти став невиїзним з країни”, – говорить співрозмовник.

Але політолог Кость Бондаренко все одно вважає, що Корбан не приїхав би, не маючи чіткої домовленості з АП.

“Він не міг повернутися навмання”, – вважає експерт.

“Справи проти Корбана припинені через відсутність доказів”, – прокоментував адвокат Корбана Андрій Богдан.

“Інакше б він не в’їхав”, – додає джерело, уточнюючи, що Банкова взяла на себе зобов’язання щодо закриття (або не педалювання) кримінальних справ ще на початку 2016 року, коли Корбана випускали з-під варти.

Незабаром після цього він виїхав з України і багато хто вважав, що це і були його зустрічні зобов’язання перед владою – піти з активної політики. У той же час сам Корбан, в коментарях, заперечує будь-які домовленості.

“Я ні з ким ні про що не домовлявся. А всі кримінальні справи проти мене закриті”, – сказав він.

Крім того, за інформацією “джерел ЄСПЛ прийняв справу Корбана до розгляду в пріоритетному порядку і незабаром вона буде розглянута.

Що це означає для українського політичного життя?

Розлучення з УКРОП

Всупереч розхожій думці, не бізнесмен Ігор Коломойський, а саме Корбан стояв за створенням партії УКРОП, хоча, звичайно, олігарх завжди мав вплив на політсилу через лояльні йому кадри.

Однак після гучного затримання Корбана 31 жовтня 2015 року та розпочатого проти нього суду, його було усунуто від керівництва партією з волі Коломойського. Замість нього головою політради став Денис Борисенко, близький до людини олігарха, екс-депутата і нинішнього першого заступника голови Дніпропетровської облради Святослава Олійника.

Сьогодні Корбан входить до президії політради, але його голос не грає вирішальної ролі (всього в президії партії вісім чоловік, включаючи голову політради, народного депутата Тараса Батенка, який у своїх рішеннях орієнтується на думку Коломойського).

Однак Корбан і його соратник Філатов зберігають вплив на потужну Дніпропетровську облорганізацію партії.

“Ми раді вітати в Україні нашого однопартійця, члена президії УКРОП і голову Дніпропетровської обласної організації партії Геннадія Корбана!”, – цитує партійна прес-служба привітання Батенка. – У нас всіх попереду багато роботи по збереженню української державності, запобігання узурпації влади і недопущення реваншу поплічників Кремля”.

Логічно припустити, що Корбан, дійсно повернувшись в політику, включиться в роботу своєї партії. Однак, джерело в його оточенні запевняє: незважаючи на обіцянки в Фейсбуці, Корбан ще не визначився, чи потрібна йому політична діяльність.

“Але якщо він знову займеться політикою, то не в партії УКРОП”, – повідомив співрозмовник, який попросив про анонімність.

Проти його повернення в партію, на думку джерела, грає небажання “мати справу з Коломойським”.

Як відомо, олігарх очолює в УКРОПі комісію партійного контролю, яка може накласти вето на будь-яке рішення в політсилі.

“У Ігоря Валерійовича зараз велика гра з Адміністрацією президента, з якої він то воює, як, наприклад, через Приватбанк, то співпрацює, як по частині телеканалу “1 + 1″. Але це його особисті справи, до яких Корбан не хоче мати стосунки. Тим більше, що те, що відбувалося з ним в 2015-2016 роках схоже на те, що Коломойський торгував Корбаном в своїх переговорах з Банкової”, – говорить співрозмовник.

Плюс в самому УКРОП зараз нездорова обстановка, говорить він.

“Ігор Палиця (голова Волинської облради і член президії політради партії – прим. ред.) вийшов з фавору Коломойського кілька місяців тому. Його усунули від важливих проектів в бізнесі. Фактично партією Палиця зараз не займається”, – стверджує джерело.

“Нісенітниці не коментуємо”, – відповіли в прес-службі УКРОПу. Сам Палиця не відповів на питання, відісланий в sms.

Тим часом, за деякими даними, найближчим часом партія все-таки визначиться зі своїм новим лідером. Ним, як розповіли нам джерела в УКРОП стане близький до Коломойського нардеп від Івано-Франківської області Олександр Шевченко (позафракційний), директор курорту Буковель, що належить олігархові.

При такому розкладі Корбан в партії навряд чи знайде своє місце.

Ігри дорослих хлопчиків

А якщо не з УКРОПом, то з ким?

Тут, перш за все, варто відзначити, що свій вплив в Дніпрі Корбану здебільшого вдалося зберегти. Так само як і тісні відносини з мером міста Борисом Філатовим.

“Можу сказати точно, що в першу чергу Корбан зараз зосередиться на роботі в Дніпрі. Це стосується як бізнесу, так і політики”, – сказало джерело в оточенні екс-лідера УКРОПу.

“По суті Геннадій Олегович нікуди не йшов. У ці два роки завжди і всюди незримо була присутня його тінь. Говорити про те, що щось зміниться після його повернення, не має сенсу”, – вважає керівник Дніпропетровської обласної філії Комітету виборців України Станіслав Жолудєв.

Він також вважає, що зв’язка Корбана і Філатова зберігається. Тільки от сам мер Дніпра дає їй цікаву оцінку.

“У нас з паном Корбаном дещо різняться політичні погляди і розуміння процесів, що відбуваються в країні. І це нормально. У дорослих хлопчиків, які дружать більше 20 років, можуть бути різні точки зору”, – написав він на своїй сторінці в Фейсбуці.

На думку політолога Бондаренка, міський голова Дніпропетровська лавірує між Корбаном і владою, з якою він явно не бажає сваритися.

“Філатов взагалі відрізняється політичною гнучкістю”, – говорить експерт.

Дійсно, ще з початку 2016 року відносини Філатова з його колишнім патроном Ігорем Коломойським сильно погіршилися і зараз вони знаходяться в стані “холодної війни”. Зате мер Дніпра тепер вибудовує комунікацію з Адміністрацією президента.

Важко поки сказати, як це співвідноситься з позицією Корбана і його відносинами з Банковою. Але теоретично, якщо раптом Корбан і Філатов захочуть “відвести” дніпровську частину УКРОПу і створити на його основі свою партію, у неї можуть бути певні шанси потрапити в Раду.

Як би парадоксально це не звучало, АП теж може знайти свій інтерес в такому варіанті.

У міру наближення президентської кампанії Порошенку потрібно посилювати позиції в Дніпропетровській області, щоб забезпечити там високий результат. Спиратися на одну вертикаль облдержадміністрації не варіант.

Значить, АП доведеться щільніше працювати з місцевими гравцями, в тому числі, і з Філатовим, і з Корбаном. Можливо, на противагу Коломойському, який все більше дрейфує в бік підтримки опозиційних політиків.

У той же час, джерело в оточенні Корбана вважає варіант домовленостей з Порошенком малоймовірним.

“Вони понятійно дуже різні люди, а у Корбана хороша пам’ять”, – говорить джерело.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE