Politerno > Статті > Україна і світ > Лавра, марші, намети. Що готують націоналісти в Києві на Покрову

Лавра, марші, намети. Що готують націоналісти в Києві на Покрову

  • 13 Жовтня, 2017
  • 1638 Переглядів
  • 0

Українські націоналісти з різних партій і організацій планують на 14 жовтня в центрі Києва ходу під назвою “Марш слави героїв”.

Захід традиційно присвячується Українській повстанській армії, до того ж в цьому році виповнюється 75 років з дня її створення. В цей день також відзначаються православне свято – Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисника України.

Як все пройде на цей раз, з’ясовувала “Страна”.

Від Шевченка на Поділ

Збір націоналістичних сил, головні з яких – партії “Свобода”, “Національний корпус” (НК) і “Правий сектор”, відбудеться о 16.00 в парку Шевченка. За словами заступника голови “Свободи” Андрія Мохника, його однопартійці разом з іншими націоналістами по бульвару Шевченка спустяться до Хрещатика, по цій вулиці дійдуть до Європейської площі, по Володимирському спуску доберуться до Подолу, де на Контрактовій площі на них чекатиме концерт. Звичайно, учасники запалять смолоскипи – незамінний атрибут таких акцій.

Поліція перекриє рух автотранспорту.

За прогнозом Мохника, всього в акції візьмуть участь до 20 тисяч осіб, але “може бути і більше”.

Керівник прес-служби “Правого сектора” Артем Скоропадський скромніше в прогнозах: він очікує 10-15 тисяч учасників.

“Готуємося до огляду наших сил. Хода – це демонстрація того, чого ми досягли за останню дюжину років”, – коментує Скоропадський.

У “Національного корпусу” в цей день розширена програма. Вранці в Українському домі відбудеться з’їзд партії, присвячений першій річниці її створення.

“Це буде звітно-виборний захід. Підіб’ємо підсумки партійної роботи за рік, проведемо ряд перестановок”, – повідомив народний депутат Олег Петренко (позафракційний), який входить в керівництво НК.

Після цього члени партії приєднаються до колег-націоналістів.

Лавра висловила стурбованість

Про марші 14 жовтня заговорили в зовсім несподіваному місці – у Києво-Печерській лаврі. Її настоятель митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло поширив заяву, в якій говорить про нібито підготовку провокацій проти обителі.

“Сьогодні нам дзвонять і до нас приходять люди, які висловлюють крайнє занепокоєння інформацією про підготовлювані безчинства і захоплення Лаври в період з 14 жовтня, на свято Покрови Пресвятої Богородиці, і аж до 17 жовтня, коли будуть проходити акції і мітинги в м.Києві”, – заявив Павло.

Владика направив відкритий лист президентові України, прем’єр-міністру, керівництву силових структур щодо вжиття необхідних заходів щодо захисту прав Церкви і недопущення провокацій та конфліктів на території Києво-Печерської Лаври.

“Невже ми знову хочемо написати чергову сумну сторінку в історії Лаври і Церкви? Хочеться не допустити, щоб повторилися жахливі події безбожних атеїстичних часів, коли руйнували храми, руйнували монастирі”, – зазначив у листі священнослужитель.

У Службі безпеки України заявили, що інформація про можливі провокації перевіряється.

Виступаючи на брифінгу, глава СБУ Василь Грицак допустив, що заява керівника Лаври грає на випередження подій, і вже традиційно запідозрив російський слід. Тим часом, співрозмовник видання в СБУ повідомив, що спецслужба підвищила так званий поріг небезпеки в суботу і вівторок, 17 жовтня.

Тим часом, в УПЦ вважають загрозу нападу радикалів на Лавру реальною і готуються до захисту.

Як розповіли в Церкві, 14 жовтня під Києво-Печерською Лаврою збирають віруючих. Молитовне стояння санкціонував глава УПЦ митрополит Онуфрій.

Джерела в УПЦ розповіли, що людей збирають на 16:30 (на цей час приурочені акції націоналістів у центрі столиці).

“Представники Київського патріархату будуть навпроти Лаври служити. І там будуть і радикали, це точно”, – говорять в Церкві.

У Лаврі готуються до будь-якого варіанту розвитку подій.

“Завтра наших там буде багато. Охоронні служби також в підвищеній готовності”, – говорять в УПЦ.

Психологічний ефект кулаків

Єднання націоналістів, котрі підписали навіть маніфест про спільні дії, буде порушено акцією протесту 17 жовтня біля Верховної Ради.

Як відомо, партія “Свобода” є однією з її організаторів.

“Я, як депутат-мажоритарник, скажу, що люди серйозно озлоблені на владу, але поки виплескують емоції на кухнях… А пікетувати Раду потрібно, адже зрозуміло, що без тиску вона ні на що не здатна, ні за що нормально не проголосує”, – пояснює член “Свободи”, народний депутат Юрій Левченко, за словами якого на заклик партії відгукнуться “десятки тисяч людей, які вийдуть не за гроші”.

Один з керівників “Національного корпусу” Олег Петренко підтвердив участь партії в акції 17 жовтня.

А ось “Правий сектор” не прийде.

“Там зберуться не лише націоналісти, а й ліберальні сили, які підтримують, наприклад, гей-паради в Києві. Нам з ними не по дорозі. Свою позицію іншим націоналістичним силам ми не нав’язуємо”, – каже керівник прес-служби “Правого сектора “Артем Скоропадський.

Присутність націоналістів на мітингу 17 жовтня навіть в урізаному складі здатне додати ваги акції, вважає політолог Анатолій Октисюк.

“Наскільки я знаю, Михайло Саакашвілі (головна дійова особа акції, керівник “Руху Нових сил”- ред.) вів переговори з різними паралмілітарними об’єднаннями з метою залучити їх до майбутніх протестів.

Розрахунок робиться на психологічний тиск. Мовляв, якщо ви не підете назустріч, ми зробимо нашу акцію безстроковою, і з нами будуть люди, здатні до силового сценарію. Це може спрацювати: страх перед масовими протестами у нинішньої влади досить сильний”, – резюмує експерт.

Як відомо, серед організаторів акції 17 жовтня говорять про її переростання в масштабні протести по типу Майдану в разі, якщо вимоги протестуючих не будуть почуті.

Йдеться про створення наметового містечка, блокування урядових будівель і навіть, можливо, їх захоплення.

Чутки про те, що учасники протесту готуються захопити Раду і навіть Адміністрацію президента, а також блокувати “Бориспіль” і “Жуляни”, активно мусуються в колах близьких до Банкової. Але самі організатори акції 17 жовтня говорять про її виключно мирноий характер.

Ще одина чутка пов’язана з тим, що нібито націоналісти збираються вже 14 жовтня “заякоритись” в центрі Києва, розбивши намети.

Співрозмовники серед націоналістів коментують цю чутку вкрай обережно.

На питання, чи можуть учасники маршу від “Свободи” 14 жовтня, розбити табір на одній з площ столиці з розрахунком на майбутні акції, Андрій Мохник сказав: “Зрозумійте, 14 жовтня – це наше свято. Ми його пропагуємо з часів президента Ющенка … І ми відзначаємо, як вважаємо за потрібне, згідно вже озвученого плану”.

А плани мають властивість коригуватися за обставинами.

Майдан 2013 року також починався з мирних маніфестацій і зборів.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE