Politerno > Статті > Україна і світ > Банкір Курченка, московський агент і “Скінхед” з Донецька. В чиїх руках знаходиться зараз доля Саакашвілі

Банкір Курченка, московський агент і “Скінхед” з Донецька. В чиїх руках знаходиться зараз доля Саакашвілі

  • 9 Грудня, 2017
  • 2303 Переглядів
  • 0

Через три дні після скандальної історії з затриманням і звільненням екс-губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі, увечері 8 грудня останнього все ж зуміли “упакувати” співробітники Нацполіціі.

Пізно ввечері в п’ятницю оголошений в розшук Міхо був затриманий в квартирі одного зі своїх соратників на Відрадному проспекті. І після проведення ряду процесуальних дій – заночував в ізоляторі СБУ.

У Генпрокуратурі заявили, що вручили Саакашвілі повідомлення про підозру у сприянні членам злочинної організації. Найближчим часом прокурори будуть виходити до суду з клопотанням про обрання Міхо запобіжного заходу.

Тож з яким активом напрацювань слідство це буде робити, і яка диспозиція сторін гучної справи?

Мультяшні герої розповіли, як в “банду Януковича-Курченка” увійшов Саакашвілі

Коротенько фабула підозри така – опальному екс-президенту Грузії закидають отримання фінансування для підживлення очолюваних ним акцій протесту від Сергія Курченка. Який разом з представниками ФСБ Росії задумав “качати” ситуацію в Україні з метою повалення чинного режиму.

За версією слідства, за допомогою переговірників Курченко встановив контакт з Саакашвілі, і виділив $ 500 тис. для організації акцій МіхоМайдану.

Обговорення деталей і передача коштів проходила через довірену особу Михайла Ніколозовича – керівника Київського обласного осередку його партії Северіона Дангадзе. Саме цей уродженець Донецька, заарештований без права застави, і виступає центральною фігурою у справі. Йому інкримінується не лише співучасть членам злочинної організації Курченка (ст. 256 КК України), а й фінансування дій, скоєних з метою захоплення державної влади (ст.110-2 КК України).

Від подальших перспектив його історії багато в чому залежить доля всієї справи. Якщо Дангадзе визнає провину, це означає, що і справа проти Міхо може отримати перспективу. Але поки Северіон продовжує гнути лінію грузинської команди.

Вона полягає в тому, що ні він, ні інші соратники Саакашвілі не фінансувалися Курченком, а має місце фальсифікація. У тому числі і горезвісних телефонних розмов.

У підсумку, на сьогоднішній день справа будується виключно на свідченнях двох залегендованих агентів під прізвищами героїв з “Ну-постривай” (Заєць і Вовк). І знятими з їх допомогою матеріалами негласних слідчих дій (НСРД). До яких є ряд питань.

“Рука Кремля” в телефоні і на купюрах

Один, здавалося б, незначний, процесуальний ляп став відомий ще 5 грудня. У день “затримання на даху” Саакашвілі його видав генпрокурор Юрій Луценко.

Виступаючи як на Різницькій, так і перед депутатами парламенту, глава ГПУ чітко позначив кваліфікацію дій Міхо. Спочатку інкримінована Саакашвілі стаття про сприяння учасникам злочинних організацій (ч.1 ст.256 КК України) є злочином середньої тяжкості. Це дуже важливий нюанс, адже в такому випадку КПК прямо забороняє провадження у такому виду справ негласних слідчо-розшукових дій. А отже, екс-президента Грузії якщо і підслуховували, то незаконно. Тобто, горезвісні плівки можна спустити в утиль.

З іншого боку, “прослушка” розмов Саакашвілі як з Курченком, так і його людиною “Сашею” могла проводитися, відповідно до закону, виключно тільки в тому випадку, якщо фіксувалися переговори з апарату Сергія Віталійовича і його людей (наприклад, по іншій справі за тяжкої статті). Але з огляду на те, що Курченко не перебуває у Україні, то висока ймовірність того, що “слухали” і передавали до Києва оперативні напрацювання не вітчизняні фахівці, а їхні російські колеги. Тобто, весь сир-бор здійснювався з санкції російських спецслужб (мабуть, ФСБ). А горезвісна “рука Кремля” діяла в цій спецоперації заодне з ГПУ. Або ж підсунула Луценко і Грицаку “наживку”, яку ті проковтнули.

Ймовірно, саме з “телефонною історією” і пов’язане подальше “обтяження” звинувачень на адресу Міхо на ч.2 ст.256, санкція за якою передбачає від 5 до 10 років в’язниці. Відповідно до даної кваліфікації, проводити НСРД при наявності санкції суду щодо телефону Міхо, закон дозволяє.

Втім, позбутися від “російського сліду” у справі Саакашвілі навіть цим фінтом на Різницькій не зуміли. Знову-таки, Луценко заявив – номера “мічених купюр”, переданих з Росії Дангадзе для Міхо заздалегідь були відомі в СБУ. Природно, що реалізувати це можливо тільки в разі якщо ці гроші передавав соратнику Саакашвілі агент СБУ. А він, у свою чергу, повинен був їх отримати з Росії, тобто, бути, тим чи іншим чином, пов’язаним з людьми Курченка. І тут починається найцікавіше.

У справі з’являється реальний соратник Курченка

Офіційно заявляється, що співпрацюючі з СБУ і ГПУ агенти “Заєць” і “Вовк” – це громадяни України, що представляють оточення Курченка. Які погодилися дати свої свідчення вітчизняним силовикам проти Саакашвілі.

Імена цих людей тримаються в секреті, відомо лише – в “справі Міхо” вони працювали паралельно. Перший – в Києві. Не виключено, що саме ця людина виступала кур’єром, який передавав гроші Дангадзе в салоні машини.

Що ж стосується другого агента СБУ, то він знаходився в Москві. І, як уже повідомлялось з посиланням на джерела в СБУ, він грав ключову роль в зв’язці між грузинами і Курченком. Однак, всупереч першочерговому плану, несподівано відмовився їхати з Росії. Що поставило під удар всю операцію і зародило підозру, що він був подвійним агентом, працюючи на російські спецслужби. Хто це – достеменно невідомо. Зате відома особистість людини, чий голос чути на плівках під час розмови з Дангадзе.

Як вважає журналіст Олексій Тамразов, “Саша”, з яким спілкувався і Дангазде, і Саакашвілі по телефону – це близький до Курченка екс-глава правління Брокбізнесбанку Олександр Диннік (з 2014 року проживав в Москві). Облікова картка якого, за підозрою в причетності до діяльності олігарха, вже три роки активована на сайті МВС.

Джерело фото: facebook.com/oleksii.tamrazov.3

Джерело фото: mvs.gov.ua

Версія Тамразова повністю вкладається в фабулу “підозри”, яка виписана Дангадзе.

У ній персона Динніка вказана в якості основних організаторів “співпраці” команди Міхо з Курченком. Де серед іншого заявляється п’ять фігурантів різномастої “злочинної ОПГ”, яка нібито затіяла повалення влади в Україні. Це сам Курченко, банкір Диннік, Дангадзе, Саакашвілі і ФСБ.

“Підозра” Северіона Дангадзе, згідно з якою він діяв разом з Саакашвілі, Курченком, Динніком та співробітниками ФСБ, джерело фото: facebook.com/nedilko.nikolay

Чи є Диннік тим самим “другим агентом” СБУ, який вирішив залишитися в Москві? Не факт, хоча і виключати такий варіант повністю теж не можна. Втім, цим агентом могла виявитися і куди менш відома особа, яка входила в коло спілкування Динніка та могла знати про його переговори від імені Курченка з Дангадзе і, яким чином, організувала фіксацію їх спілкування.

І, якщо дійсно, ця найважливіша людина залишилася в Москві, то виникає відразу дві проблеми. Перша – докази справжності розмов. Друга – чи працював дійсно московський агент СБУ на ФСБ? І чи не була взагалі вся ця історія частиною операції російських спецслужб, які свідомо, через свою довірену особу, злили Банковій і СБУ інформацію про реальні (або міфічні) переговори членів грузинської команди з Курченком? В результаті цього зливу виявилися дискредитовані всі – і Саакашвілі, і українська влада, яка, виходить, організувала справу проти свого політичного опонента, не маючи на руках чіткої доказової бази.

Цей варіант вже не скидають з рахунків і в СБУ.

“Тепер вся справа фактично руйнується, так як на руках саме другого агента була вся доказова база по зв’язках Саакашвілі з Курченком … Ми не виключаємо, що вся ця історія – спецоперація і провокація з метою дискредитації і Саакашвілі, і Порошенка, і Луценка з Грицаком, на яку наші охоче повелися”, – заявило джерело в українській спецслужбі.

У підсумку, слідство впирається в ситуацію, що горезвісні плівки у справі проти Міхо де-юре використовувати навряд чи вийде (як і сумнівний склад злочину в факті оприлюднених фрагментів бесід Михайла Ніколозович). Адже в такому випадку на поверхню можуть вийти деталі співпраці української влади з РФ. Або, що ще ганебніше, факт провалу вітчизняних силовиків перед підступами Кремля.

З огляду на це очевидно, що вся подальша гра в справі Саакашвілі буде будуватися навколо його арештованого соратника, якого будуть тепер усіма правдами і неправдами схиляти до угоди зі слідством. А тому до нього варто придивитися уважніше.

Хто такий Северіон Дангадзе

Сайт РНС представляє Северіона Дангадзе як “лицаря без страху і докору” – молоду людину з двома вищими освітами, що кинув роботу в Казахстані і повернувся в Україну напередодні Євромайдану за покликом серця. А потім прилучився до “грузинської команди” Саакашвілі, вибившись мало не на перші ролі.

Джерело фото: facebook.com/said.sever.96

Але на цей рахунок є і альтернативна версія. Вона пов’язана з тим, що зуб на Дангадзе мають люди, котрі працювали з ним раніше.

Влітку проти Северіона відкрито виступили представники відразу 9 представництв політсили Саакашвілі на Київщині. У своїх претензіях активісти, які потрапили в опалу у керівника обласної організації РНС, заявляли – в регіон спустили “парашутиста”, який готує осередки “Руху” на продаж грошовим мішкам.

Зауважимо, що це був не поодинокий сигнал про проблеми партбудівництва команди Міхо. Аналогічні з київським скандали пішли тоді в Запоріжжі, Енергодарі, Полтаві та Кривому Розі.

“Такі як Дангадзе, якому віддали керівництво Київською областю, порозганяли актив. Те ж саме і по інших регіонах … Хотіли бізнес робити, у Верховній Раді себе вже бачили? Сакварелідзе, ігнорував наші сигнали, покривав всю двіжуху!. “Сєвєр” злив і розвалив всю область, працює за бабки, доходи великі і дуже темного походження. Точно так же бабками “зміцнює” офіс РНС, за це його і тримають. Міша (Михайло Саакашвілі – прим. ред.) цього не може не знати, Сакварелідзе покриває. Це ми говоримо як люди, які безпосередньо побували в центрі цьієї двіжухи і особисто знайомі і мали справи з усіма”, – стверджує на своїй сторінці в Facebook колишній керівник Фастівського відділення РНС Олександр Кисленко.

Кримінальні подвиги “Сєвєра”-“скінхеда”

Інші деталі життєвого шляху Дангадзе вказують – офіційна версія біографії “Сєвєра” містить ряд білих плям. А сам він неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронних органів, будучи внесений в облікову картотеку МВС ще в 2008 році за підробку документів. Цікаво, що юнак тоді носив прізвисько “Скінхед”.

Два роки тому разом з Равілем Бразіним він затримувався співробітниками Оболонського райуправління поліції у справі про шахрайство в історії з арештованим за борги перед “Укргазбанком” чужим майном.

Джерело фото: facebook.com

Тоді Дангадзе з товаришем попалися при спробі продати автомобіль Cadillac банківського боржника – громадянина Юрія Сухецького. До суду ця справа так і не дійшла, скандал зам’яли.

Також відомо, що стосовно Северіона виносилися два адмінпротоколи за порушення правил дорожнього руху.

Джерело фото: facebook.com

За даними ЗМІ, в 2017 році він проходив по більш серйозній справі – про напад на співробітника органів правопорядку під час акцій політсили Саакашвілі. Але будь-які сліди цієї історії в судовому реєстрі відсутні.

Батько сімейства

Неоднозначний шлейф за собою мають всі найближчі родичі заарештованого соратника Міхо.

Як розповів джерело з Донецька, де тривалий час жила сім’я Дангадзе, батько “Сєвєра” Джумбер Северьянович входив до когорти вихідців з Грузії, які в свій час “піднялися” на схемах підпільного виробництва алкоголю та контролювали серйозний сегмент оптової торгівлі в місті. І будували при цьому амбітні плани.

“Це був не чистий кримінал, але і не робота по-білому – умови були такі. Дангадзе-старший і його компаньйони намагалися увійти в “вищу лігу” і легалізуватися. В тому числі, через політику”, – говорить співрозмовник.

Згадку про Джумбера Дангадзе можна зустріти на одному з форумів Харцизька, де він представлений в якості мецената зведення храму в ім’я ікони Іверської Божої Матері. Також ім’я цього уродженця Тбілісі можна знайти в базі патентів України.

20 років тому він став одним із співавторів рефератів на тему виготовлення горілки, бренді і настоянки. Чоловік виступав засновником кількох фірм – зареєстрованого в Харцизьку ТОВ “Ельбрус ЛТД”, який займався виробництвом алкогольних напоїв, і донецького ТОВ “Ассет”. Харцизька компанія Дангадзе-старшого в даний час знаходиться в стані ліквідації, а сам Джумбер Север’янович офіційно вважається безробітним.

Принаймні так він представив рід своєї діяльності служителям Феміди, які двічі виносили свої вердикти у справах проти нього з моменту початку АТО на Донбасі. У грудні 2014 року Дангадзе-старший був зупинений правоохоронцями за кермом Toyota Land Cruiser, і відмовився проходити огляд на алкоголь. Миргородський міськрайонний суд затвердив вихідцю з Грузії штраф в розмірі 4 тисяч гривень.

У квітні 2017 року на Джумбера Северьяновича був складений ще один адмінпротокол за порушення правил дорожнього руху. Як випливає з матеріалів судового реєстру, перебуваючи в Києві на Дніпровській набрежній чоловік здавав заднім ходом і збив дорожній знак. При цьому, відповідальності за скоєний проступок Дангадзе-старший уникнув у зв’язку із закінченням строків давності.

Доля братів “Сєвєра”

Як і батько, обидва брати Северіона Дангадзе також притягалися правоохоронними органами.

У січні 1998 року старший син Джумбера Северьяновича – 17 річний Тимур був засуджений за групове вбивство чоловіка, вчинене в стані алкогольного сп’яніння. Через п’ять років він уже був на свободі, і проходив по адміністративній статті за псування паспорта. Юнак загинув при загадкових обставинах в серпні 2009 року.

Тимур Дангадзе, джерело фото 2009 року: tsn.ua

На той момент Тимур Дангадзе очолював Калінінську організацію партії “Батьківщина” в Донецьку. Він був знайдений в квартирі з вогнепальним пораненням голови. Поруч з тілом знаходилася рушниця. За офіційною версією, у Тимура були проблеми з наркотиками, і він скоїв суїцид. Попередньо повідомивши про свої наміри свою дівчину. З версією про самогубство погодилася мати Дангадзе, але в неї повірили не всі. Журналісти почали “копати” політичний слід в історії, але вийшли на ще один кримінал.

З’ясувалося, що брат Тимура і Северіона – 17-річний Григорій Дангадзе в червні 2009 року напав на відділення “Ощадбанку” в Ворошиловському районі Донецька.

Григорій Дангадзе, джерело фото 2017 року facebook.com

Здобиччю грабіжника тоді стала сума близько 1 тис. грн., юнак притягувався за статтею про розбій (ч.3 ст.187 КК України). Що цікаво – затриманий Григорій був на місці злочину при спробі повторно “виставити” банк через пару днів після першого пограбування.

У самого Григорія – інше трактування подій восьмирічної давності, що сталася з ним і членами його сім’ї. На своїй сторінці в Facebook він стверджує, що проблеми сім’ї Дангадзе в 2009 році виникли через фінансування їх батьком дятельності опозиційної “Батьківщини”. Мовляв, історія з пограбуванням “Ощадбанку” була фальсифікацією, а Тимура вбили за його політичну позицію. І потім оббрехали.

Так чи інакше, але Северіон Дангадзе – людина складної долі, чим, нерідко, при вербування користуються правоохоронці. Судячи з нинішнього поведінки Дангадзе, який заявляє про свою невинність, він навряд спочатку був “впровадженим” агентом. Але безсумнівним є те, що зараз його будуть “пресувати” по повній програмі і спробують, використовуючи деякі факти з його біографії, схилити “здати” Саакашвілі і визнати всі звинувачення.

На місці Саакашвілі і його соратників розумно було б підтримувати з Дангадзе щільний контакт, щоб не допустити такого сценарію розвитку подій.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE