Politerno > Статті > Україна і світ > Метою теракту біля телеканалу “Еспрессо” міг бути не Мосійчук. “Ескадрони смерті” або одеські розборки

Метою теракту біля телеканалу “Еспрессо” міг бути не Мосійчук. “Ескадрони смерті” або одеські розборки

  • 30 Жовтня, 2017
  • 1578 Переглядів
  • 0

На другий день після підриву мопеда біля будівлі телеканалу “Еспрессо TV”, що належить сім’ям колишнього прем’єра Арсенія Яценюка та голови МВС Арсена Авакова, в історії намітився новий поворот.

І хоча “на телевізор” на повний голос заявлено про пошук “руки Кремля” в справі, а лаври жертви виключно собі вже присвоїв потерпілий нардеп від Радикальної партії Ігор Мосійчук, слідство бачить перспективу у відпрацюванні й інших версій.

На одній з них, зокрема, наполягають близькі загиблого в результаті теракту Михайла Мормиля. Вони допускають, що жертвою підривників був саме 36-річний підполковник МВС. А зовсім не “радикал”. До іншої – схиляється ряд експертів, знайомих з роботою правоохоронних органів, а також “зливи” від слідства, котрі почали просочуватися в ЗМІ. У них акцент зроблений на персоні Мосійчука, тобто саме його “пасли” і підривали злочинці. Але переслідували вони при цьому “неполітичні” мотиви.

Нібито йдеться кримінальної бізнес-розборки в стилі 90-х, пов’язані з протистоянням забудовників Одеси. Де “радикал” встав на одну зі сторін конфлікту, а щоб він “вийшов з теми” – його вирішили налякати або навіть фізично ліквідувати.

“Страна” зібрала воєдино обидві нові версії історії із замахом, лінією, що об’єднує в яких, є причетність фігурантів справи до міліцейського відомства. І його першим особам. Що характерно (але може бути простим збігом), сам вибух був проведений біля будівлі телеканалу, пряме відношення до якого має глава МВС Арсен Аваков.

Постраждалі просять про фінансову допомогу

Нагадаємо, що в результаті вибуху, що стався о 22:04 25 жовтня на вулиці Адама Міцкевича в Солом’янському районі столиці, постраждало 5 осіб.

Двоє з них загинули – це сержант полку особливого призначення Руслан Кушнір, який забезпечував охорону Мосійчука, а також підполковник Михайло Мормиль, котрий два роки тому звільнився “на гражданку”.

Ввечері 26 жовтня Кушніра провели в останню путь його колеги з МВС. На наступний день тіло колишнього співробітника “Беркуту”, приставленого місяць тому охороняти Мосійчука, поховали на Вінниччині.

Ще три людини в результаті теракту отримали поранення різного ступеня тяжкості. Найбільш критично серед них ситуація з Надією Тарасенко, дочка якої звернулася з проханням про допомогу до небайдужих громадян і політиків. На даний момент жінка, з мозку якої витягли металеву кульку (ними були начинена бомба), потребує термінової операції. Стан здоров’я другого потерпілого – політичного експерта Віталія Бали, на прохання його близьких не розголошується.

Разом з цим його друзі запевняють: політолог не втратив властивого йому почуття гумору. А отже – повинен поправитись.

На поправку повним ходом йде і парламентарій Ігор Мосійчук, який спостерігається в інституті Шалімова. Відомо, що соратнику Ляшко вже не потрібна раніше анонсована “радикалами” повторна операція. Сам Мосійчук в клініці вже приймає відвідувачів, і навіть ділиться цими фото в соцмережах. За його словами, візитери допомагають як йому, так і сім’ям інших постраждалих від вибуху біля телеканалу людям.

Альтернативна версія. Здійснювали замах на підполковника

Близькі, як мінімум, двох з чотирьох жертв теракту ці відомості не підтверджують. Більш того – далеко не всі з них вірять в те, що 25 жовтня здійснювали замах саме на нардепа. Ряд з них схиляються до альтернативної версії того, що сталося. Відповідно до неї, активація пекельної машинки терористів – це ліквідація людини, що опинилася в епіцентрі вибуху.

За секунду до вибуху на Міцкевича Мормиль опинився в епіцентрі, а Мосійчук йде в бік, джерело фото: facebook.com/rusburorus

Йдеться про 36-річного Михайла Мормиля, який за 13 років служби в системі МВС зробив вражаючу кар’єру, дослужившись до посади головного інспектора Департаменту юридичного забезпечення МВС. Його прізвище можна зустріти в цілому переліку судових справ, де підполковник відстоював позицію міліцейського відомства.

Загиблий Михайло Мормиль, джерело фото facebook.com/rusburorus

Але після звільнення за станом здоров’я у 2015 році, Мормиль, який зайнявся юридичною практикою, виявився з колишніми колегами по різні боки барикад.

У суді він домагався виплати йому компенсацій за погіршення стану здоров’я в результаті роботи в органах внутрішніх справ. У 2009 році чоловік потрапив в ДТП, наслідки чого негативно позначилися на ньому. Через це – почав судитися з “системою”. Його друзі стверджують – юридичний “дока” Мормиль мав високі шанси на задоволення своїх вимог. Що могло б створити небезпечний прецедент для МВС, і було невигідно владі.

“Міша знайшов лазівку, завдяки якій міг домогтися компенсації від міністерства і держави за втрату працездатності”, – говорить його товариш Руслан Болгов, екс-співробітник убійного відділу міліції.

За його словами, випадок Мормиля міг стати прецедентом для інших правоохоронців, які втратили здоров’я на службі.

“Тоді МВС довелося б виплатити аналогічні компенсації всім співробітникам, які аналогічним чином були викинуті на вулицю за двадцять останніх років. А це десятки мільйонів гривень”, – запевняє Болгов.

Він розповів, що через цю потенційно гучну справу протягом усього останнього року вийшовшому у відставку Михайлу надходили погрози.

“Він відчував стеження і реально боявся за своє життя. Його регулярно “пасли”, – відзначає друг Мормиля.

Болгов вважає, що Михайло, який опинився в епіцентрі вибуху на Міцкевича, може бути зовсім не випадковою жертвою. А саме “об’єктом”, за яким раніше стежили кілери з числа “ескадронів смерті”, що працюють в потребах МВС.

До дверей свого під’їзду, де скромно живе сім’я Мормиля на першому поверсі, він не дійшов кілька метрів. Його рідні, як і в випадку з Надією Тарасенко, через журналістів просять небайдужих про допомогу.

Номер карти сестри загиблого підполковника – 4149 4991 0476 5894 (Мормиль Галина Петрівна).

Зауважимо, що товариш загиблого підполковника – далеко не єдиний, хто вважає, що замах 25 жовтня могли здійснити саме на Мормиля.

Допускає це і експерт-криміналіст, адвокат Анна Маляр. На її думку , якби мішенню був Мосійчук, то вибухівку, швидше за все, заклали б у його машину. Замість цього бомбу залишили в мопеді, який стояв досить далеко від під’їзду, звідки виходив нардеп. І як раз в той момент, коли найближче до нього знаходився Мормиль.

“Радикальні розборки” по-одеськи

Іншу версію, з посиланням на джерела в слідстві у справі про вибух біля телеканалу “Еспрессо”, розповсюдило видання Sharij.net.

За інформацією журналістів, однією з основних версій вибуху називають конфлікт Мосійчука з бізнесменом-забудовником Аднаном Ківаном.

Згідно з цією версією, Мосійчук і його соратники заважали діяльності Ківана, а один з лідерів “Азова” Сергій Коротких (на прізвисько “Боцман”) встав на сторону забудовника і вступив у конфронтацію з нардепом (про причетність “Боцмана” повідомляє і відомий журналіст Володимир Бойко у себе на ФБ, хоча офіційних підтверджень ця інформація поки не отримала).

На користь цієї версії наводиться ряд аргументів.

По-перше, журналісти ведуть відсилання до матеріалу одеського видання “Таймер”, яке раніше попросило своїх читачів з особливою уважністю ставитися до матеріалів про діяльність конкуруючих компаній Kadorr і “Гефест”. І вказувало – ці забудовники ведуть інформаційну війну один з одним і регулярно публікують відповідні статті.

З цим протистоянням представники ЗМІ пов’язують акції протесту біля об’єктів компаній: ВО “Свобода” і “Сокіл” мітингують проти “Гефеста”, “Нацкорпус” – проти Kadorr Ківана.

По-друге, півтора місяці тому ситуація почала виплескуватись з суто одеського конфлікту в бойню із залученням столичних нардепів.

13 вересня однопартієць Мосійчука Дмитро Лінько заявив, що Кива був спонсором акцій екс-губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі і частково оплачував прикордонний прорив колишнього голови Одеської ОДА.

“Іншим звинуваченням на адресу бізнесмена стала співпраця і спонсорування колишнього депутата Ігоря Маркова, котрий нині перебуває в Росії. Лінько посилався на розслідування сайту “Коментарі”, в якому, серед іншого, вивчалися зв’язки Маркова з Ківаном”, – йдеться в аналізі журналістів Sharij.net.

При цьому, вже 15 вересня все той же Лінько опублікував пост в Facebook про те, що “радикалам” почали надходити погрози.

“Причому, що найцікавіше, дзвонять представники патріотичних організацій, які стали на захист аферистів-ватників Ківана і Маркова”, – запевняв парламентарій.

Кушніра приставили до Мосійчуку після початку битви забудовників. Слід Дейдея

Цікаво також, що через десять днів після цього до Ігоря Мосійчука був приставлений охоронець Руслан Кушнір, який загинув у результаті вибуху у телеканалу 25 жовтня.

Тобто не можна виключати, що він побоювався переслідування саме в зв’язку з участю “радикалів” в одеській розборці. Відповідь на це питання точно знає слідство. Адже як заявив напередодні прокурор Києва Роман Говда, загиблий бодігард Кушнір був наданий “радикалу” за його письмовим зверненням в МВС.

Руслан Кушнір (праворуч від Мосійчука на задньому плані) супроводжував “радикала” близько місяця, джерело фото “Страна”

Як відомо, журналістам Говда відмовився уточнити, які саме причини стали підставою для занепокоєння Мосійчука.

Разом з цим спікер МВС Артем Шевченко підтвердив – охоронець парламентарія був штатним працівником Нацполіціі і на законних підставах перебував з ним.

На Південну Пальміру в історії з вибухом вказує ще одна деталь: в лікарню, куди потрапив Мосійчук, одним з перших прибув “нардеп-фронтовик” Євген Дейдей – ще один ворог Ківана, який неодноразово робив проти нього заяви.

Саме Дейдей стояв за спиною в Олега Ляшка під час першого брифінгу, присвяченого замаху на Мосійчука.

Слідство “танцює” від мопеда і камер відеозаписів

Офіційно відомості про можливу причетність одеських забудовників до скоєння підриву мопеда в Солом’янському районі столиці, в органах не коментують.

Самі “радикали” наполягають на політичній версії того, що сталося. І не пропускають нагоди дорікнути в організації “замаху” як “руку Кремля”, так і своїх опонентів.

Тим часом уже відомо, що в розпорядженні слідства у гучній справі про вибух на Міцкевича вже опинилися записи камер відеоспостереження. При цьому мова йде не тільки і не стільки про раніше викладене в мережу трихвилинне відео моменту вибуху, а цілого масиву даних напередодні скоєння теракту з декількох точок огляду.

За оцінками оперативників, цей актив може дозволити вийти на слід підривників. А вже через них – встановити мотив здійснення теракту, і замовників злочину.

Про вилучення відеозаписів на своїй сторінці в Facebook напередодні написав близький до глави МВС парламентарій від “Народного фронту” Антон Геращенко.

“У слідства є кадри того, як терорист приїхав і встановлював мопед поруч з виходом з телеканалу “Еспрессо”, – зазначив він.

Зі слів Геращенка слідує два важливих висновки. Перший – це що підривник – чоловік. Другий – начинений вибухівкою мопед паркував біля дерева він один.

У прокуратурі Києва офіційно ці дані не коментують.

Співрозмовники “Страни” в силових структурах при цьому вказують – навіть якщо підривник і з’явився в об’єктиві камери один, не можна виключати, що у нього могли бути спільники.

“Швидше за все, в момент приведення пекельного механізму в дію, злочинці перебували в безпосередній близькості від входу в будівлю “Еспрессо TV”. Їм потрібен був обзор або сигнал, щоб бачити – коли саме активувати снаряд”, – говорить джерело.

За даними джерел, слідство на даний момент активно працює саме в цьому напрямку. І на цьому фронті вже є деякі успіхи – нібито отримані цінні показання свідків від місцевих жителів.

В них йдеться про те, що злощасний мопед близько шостої вечора 25 жовтня, тобто за чотири години до вибуху, бачили припаркованим біля дверей будинку по вулиці Міцкевича. І що характерно – він стояв неподалік від другого входу в “еспрессо”.

“Якщо відштовхуватись від місця події – звичайно, перша справа – це мопед та шляхи його доставки на місце події. Плюс відеокамери по шляху всіх можливих маршрутів під’їзду, – описує тактику проведення слідчих дій колишній начальник відділу прокуратури Києва Олександр Машков. – Якщо є відео людини, яка на ньому приїхала, за його одягом буде переглянуто також всі можливі відео, в тому числі і в метро, ​​як можливий шлях підходу і відходу до району місця події. Сищики це добре зараз вміють, ряд останніх справ на це вказує: маніяка в Голосіївському районі так зловили, знайшли викрадачів дівчинки з Оболоні. Все це накладуть на моніторинг мобільних з’єднань. Ще момент – пошук таким же шляхом місця, людини або машини з якої проводилося спостереження і проводився підрив. Робота вибухотехніків, визначення типу пристрою підривного, пошук і експертизи всіх можливих частин вибухового механізму. Можливо для спостереження, приходу і відходу використовувалися з’йомні квартири, повинні відпрацювати в цьому районі (ріелторів і т.д.). Ну і “килимний” поквартирний обхід в районі місця події з метою пошуку свідків. Тоді шанси розкрити справу є”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE