Politerno > Статті > Україна і світ > В Україні пройшли вибори в ОТГ – банда з автоматами, блекаути і суперечка про перемогу між БПП і Батьківщиною

В Україні пройшли вибори в ОТГ – банда з автоматами, блекаути і суперечка про перемогу між БПП і Батьківщиною

  • 30 Жовтня, 2017
  • 1441 Переглядів
  • 0

В Україні вчора, 29 жовтня, пройшли місцеві вибори.

То що ж це за голосування і чому навколо нього вже встигли прогриміти скандали – і навіть збройні сутички. Що це за вибори?

Обирали депутатів і мерів для територіальних громад, які тільки нещодавно з’явилися на карті України – в результаті укрупнення адміністративних одиниць.

Процес цей був запущений після Майдану і мав на меті скорочення бюджетних витрат на утримання соціальної інфраструктури шляхом закриття шкіл та інших об’єктів. На місцях багато жителів були цим, зі зрозумілих причин, не задоволені, але процес все одно пішов по всій країні. В результаті утворилося кілька сотень нових громад, яким потрібно було обрати своє представництво.

У 201 нову громаду увійшли 933 місцевих рад (25 міських, 67 селищних та 841 сільських). Це приблизно 1 мільйон 300 тисяч виборців – приблизно 4% від усіх які мають право голосу в Україні.

У поточному році (24 грудня) пройдуть такі ж вибори ще в 51 громаді – це 250 місцевих рад.

Хто пішов на вибори

Найбільше кандидатів на цих виборах висунули партії Блок Петра Порошенка “Солідарність” (691), “Батьківщина” (686) і “Аграрна партія” (601). Повний список партій, які взяли участь в першому етапі місцевих виборів розміщений на сайті ЦВК. Виборці забезпечили явку на рівні 48,2%, про це свідчать дані організації “Опора”.

БПП і “Батьківщина” заявили про перемоги

Головні фаворити виборів – “Солідарність” Петра Порошенка і “Батьківщина” Юлії Тимошенко – одночасно заявили про перемогу своїх кандидатів.

“108 переможців, або 53,73%, на посади голів об’єднаних територіальних громад – висуванці, члени партії або кандидати, які йшли за підтримки партії “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”, – йдеться в повідомленні, опублікованому на офіційному сайті.

“Жодна інша політична сила не наближається до цього результату”, – додали в БПП.

Також наголошується, що представники “Солідарності” перемогли в більшості регіонів, а в Донецькій області показали “100-відсотковий результат”.

“Найбільше громад кандидати від “БПП” очолять в Дніпропетровській області – 17, Волинській області – 12, Черкаській – 8, Вінницькій – 7, Харківській – 7, Івано-Франківській – 7, Львівській – 7″, – йдеться в повідомленні.

Також наголошується, що “БПП “Солідарність” перемагає на виборах депутатів новостворених об’єднаних громад.

“За результатами підрахунку половини бюлетенів партія отримує не менше 600 депутатських мандатів. ВО “Батьківщина” – 520, Аграрна партія – 221, “Наш край” – 102, Радикальна партія – 93, “УКРОП” – 154, Опозиційний блок – 25, ВО “Свобода” – 58, “Самопоміч” – 63, “Відродження”- 22, “Народний фронт”- 22, 725 – депутати-самовисуванці”, – йдеться в повідомленні.

В той же час, партія “Батьківщина” заявляє, що перемогу на виборах в об’єднаних громадах здобула їхня партія.

“Не дивлячись на весь тиск, який чинила команда президента, “Батьківщина” набрала 23%, згідно з результатами екзит-полу. А БПП “Солідарність” при шаленому адмінресурсі, при маніпуляціях і брудних технологіях, взяв тільки 18%”, – йдеться в заяві партії Юлії Тимошенко.

Наскільки дані виборів показові в політичному плані?

У будь-якому випадку ці дані не є обов’язковими. Як в сенсі малої частки виборців, які брали участь у виборах, так і нерівномірності розподілу голосуючих територій по регіонах. До того ж, на місцевих виборах найбільш сильно відчувається вплив адмінресурсу, яким користується влада і всілякі авторитети.

По суті, ці вибори – змагання за владу “на районі” різних місцевих князьків, які купили собі місце під тими чи іншими партійними прапорами. До реальної політико-ідеологічної боротьби це має найвіддаленіше відношення. Тому, по-багатьох випадках, можна говорити про кероване голосування, а не про вільне волевиявлення громадян.

Про те, як фальсифікуються результати на виборах в територіальні громади вже детально писали ряд ЗМІ. При тому, що організації, покликані спостерігати за їх чесністю, в останні роки хронічно не помічають серйозних порушень при голосуванні. І пишуть звіти, що “в цілому” все пройшло нормально.

Напад в Дніпропетровській області

Головний скандал цієї кампанії – збройний конфлікт в Синельниківському районі Дніпровської області. Поліція затримала там 24 людини, которі розгромили виборчу дільницю в селі Майському.

Під час нападу постраждали двоє правоохоронців.

“29 жовтня близько 18:30 на виборчу дільницю в с. Майське зайшло 15-20 невідомих осіб, які вибили в приміщенні вікна і пошкодили майно. Після цього зловмисники кинули димові шашки і зникли на автомобілі. Під час нападу тілесні ушкодження отримали двоє поліцейських, які чергували на дільниці”, – заявили в поліції.

Судячи з фотографій, опублікованих поліцією, нападники були озброєні автоматами.

За фактом нападу на ділянку зареєстровано кримінальне провадження за ч. 3 ст. 157 Кримінального кодексу – “Перешкоджання реалізації виборчого права”. За злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 7 до 12 років.

Фальсифікації та порушення

За даними “Опори”, були повідомлення від спостерігачів про підвезення виборців на дільниці в кінці дня – в Харківській і Запорізькій областях. Серед порушень була також видача виборцям бюлетенів без пред’явлення паспорта, фотографування бюлетенів, помилки і неточності в них.

Системне та централізоване використання брудних технологій на виборах в ОТГ є репетицією влади до фальшування майбутніх президентських і парламентських виборів.

Про це заявила в день голосування на прес-конференції у Києві заявила лідер партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко .

“Те, що ви зараз спостерігаєте, – це репетиція наступних президентських і парламентських виборів, на яких повториться сьогоднішнє використання владою брудних технологій на виборах у ОТГ”, – запевнила вона.

“Такого адміністративного всеохоплюючого тиску я не пам’ятаю. Це перші вибори, коли всі губернатори та керівники районів – весь адмінресурс кожної громади – йдуть на вибори, щоб викликати наших кандидатів на мажоритарних округах, кандидатів на голів об’єднаних територіальних громад і погрозами, тиском та залякуваннями зняти їх з виборів”, – повідомила вона.

В “Опозиційному блоці” заявили, що порушення і фальсифікації на виборах в об’єднані територіальні громади носять масовий і системний характер.

“Ми вимагаємо перевиборів в усі органи влади – від Верховної Ради до місцевих рад”, – сказано в заяві.

“При відсутності іноземних спостерігачів влада відкинула всякі умовності і діє по беззаконню, намагаючись за всяку ціну захопити територіальні громади через підконтрольні партії і кандидатів”, – відзначили в Оппоблоці і додали, що будуть оскаржувати результати виборів і закликають всіх, хто виступає проти фальсифікації виборів владою, підтримати цю позицію.

У свою чергу в “Самопомочі” також поскаржилися на цілий ряд порушень на виборах, зокрема в Херсонській області, на дільничних виборчих комісіях Шабовське сільради Білгород-Дністровського району та Великовского міськради Кілійського району Одеської області, в Дніпропетровській і Львівській областях.

“Працівниками Державтоінспекції зафіксовано відкриття виборчих дільниць із запізненням в Черкаській, Полтавській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях”, – повідомили в “Самопомочі”.

Поліція також перевіряє повідомлення про підкуп виборців на місцевих виборах 29 жовтня в селі Зносичі Сарненського району Рівненської області.

Десять кримінальних справ

Правоохоронці відкрили десять кримінальних проваджень за фактом порушень та інцидентів на місцевих виборах. Чотири провадження відкриті за фактом підкупу виборців в день голосування 29 жовтня. Два – за фактами незаконного використання виборчих бюлетенів, а також умисного знищення або пошкодження майна.

Крім того, зафіксовано по одному факту заподіяння легких тілесних ушкоджень та перешкоджання законній професійній діяльності журналіста. Всього правоохоронці отримали 207 повідомлень про різні події, з яких 136 – в день проведення виборів.

Бюлетені рахували при світлі мобілок

Через несприятливі погодні умови на кількох виборчих дільницях не було світла. Це торкнулося Львівської, Рівненської та Закарпатської областей.

Не було світла і на півдні – в Миколаївській області.

Правда, там причина блекаута невідома.

Як повідомила “Опора”, в приміщенні дільничної виборчої комісії перед підрахунком голосів просто вимкнули світло.

“Члени комісії в селі Єфремівка намагалися вирішити цю проблему, але підрахунок ведеться при світлі мобільних телефонів”, – йдеться в повідомленні.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE