Politerno > Статті > Україна і світ > Що спільного між справою Саакашвілі і “мільярдом Януковича”. Як вербували людей Курченка і “підкопувались” до Міхо

Що спільного між справою Саакашвілі і “мільярдом Януковича”. Як вербували людей Курченка і “підкопувались” до Міхо

  • 16 Грудня, 2017
  • 1833 Переглядів
  • 0

1 грудня Печерський райсуд Києва виніс перше знакове рішення у справі екс-губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі. Відмовивши в повній мірі в задоволенні клопотання прокурорів, суддя Лариса Цокол поставила слідство в педантичне положення.

Вийшло так, що з різницею в кілька днів два різних служителя Феміди з Печерського храму правосуддя прийняли по одному і тому ж провадженні кардинально різні рішення.

На одній шальці терезів – постанова судді Цокол, яка геть відкинула всі доводи прокурорів щодо Міхо, які вимагали, нагадаємо, його цілодобовий домашній арешт.

З іншого боку, “ухвала” колеги Цокол, яка обирала запобіжний захід соратнику Саакашвілі – голові Київського облвідділення “Руху Нових сил” Северіону Дангадзе. Ірина Кирилюк погодилася з аргументами ГПУ, ухваливши взяти вихідця з Донецька під варту без будь-якої альтернативи.

“Пов’язати” між собою настільки різні судові рішення з одного кримінального провадження, очевидно, буде пробувати прокуратура. На Різницькій уже заявили – рішення судді Цокол, яка подарувала свободу Саакашвілі, оскаржать в апеляції. А справу будуть рухати вперед незважаючи на якийсь “колосальний тиск”, що нібито чиниться особисто на главу ГПУ Юрія Луценка в історії з Міхо.

Аналогічним шляхом, правда в історії Дангадзе, йде і захист близького до екс-президента Грузії Северіона Дангадзе. Його адвокати вже направили своє клопотання на вулицю Солом’янську, і з дня на день очікують дати слухань.

В кінцевому рахунку від очікуваних вердиктів “апелляшки” залежать найближчі перспективи розслідування “грузинської справи”. Сама скандальна історія тим часом обростає рядом деталей, що дозволяє вже сьогодні розставити ряд основних акцентів в ній. І спробувати відокремити зерна від плевел.

Мереживо змови плела хокейна команда

Як випливає з фабули справи, слідство ставить Саакашвілі в провину отримання фінансування акцій протесту його МіхоМайдану з боку опального олігарха Сергія Курченко з метою зміщення діючого режиму. Чиї капітали розцінюються прокуратурою як нажиті злочинним шляхом за період перебування при владі Віктора Януковича.

У матеріалах кримінального провадження також є відсилання до того, що це грузинська команда з власної ініціативи вийшла на оточення Сергія Віталійовича у вересні. Після цього сторони вдарили по руках, почавши діяти в тандемі. За яким паралельно наглядали неназвані чини з ФСБ РФ.

При цьому, “змова” з самого початку перебувала під ковпаком і в українських спецслужб. Співпрацювати з останніми виявили бажання два потенційних учасники злочинної схеми.

Обгрунтованість підозр щодо Саакашвілі і його довіреної особи Северіона Дангадзе на Різницькій мотивують показаннями громадян з прізвиськами героїв з класики радянської мультиплікації – “Заєць” і “Вовк”. А також рапортами контррозвідників СБУ і протоколами здійснення негласних слідчих дій за фігурантами справи.

На сьогодні відомі прізвища шести з них.

Але якщо персона колишнього президента України Віктора Януковича проходить у справі свого роду фоном, то інша п’ятірка заявляється слідством активними учасниками злочинної змови, метою якої виступало повалення чинного режиму.

З одного боку це сам Саакашвілі і Дангадзе, з іншого – їх “подільники”.

Йдеться про все того ж Курченка, близького до нього екс-голову правління “Брокбізнесбанку” Олександра Динніка (той самий “Саша”, голос якого звучить на плівках в переговорах з Северіоном Дангадзе) і якогось громадянина Бесіду.

Щонайменше, чотирьом із зазначеної “п’ятірки змовників” оголошено про підозру. Спочатку це були Дангадзе і Міхо, а потім – двоє громадян України, які ймовірно перебувають в Росії.

Як випливає з висловлювань Луценка, мова йде про самого “молодоолігарха” і його довірену особу. Найімовірніше, під ним мається на увазі Диннік, розмови якого з Дангадзе займають левову частину оприлюднених матеріалів прослушки учасників історії про спробу перевороту.

“Ще одна людина з Росії, яка фіксувалася на плівках, отримала від нас заочну підозру так само, як і Курченко”, – сказав генпрокурор в ефірі ICTV 11 грудня.

У чому саме підозрюють Міхо і його команду

В грошовому еквіваленті спроби “качати” владу в Україні “змовниками” на Різницькій оцінили в $ 500 тисяч. Саме таку суму закидають команді Саакашвілі в якості підтвердженої на отримання від Курченка.

Присутня і конкретизація – обставини і час нібито отримання цих сум довіреною особою Саакашвілі. За твердженням слідства, мали місце два завершених транші передачі готівки, плюс третя зустріч посередників, яка зірвалася за тиждень до затримання Міхо і Дангадзе.

Зокрема, 11 жовтня Дангадзе отримав від одного з них $ 115 тис. В районі станції метро “Петрівка”. Факт чого, серед іншого, нібито підтверджує відповідний епізод відео, раніше оприлюдненого ГПУ.

Через тиждень на столичній Оболоні Северіону під фіксацію правоохоронців вручили другу частину суми – 125 тис. євро і $ 2 тис.

“Саакашвілі доручив Дангадзе передати ці гроші іншим членам злочинної групи. Частину коштів вони використовували на власні потреби”, – заявив в суді прокурор Олександр Говорущак.

Ще $ 210 тис. Дангадзе повинні були вручити 29 листопада, але за день до цього його вирішили “брати”. За словами Луценка, у правоохоронців стався витік інформації. Мовляв, дізнавшись про загрожуючу йому небезпеку соратник Саакашвілі міг втікти. Він був затриманий 4 грудня на Полтавщині. Вранці наступного дня пішла спроба затримання на даху будинку самого екс-президента Грузії.

Таким чином, сумарно Дангадзе і Міхо закидається отримання від Курченка $ 327 тис. і 125 тис. євро.

Тим часом, в матеріалах справи слідство малює більш масштабну картину змови.

Нібито після успішного освоєння $ 500 тис. і звіту про результати “роботи”, Курченко обіцяв щомісяця дотувати МіхоМайдан в еквіваленті $ 1 млн. Передача першого з цих мільйонів через банкіра Динніка вже була “на мазі”. Всі карти змовникам, як запевняє слідство. сплутало затримання Северіона і пригоди екс-президента Грузії в українській столиці.

У підсумку, план зі зміщення діючого режиму виявився зірваний героїчними зусиллями підлеглих Луценка і Грицака.

Читайте також: По кому дзвонить Цокол. Що означає рішення Печерського суду по Саакашвілі для Порошенка і України


Протоколи з майбутнього і “неприпустимі” плівки

Із зовсім іншим трактуванням подій виступили підозрювані.

Сергій Курченко через свою прес-службу спростував факт знайомства з Саакашвілі. Тим самим фактично назвав оприлюднені записи його бесіди з Міхо підробкою. Звинувачення ж генпрокурора Юрія Луценка про підготовку за гроші Курченка перевороту, Сергій Віталійович охарактеризував як вигадку глави ГПУ, “що знаходиться в п’яному угарі після чергової пиятики зі своїм кумом-товаришем по чарці Порошенком”.

Саакашвілі і члени його команди також називають викладену версію Генпрокуратури масштабним обманом. Його адвокати наполягають – в протоколах свідків, які переховуються під прізвищами “Заєць” і “Вовк” є явні нестиковки.

По-перше, з протоколів допитів “героїв” мультфільму Едуарда Котьоночкіна слід, що про факти передачі грошей Курченка оточенню Міхо вони доповідали силовикам напередодні, а не після зустрічей кур’єрів з Дангадзе. Тобто, ще до факту вручення “кеша” представнику Саакашвілі. Втім, якщо Заєць і Вовк з самого початку були “торпедами” спецслужб, то їх сигнали на Володимирську про підготовку передачі налу є логічними. Але це не скасовує факту додаткової нестиковки їх показань.

По-друге, “мультяшні агенти” плутаються, коли саме Диннік озвучив їм команду забезпечити вручення грошей Дангадзе. Інформатор СБУ з сімейства травоїдних стверджує про вересень, а хижак – що цей наказ надійшов в жовтні.

Крім того, команда Саакашвілі і окремі ЗМІ ставлять під сумнів справжність оприлюднених розмов учасників “змови”. На користь цього заявляється припущення одного з експертів про те, що записи, викладені на YouTube-каналі ГПУ, змонтовані з різних шматків. А отже не можуть бути доказом у суді.

На Різницькій вже відхрестилися від “склеювання”, заявивши про готовність передати оригінали розмов фігурантів “справи Курченко-Саакашвілі” іноземним експертам. У ГПУ запевняють, що готові довести справжність розмов “змовників”.

“І технічна, і фоноскопічна експертиза може бути проведена спільно із зарубіжними фахівцями. Цього буде достатньо для серйозного досудового слідства. Ми готові залучити іноземних експертів ФБР або Скотланд-Ярду для того, щоб вони разом з нашими експертами перевірили справжність цих плівок. І я впевнений, що це потрібно і можна буде зробити”, – сказав з цього приводу Луценко.

З його слів випливає, що в даний час горезвісні плівки виступають в якості політичної частини процесу. Так би мовити, моральної надбудови звинувачення. І, принаймні, на даний момент, не є юридичною частиною звинувачень.

На цей недогляд вже звернули увагу юристи. Колишній прокурор, а нині – адвокат Ігор Сєрков на своїй сторінці в Facebook назвав ганьбою ситуацію, що склалася. За його словами, зробити записи допустимими для суду доказами практично неможливо.

“Перш ніж показувати у Верховній Раді наспіх знятий фільм, необхідно було б для початку призначити і провести судово-фоноскопічну експертизу ідентичності голосу Курченка та інших осіб, “голоси” яких присутні на аудіозаписі. Перед цим в установленому законом порядку потрібно відібрати окремим протоколом зразки голосу для порівняльного дослідження у того ж Курченка. Для цього необхідна його особиста присутність, але зробити це на даний момент неможливо! У зв’язку з цим жоден експерт не дасть висновок про те, що голос Курченка і інших фігурантів належить саме їм. Луценко апелює до громадськості даною “кінострічкою” як основним доказом нібито провини колишнього президента Грузії”, – вважає Сєрков.

В історії Саакашвілі-Курченка виявився слід “общака Януковича”

Нарешті, загадково виглядає процесуальна упаковка “справи Саакашвілі”. Адвокат Міхо Валерія Коломієць так описує ці події.

Нібито отримавши заяви від “розкаявшихся” Вовка і Зайця про підготовлювану “змову з метою повалення влади”, прокурори не зареєстрували в ЕРДР відповідне кримінальне провадження. Замість цього, матеріали про факт співпраці Міхо і Курченка “підшили” до абсолютно іншої справи. Яка стосується відлуння історії з конфіскацією так званого “общака Януковича” вагою в $ 1,5 млрд. А точніше справи, відкритої в травні по відношенню до двох адвокатів кіпрських офшорних компаній, чиї активи були конфісковані в бюджет рішенням Краматорського суду навесні по “методу Кашкіна”.

Його фабула виглядає наступним чином. Після вступу в силу “угоди” між прокурором Костянтином Куликом і харківським фунтом Аркадієм, якою освячувалось “віджимання” активів “Сім’ї”, юристи окремих оффшорок зажадали розкриття їм засекреченого ГПУ відповідного вироку суду. Мабуть, збираючись оскаржити це рішення в суді.

Але їхні вимоги зі старту зарубали прокурори, порушивши зустрічну справу за фактом підробки адвокатами документів. Слідство вважає, що захисники оперували дорученнями, які не мали необхідного апостилювання.

Уже восени в цю адвокатську епопею розборок навколо “общака Януковича” прокурори нанизують заяви Зайця і Вовка про сформовану змову між Саакашвілі і Курченком.

Здавалося б – який зв’язок між цими дуже різними справами? Таким питанням задався і захист Саакашвілі.

“Замість того, щоб внести в ЕРДР відомості про проведення контррозвідувальної діяльності СБУ, заяву додають до справи офшорних компаній, – говорить Коломієць. – Невідомі нам міфічні особи приходять до (прокурора – прим. ред.) Говорущака, розповідають про передачу грошей на якісь цілі. Це дивним чином збігається з рапортами співробітників СБУ на ім’я Єніна. В рамках кримінального провадження долучають рапорти, які нібито свідчать про вчинення злочину. Далі залучають міфічних осіб (Зайця і Вовка – прим. ред.), про яких взагалі невідомо, чи існують вони … І ці громадяни, посилаючись на слова третіх осіб – Динніка, Курченка, Януковича, починають давати пояснення і показання у цьому провадженні”.

Читайте також: Для чого відпустили Саакашвілі і на що розраховує Банкова


Заєць і Вовк виявилися пташенятами гнізда Кулика

У ГПУ, між тим, наполягають – залегендовані агенти з “Ну-постривай!” дійсно існують. І, принаймні публічно, заперечують факт демаршу одного з інформаторів по “справі Курченка-Саакашвілі”. Який відмовився повертатися до Києва, поставивши “грузинську спецоперацію” на грань провалу. І посіявши грунт сумнівів у тому, а чи не працював він з самого початку скандалу на Росію.

“Це неправда. Двоє людей, які співпрацювали під час фіксації і передачі сотень тисяч доларів і євро Северіону Дангадзе, який є помічником Саакашвілі в реалізації акцій, і далі співпрацюють з нами”, – заявив Луценко.

Саму появу версії про “подвійного агента” він назвав “безглуздою способою” захисту людей, підозрюваних в отриманні коштів від Курченка. І запевняє – це українські силовики переграли Луб’янку, а не навпаки.

“Ми прослуховували офіцера ФСБ, самого Курченка, Северіона Дангадзе – помічника Саакашвілі. А потім і сам Саакашвілі зі свого мобільного телефону зателефонував Курченку, це зафіксовано. У нас є пристрій, який записував, два свідки, які передавали кошти під нашим контролем, записи” , – сказав Юрій Віталійович.

Генпрокурор запевняє – з Курченком і Динніком дійсно контактували Дангадзе і його шеф, домовляючись про фінансування МіхоМайдана. Доказами цього виступають горезвісні плівки, а також свідчення “Зайця” і “Вовка”. Плюс додатковий масив переговорів “змовників”, який поки не оприлюднений і чекає свого часу.

Хто ховається під масками героїв “Ну-постривай!”, тим часом, до цих пір неясно. Найімовірніше, вони є “веденими” в цій історії. А за ними стоїть конкретна людина або люди, які дійсно вхожі до кола спілкування Курченка і його людей. А також мають виходи на команду Міхо.

І тут починається найцікавіше.

Як розповів співрозмовник, знайомий з подробицями кримінального провадження щодо “грузинської команди”, справа Саакашвілі і скандальні записи його розмов з самого початку дійсно замислювалися на Різницькій.

Автором цього проекту виступає колишній військовий прокурор АТО Костянтин Кулик, звинувачений НАБУ в незаконному збагаченні. І він же – чи не головний герой саги з конфіскацією активів, названих “общаком” Януковича навесні цього року.

І справи ці об’єднали спочатку виключно заради процесуального зручності – щоб у команди Кулика, яка вже вела краматорську справу, була можливість займатися і справою “Курченка-Міхо”.

Ще в квітні стало відомо, що Кулик був призначений на посаду заступника начальника Департаменту міжнародно-правової співпраці ГПУ. В цьому структурному підрозділі був створений відділ пріоритетних доручень, куди перейшли працювати ряд прокурорів, які раніше працювали під керівництвом Кулика в “воєнці” – його колишній заступник Ярослав Домбровський, прокурори Олександр Говорущак, Андрій Висоцький і ряд інших осіб.

Сьогодні всі ці “пріоритетні дорученці” задіяні в історії з “плівками Саакашвілі-Курченка”. Але не тільки ними.

За інформацією, яка вже з’являлася в ЗМІ, “підставу” для Михайла Ніколозовича Кулик реалізував за допомогою братів Олександра та Сергія Кацуб, добре знайомих з Курченком. При цьому сам Кулик добре знайомий з обома Кацубами, оскільки саме він займався затриманням Олександра влітку минулого року і аж до передачі його справи до суду супроводжував справу.

Нібито Кацуба (в обмін на поблажки по їх кримінальні справи) і допомогли Кулику завербувати людей з оточення Курченка, які повинні були комунікувати з грузинами.

“Справа Міхо” – ширма битви за “общак”

Ряд спостерігачів бачать і ще один зв’язок між справою Міхо і скандальним “общаком Януковича”.

Так, журналіст Станіслав Речинський допускає, що історію з нібито запланованим державним переворотом імені Міхо і Курченка влада запустила в ротацію не через побоювання перед акціями протесту.

“Вона повинна була не тільки дискредитувати Саакашвілі, але і відвернути увагу від поки малопомітного, але дуже перспективного скандалу, пов’язаного з засекречуванням вироку Краматорського суду щодо нібито конфіскованих у Януковича $ 1,5 млрд”, – пише він на своїй сторінці у Facebook.

Речинський прогнозує, що найближчим часом історія “общака” “підірве” інформаційний простір, поховавши під своїми уламками практично всю чинну владу.

“Насправді не було ніякого повернення $ 1,5 млрд. Україні. Була угода, в результаті якої Порошенко і його оточення отримали $ 500 млн., а Арбузов, Курченко і компанія – зняття арешту з рахунків своїх фірм. В матеріалах справи є не те що натяки, а підтвердження цього. Мова йде про компанію “Prontoservus Limited” (власником якої є Арбузов) і ряд афільованих з нею фірм”, – написав він.

Його колега Сергій Щербина уточнює – на п’ятки “конфіскаторів” общака, що засекретили вирок Краматорського суду за мотивами “угоди Кашкіна”, дійсно наступає Антикорупційне бюро.

“НАБУшніки встановлюють роль Держфінмоніторингу в цих подіях. Закидається тяжка розтрата”, – зазначив він.

З урахуванням того, що з-за персони Гізо Углаву відомство Артема Ситника вважається лояльним до “грузинської команди”, історія з кримінальною справою проти Міхо починає грати новими фарбами.

Можливо, його оточення дійсно зуміли спровокувати на початок співпраці з Курченком. А прокурор Кулик і Кацуба зуміли завербувати когось з оточення олігарха для роботи в потребах Різницької. І навіть задокументували ряд фактів передачі грошей і діалогів.

Але при цьому, знову ж таки можливо, що з самого початку влада мала на меті цього процесу не посадити Саакашвілі, а осадити запал НАБУ і інших зацікавлених осіб, які вже кілька місяців домагаються оприлюднення відомостей про таємниці історії зі спецконфіскацією. І однозначно натякнули про це Бюро, залучивши Міхо якраз до історії, що стосується “общака Сім’ї”.

Що за “бомба” ховається за вироком харківського фунта Аркадія Кашкіна, якщо в битві за нього на Банковій готові йти на публічну ганьбу в справі Міхо, сказати складно.

Але завзятість сторін і їх методи боротьби показують – саме в цій історії може бути захована якась дуже важлива інформація. Оприлюднення якої може істотно змінити хід політичних подій в Україні.

Strana.ua


Читайте також: Банкір Курченка, московський агент і “Скінхед” з Донецька. В чиїх руках знаходиться зараз доля Саакашвілі

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE