Politerno > Статті > Україна і світ > Італійські ЗМІ ввели в справу про розстріли на Майдані “грузинський слід” (Відео)

Італійські ЗМІ ввели в справу про розстріли на Майдані “грузинський слід” (Відео)

  • 22 Листопада, 2017
  • 3195 Переглядів
  • 0

Італійський 5-й канал (входить в медіа-імперію Сільвіо Берлусконі) 15 листопада показав документальний фільм-розслідування “Україна. Прихована правда”, герої якого роблять сенсаційні зізнання, що викликали вже чималий резонанс.

Відразу троє чоловіків середнього віку стверджують – в розпал протистояння на Майдані в лютому 2014 року вони входили до складу спеціально набраних груп озброєних найманців з числа приїхавших до Києва іноземців. Метою появи яких в Україні нібито було здійснення провокацій проти учасників протесту і правоохоронців. Включаючи здійснення обстрілів мітингувальників і сил “Беркуту” в момент пікової точки протистояння 20 лютого.

Герої фільму називають прізвища своїх кураторів з числа представників тодішньої опозиції. За їх словами, за сіявшими паніку “легіонами смерті” стоять представники “Народного фронту”. У тому числі нинішній спікер Верховної Ради Андрій Парубій, один з лідерів “Народного фронту”, близький соратник Турчинова Сергій Пашинський і нинішній нардеп-мажоритарник Володимир Парасюк.

Але головною сенсацією стрічки є звинувачення на адресу колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі в пособництві організації “кривавої лазні” на Майдані. Соратник Міхо Мамука Мамулашвілі, а також близький до “Грузинського легіону” американський снайпер Брайан Крістофер Боенджер називаються людьми, які прямо причетні до збройних провокацій і розстрілів людей по обидві сторони конфлікту.

Фільм “Прихована правда. Україна” з російськомовним перекладом, джерело відео youtube.com

Про присутність на Майдані збройних грузинських найманців, як і про наявність загонів снайперів з Прибалтики, які працювали в інтересах опонентів Віктора Януковича, раніше неодноразово заявляли представники “антимайданівського крила”. Втім, доведених фактів їх ролі в подіях лютого 2014 року в період акцій протесту в Києві, не наводилось.

Документальна кінострічка італійського журналіста Жана Мікалессіна (який нерідко залучається в якості експерта ЗМІ Росії), незважаючи на зізнання трьох героїв фільму, також не містить таких доказів.

Тому не дивно, що слова “снайперів”, як і сам факт їх існування, в команді Міхо вже поставили під сумнів, назвавши фільм підступами спецслужб Росії.

При цьому очевидно, що з урахуванням протистояння “грузинської команди” Саакашвілі і Банкової, саме українська аудиторія є головним глядачем “Прихованої правди”.

Про що фільм і хто його герої в кадрі?

Кінострічка ґрунтується на заявах головних персонажів, які своїми словами підтверджують від початку заявлену причину бійні на Майдані. Коротко вона звучить так: за розстрілом людей 20 лютого 2014 року стоїть зовсім не екс-президент Віктор Янукович, а представники тодішньої опозиції – “хтось з нової коаліції”.

Жан Мікалессін стверджує, що брав інтерв’ю в трьох грузинів, які зізналися в участі в подіях на Майдані в 2014 році, цього літа в Європі. Чоловіки середнього віку представляються як Коба Нергадзе, Кваратескелія Залогі і Олександр Ревазішвілі. Вони заявляють, що стали жертвами “підстави” з боку співвітчизників-роботодавців, і заручниками провокацій тодішньої української опозиції.

Помітно, що герої сюжету навмисно підкреслюють свій зв’язок з колишнім президентом Грузії Михайлом Саакашвілі. На підтвердження цього Нергадзе показав посвідчення, що він був членом служби безпеки Грузії. Другий учасник документального фільму стверджує, що раніше був активістом партії Міхо. У свою чергу, Ревазішвілі у фільмі представляється як колишній військовослужбовець грузинської армії, фахівець з снайперської стрільби.

Грузини стверджують, що в середині січня 2014 року вони були залучені для участі в подіях на Майдані соратником Саакашвілі на ім’я Мамука Мамулашвілі. Пізніше цей чоловік став відомим українським ЗМІ тим, що очолив відомий грузинський легіон в зоні проведення АТО. А в кінці 2013 року Мамулашвілі нібито набирав людей на революцію в Україні у себе на батьківщині. За участь у “відрядженні” тим хто погодився оплатили по $ 1 тис., пообіцявши за підсумками співпраці додати ще по $ 5 тис.

Хто залишився за кадром і чи є у фільмі неточності?

У фільмі є два відгалуження, які перетинаються між собою в кульмінаційних точках бійні на Майдані.

Перше з них являє група українських парламентаріїв на чолі з Пашинським і Парубієм, які нібито безпосередньо займалися організацією провокацій на Майдані. Серед їхніх співучасників називається ім’я сотника Володимира Парсюка.

За другим автори розслідування вбачають “грузино-американський слід” – це виконавці задумів ляльководів трагедії, що розігралася. “Снайпери” називають своїми кураторами Мамуку Мамулашвілі і снайпера Брайана Крістофера Боєнджера.

Мамука Мамулашвілі і Брайан Крістофер Боєнджер під час спільної прес-конференції в лютому 2016 року, джерело відео: youtube.com/Главком

При цьому ситуація описується так, що бенефіціаром цієї групи виступав Міхо, зацікавлений в зміні влади в Україні.

Зауважимо, що будь-чиїх коментарів обвинувачених в розстрілах на Майдані в розслідуванні не наводиться. А в фільмі присутні накладення відеоряду на текст, що оповідає про дещо інші події періоду Євромайдану. При цьому в цілому невірно описана хронологія початку бійні 20 лютого (адже насправді перші втрати понесли співробітники правоохоронних органів, відступ яких і прикривали інші силовики зі зброєю в руках).

Як будується сюжет стрічки?

“Історія починається в Тбілісі, і в ній багато дійових осіб, захованих за лаштунками. Перший з них – колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі … Другий – його військовий радник Мамука Мамулашвілі. Він був відправлений до Києва, щоб підтримати протести на Майдані”, – йдеться в сюжеті.

Герої сюжету стверджують, що в момент найгострішої фази на Майдані вони входили до складу кількох загонів, які були озброєні вогнепальною зброєю і розташовувалися в будівлі готелю “Україна”, а також в Консерваторії. Вони також вказують, що їх загони складалися в тому числі з громадян інших країн, зокрема, з Литви. А зброю їм привозили люди, якими командував нардеп Сергій Пашинський і серед яких був сотник Володимир Парасюк. Пашинський нібито і відвів снайперів в Консерваторію, де найманцям видали зброю і скомандували стріляти без розбору, щоб сіяти паніку.

“З нами завжди говорив тільки Пашинський. Ніхто крім нього ніяких наказів не віддавав. Одного разу він попросив мене, щоб я вказав йому зручну позицію для стрільби. Нібито для захисту від поліції”, – говорить Ревазішвілі.

При цьому, в момент загострення протистоянь на головній площі Києва дислоковані в різних точках загони найманців отримали наказ стріляти по співробітниках “Беркута”.

Герої фільму стверджують, що відкрити вогонь від них вимагали під приводом “захисту протестувальників” від розгону правоохоронцями. Втім, слідом від одного з координаторів групи стрільцям надійшов наказ стріляти і по протестуючих. Герой сюжету стверджує, що його колеги, які був поруч, були обурені цим наказом, сприйняли це як провокацію і не стріляли. Однак незабаром, за його словами, на Майдані з’явилися перші поранені і загиблі від пострілів з вогнепальної зброї.

Дієві особи стрічки говорять, що поділитися цими зізнаннями їх спонукали побоювання за своє життя. “Я зрозумів, нас підставили. Це була підстава”, – говорить Ревазішвілі.

Реакція на фільм

Соратники екс-президента Грузії вже назвали кінострічку італійських журналістів “замовленням”, спрямованим перш за все проти них. Їх логіка приблизно така: ЗМІ, які його готували, входять в структури Берлусконі – відомого своєю дружбою з президентом РФ Володимиром Путіним. А тому не виключено, що за “Прихованої правдою” стоїть та сама “рука Кремля”, яку в Україні згадують при кожному зручному випадку.

“Це звичайний пропагандистський фільм, знятий російськими спецслужбами – в рамках традиційної кампанії по дискредитації Саакашвілі. У них багато такого кіно. Ми не знаємо цих людей “снайперів” в кадрі, посадили якихось акторів”, – розповів соратник Саакашвілі Коба Накопія.

Свій коментар з приводу фільму дав і командир “Грузинського легіону” Мамулашвілі. Відомості про те, що він нібито курирував групу снайперів, яка стріляла по учасниках Майдану, він також назвав провокацією російських спецслужб.

“На жаль, ФСБ працює краще, ніж наші спецслужби. Нас намагаються дискредитувати”, – заявив він “Обозревателю”.

Разом з цим, кампанію проти себе він пов’язує з тим, що недавно викрив соратника Саакашвілі – депортованого з України Вано Надирадзе. Останній називав себе активним учасником АТО, хоча командир “Грузинського легіону” спростував ці відомості і звинуватив вже Надирадзе в роботі на ФСБ і Кремль.

Але є також і версія про те, що за зізнаннями “грузинських снайперів” може бути й український слід.

Про грузинських снайперів на Майдані заявив ще 15 листопада (тобто в день виходу сюжету в Італії) народний депутат Вадим Рабінович.

“Трістан Ціталішвілі повідомив, що снайпери, які стріляли на Майдані, належать Саакашвілі … Міністр внутрішніх справ Олександр Чікаідзе сказав, що особисто знає прізвища снайперів, яких сюди возив Саакашвілі”, – стверджував Рабінович, який був присутній в одному ефірі з Міхо.

Тоді ж дана інформація і почала активно обговорюватися в Україні.

Сумнівно, втім, що “зізнання” трійці грузин будуть долучені до матеріалів кримінальної справи про розстріли на Майдані. Справа в тому, що більша її частина вже і так знаходиться в суді, де обвинуваченими виступають виключно правоохоронці.

Інше питання, що ця тема може активно використовуватися в політичних цілях, для роз’єднання “промайдановскіх” прихильників Міхо. Щоб зірвати тим самим заявлені ним плани щодо подальших акцій протесту проти Петра Порошенка.

Не секрет, що зараз українська влада веде війну проти Саакашвілі і, не виключено, що тема “грузинських снайперів” в цю війну буде тим чи іншим чином інтегрована.

Питання ж про присутність під час бійні на Майдані невідомої групи снайперів, яка вела вогонь по силовикам і протестувальникам, залишається відкритим.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE