Politerno > Статті > Україна і світ > Кадри Кучми і Януковича. Кого і чому призначають новими губернаторами

Кадри Кучми і Януковича. Кого і чому призначають новими губернаторами

  • 16 Листопада, 2020
  • 1466 Переглядів
  • 0

На тлі провалу на місцевих виборах президент Володимир Зеленський почав кадрові зміни на місцях. Напередодні Кабмін погодив призначення трьох нових керівників обладміністрацій.

Замість Максима Куцого в Одеську область вирішено призначити Сергія Гриневецького, Сумську ОДА очолить Василь Хома, а Миколаївську – Віталій Кім.

Крім Кіма, який в політиці засвітився лише на цих виборах в списку “слуг народу” до міськради Миколаєва, інші губернатори – це представники “старої гвардії”.

І Хома, і особливо Гриневецький вже мають великий досвід управління регіонами. Це ті люди, які працювали на держпосадах в епоху президентів Леоніда Кучми і Віктора Януковича.

Чому вирішили чистити губернаторів

Володимир Зеленський після перемоги на президентських виборах анонсував масштабну чистку владної вертикалі, створеної його попередниками.

І перший час на ключові державні пости, в тому числі і на губернаторів областей, призначалися невідомі або маловідомі особи. Але в багатьох випадках їм вдавалося пропрацювати буквально по кілька місяців. І їх міняли на таких самих.

Не маючи авторитету і досвіду вони, як правило, досить слабо контролювали процеси на місцях і вступали в конфлікти з місцевими елітами, які до них часто ставилися з неприхованим презирством.

Підсумком цього і став провал “слуг” на виборах у багатьох регіонах.

Крім того, зміни відбулися і в Офісі президента. Колишній куратор регіональної політики Сергій Трофімов був звільнений з посади заступника глави ОП. Як уже повідомляли джерела низки ЗМІ, наслідком цього мала стати масова заміна голів обласних і районних держадміністрацій. У тому числі і з чисто комерційних міркувань (продаж посад).

Так власне кажучи і сталося. 

Днями якраз і пройшла перша заміна губернаторів. При цьому, що характерно, на посади призначаються не нові обличчя, а досвідчені чиновники, які працювали ще за часів Кучми, Юшенка і Януковича.

Одеський аксакал

Сергій Гриневецький

Головою Одеської ОДА буде призначено Сергія Гриневецького. За процедурою після подання уряду відповідний указ повинен видати Володимир Зеленський. 

Гриневецький для Одеського регіону не нове, а дуже добре знайоме обличчя. За часів Кучми аж до першого Майдану він був 7 років губернатором області. Потім був нардепом у трьох скликаннях Верховної Ради (від Блоку Литвина, а потім як мажоритарник по округу в Одеській області). 

Зараз Гриневецький очолює обласну організацію партії нинішнього мера Одеси Геннадія Труханова “Довіряй справам”. На виборах 25 жовтня 2020 року пройшов за її списком до обласної ради.

В Одесі відбувся другий тур виборів мера. Там колишнього губернатора, нардепа від ОПЗЖ Миколу Скорика (у першому турі – 19,4%) перемагає чинний міський голова Геннадій Труханов (отримав в першому турі 38,3%).  Тому таке призначення виглядає як підтвердження чуток, які давно курсували в місті, про негласний альянс між Трухановим і командою президента з метою формування провладної більшості в міськ- і облраді. 

В облраді ОПЗЖ отримала 24 мандати з 84. “Слуги народу” взяла 16 місць, а партія Труханова – тлише 11.

У міськраді партія Труханова і ОПЗЖ йшли практично нога в ногу. В результаті з 64 мандатів 20 отримає “Довіряй справам”, 18 – ОПЗЖ. “Слуги народу” – на третьому місці, вони взяли лише 10 мандатів.

При таких розкладах призначення Гриневецького напередодні 2 туру виглядало б як знак підтримки від Банкової Трухановому. 

Крім того, є і чисто юридичні перешкоди для вступу Гриневецького на посаду. У минулому він був комсомольським функціонером і очолював Роздільнянський райком Компартії України. Через це він підпадає під дію закону про люстрацію, і не має права займати державні посади до 2024 року. Тому намагається скасувати цю заборону через Одеський окружний адміністративний суд. 9 листопада було сформовано склад суду, який буде розглядати його справу.

Колишній заступник Добкіна в Сумах 

Василь Хома

Ще один представник старої гвардії був узгоджений на пост глави Сумської ОДА. Це Василь Хома. 

Він – учасник бойових дій в Афганістані, колишній десантник. У нього за плечима робота в Харківській міськраді, куди він пройшов як депутат ще в 1998 році. Потім з 2002 по 2005 був радником голови Харківської обласної державної адміністрації (тоді ним був Євген Кушнарьов). З 2010 по 2014 рік був заступником голови Харківської обладміністрації Михайла Добкіна. Саме Хома був в ХОДА в кінці лютого 2014 року, коли активісти Євромайдану захопили будівлю, і 1 березня 2014 року, коли його взяли штурмом їх опоненти – представники антимайдану. 

Після зміни влади Хома деякий час працював заступником наступного губернатора області Ігоря Балути. До речі, він фактично був єдиним топ-чиновником в Харківській області, хто міг потрапити під дію закону про люстрацію. Правда, в Єдиному державному реєстрі осіб, щодо яких застосовано положення Закону України “Про очищення влади”, його прізвища немає. Справа в тому, що Хома звільнився в листопаді 2014 року, щоб не бути люструваним. Таким чином, перешкод для його призначення губернатором Сумської області немає. 

За підсумками місцевих виборів 25 жовтня Сумську обласну раду сформують 16 депутатів від партії “Слуги народу”, 14 – від “Опозиційної платформи – За Життя”, 10 від “Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”, 9 – від “Європейської солідарності”, 8 – від “Наш край”, 7 – від “За майбутнє”. Щоб зібрати більшість “Слугам” потрібно взяти в союзники дві будь-які фракції.

У самих Сумах 15 листопада пройшов другий тур виборів мера. У ньому зійшлися чинний мер Олександр Лисенко від “Батьківщини” і Вадим Акперов від “Євросолідарності”. Соратник Петра Порошенка визнав поразку.

А ось в міськраді “Слуга народу” прийшла до фінішу лише четвертою, після “Батьківщини” (13 депутатів), ОПЗЖ (9 депутатів) і ЄС (9 депутатів). У “Слуг” 8 депутатів і 3 депутати провела партія “Сила і честь”. 

Основна ставка буде робитися на “Батьківщину”. Тут посередником виступить нардеп минулого скликання від “Батьківщини”, екс-глава Служби зовнішньої розвідки України та звільнений в минулому році з поста першого заступника керівника СБУ Владислав Бухарєв. Він до цих пір має вплив на кадрові рішення влади по Сумській області та при цьому зберігає зв’язки з “Батьківщиною” у фракції якої перебував у колишньому скликанні Ради. 

До Миколаєва призначили бізнесмена 

Віталій Кім

У новопризначеній трійці губернаторів тільки один виявився “новим” обличчям. Це Віталій Кім, якого рекомендували на посаду голови Миколаївської ОДА. В ході президентських і парламентських виборів Кім працював в Миколаївському обласному виборчому штабі партії “Слуга народу”, на місцевих виборах керував штабом партії, обраний депутатом Миколаївської міської ради (куратором виборів в регіоні і в місті був глава фракції Давид Арахамія).

Кім – місцевий підприємець, був керуючим партнером клубу Ushuaja, має відношення до будівельного бізнесу. 

Перед ним стоїть непросте завдання – сформувати більшість у місцевих радах регіону. 

На виборах депутатів Миколаївської обласної ради п’ятивідсотковий бар’єр подолали шість партій, але жодна з політичних сил не може сформувати більшість поодинці. Виграла вибори “Оппоплатформа”, яка отримає 18 мандатів з 64. На другому місці “Слуга народу” з 16 голосами. Також пройшли “Наш край” – 10 мандатів, “Європейська солідарність” – 8 мандатів, “Пропозиція” – 7 мандатів; “За майбутнє” – 5 мандатів. Для більшості необхідно 33 голоси. 

Непроста ситуація і в самому Миколаєві. Там 22 листопада пройде другий тур виборів мера, де змагатимуться Олександр Сенкевич (партія “Пропозиція”) і Владислав Чайка (ОПЗЖ). 

До міськради пройшли шість партій. На першому місці ОПЗЖ з 17 мандатами з 54, на другому місці “Пропозиція” (14 депутатів), на третьому місці “Слуга народу” (9 депутатів). ЄС і “Партія Шарія” отримали по 5 місць і “Наш край” 4 місця. Таким чином, щоб “Слуга народу” увійшла в більшість у міськраді, їй потрібно шукати дві фракції собі в союзники. У цих умовах, ймовірно, влада спробує застосувати адмінресурс для перемоги кандидата від партії “Пропозиція”, щоб разом з нею формувати провладну більшість. 

Завдання – сформувати більшість

Більшість експертів говорять про те, що у влади не виявилося лави запасних, тому і почали повертати стару гвардію.

Крім того, Банкова шукає таких управлінців, які зможуть домовитися з місцевими політичними елітами і створити стійку більшість в місцевих радах на основі саме президентської партії “Слуга народу”, яка не змогла ніде набрати достатньої кількості голосів, щоб самостійно сформувати коаліцію.  

“Можна говорити про три ключових фактора. По-перше, кадровий потенціал влади вичерпаний, йде спроба знайти старі перевірені кадри з досвідом. Той же Хома – чиновник епохи Януковича, Гриневецький – людина епохи Кучми. Основна проблема, що президенту ні з кого вибирати. Нові обличчя показують себе як відверто непрофесійні непідготовлені менеджери, тому влада намагається знайти досвідчених управлінців початку 2000-х. По-друге, ми бачимо спробу стабілізувати ситуацію в регіонах, по яким сильно б’є економічна і ковід-криза. По-третє, не можна виключити, що губернатори підбираються в розрізі формування більшості у відповідних радах. Це точка перетину з регіональними елітами. Незважаючи на те, що “слуги народу” рапортують, що вони виграли місцеві вибори в Україні, можна говорити тільки про те, що вони виграли вибори у “Європейської солідарності “, але вони не виграли владу у регіональних еліт. Тому йдуть призначення “старих” управлінців, які зможуть примусити регіональні еліти до союзу з партією влади”, – коментує ситуацію політолог Руслан Бортник.

У той же час, на думку політолога і соціолога Віктора Небоженка, в результаті ця “стара гвардія” ще виявиться винною, якщо не будуть виконані завдання Банкової. 

“Все ця стратегія на залучення старих політиків почалася не сьогодні. Все почалося з Кравчука, Фокіна. А тепер і до губернаторів дійшли. Чому їх призначають? Тому що, по-перше, вони не будуть претендувати на владу молодих. Чим старші політики – тим менше шансів, що вони будуть рватися до влади у загальнодержавному масштабі. По-друге, “нові” обличчя настворювали по всій країні найгостріші проблеми, які потрібно вирішувати досить швидко. Поки сам Зеленський ховається від конституційної кризи в лікарні у Феофанії, всі ці старі менеджери вирішуватимуть складні завдання. А якщо не впораються – на них легко згорнуть всі проблеми. Що ось мовляв, навіть досвідчені люди нічого не змогли домогтися”, – вважає Небоженко. 

Читайте також: Російський шоу-бізнес як знаряддя окупації і пропаганди Кремля

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE