Politerno > Статті > Україна і світ > Навіщо Аваков “поховав” Мінські угоди

Навіщо Аваков “поховав” Мінські угоди

  • 29 Листопада, 2017
  • 1614 Переглядів
  • 0

Арсен Аваков під час VII Національного експертного форуму.

Форум “Україна: у прагненні до рівноваги”, що проходив в Києві у вівторок, 28 листопада, підніс сюрпризи.

З одніого боку, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запропонував написати заміну Мінським угодами, заявивши, що вони вже мертві.

З іншого боку, американські союзники України виступили з прямо протилежними месседжами, попередивши Київ, що взяті зобов’язання по Мінську-2 все одно виконувати доведеться. Починаючи від проведення виборів і особливого статусу Донбасу і закінчуючи виплатами жителям непідконтрольних районів.

Волею українського народу

Міністр внутрішніх справ України і один з центрів впливу в провладній партії “Народний фронт” (НФ) Арсен Аваков висловив сумнів в необхідності Україні виконувати Мінські угоди.

“Я вважаю, що Мінські угоди мертві і говорити про це вже не варто”, – заявив Аваков, якого цитує “Інтерфакс Україна”.

Врегулювання конфлікту має відбуватися за новими принципами, які, за словами Авакова, “закладені і обговорюються усіма політиками зараз”.

“Перше – це повне виведення всіх російських військових з’єднань з території України, контроль на кордоні України спільно з миротворцями, який запропонував президент Порошенко, введення органів юстиції України на території України, окупованої зараз на Донбасі і в Криму, проведення виборів”, – перерахував глава МВС України.

“Ніяких народних міліцій, ніяких своїх додаткових судів, все виключно на законодавчому та юридичному полі України”, – додав міністр, трощачи під корень ідею про особливий статус Донбасу, який прописаний в Мінських угодах (ними якраз передбачена і народна міліція, і свої суди).

Другий момент: амністії підлягають тільки люди, які не заплямували себе “кров’ю українських солдат”.

“Якщо люди співпрацювали з місцевими адміністраціями, вимушено або по слабкості, в тій чи іншій мірі, то ось тут повинна бути наша воля примирення і ми повинні визначити, що ми цю сторінку перевернули”, – підкреслив Аваков і зробив висновок: потрібен закон про колаборантів .

Пізніше на своїй сторінці в Фейсбуці міністр додав ще один пункт про прийняття програми відновлення Донбасу, “здатної форсовано в короткі терміни подолати наслідки війни і підняти якість життя кожного громадянина України”.

“Нічого іншого український народ не прийме. І будь-який політик не може вам пообіцяти іншого – бо буде негайно знесений волею українського народу”, – пригрозив Аваков.

Волкер говорив про своє

Однак на тому ж форумі спецпредставник Державного департаменту США по Україні Курта Волкера, який веде переговори з помічником президента Росії Владиславом Сурковим на тему Донбасу, нагадав, що в Мінських угодах перераховані конкретні вимоги до Києва, з якими той погодився при підписанні.

“І це – такі речі, як спеціальний статус, проведення місцевих виборів, обмежена амністія людей, які вчинили деякі злочини в рамках конфлікту. За реалізацію цих речей буде відповідати Україна, якщо будуть створені умови, щоб Україна могла це виконати. Тому також стоїть питання готовності України до дотримання зобов’язань, якщо ми досягнемо моменту, коли ми доб’ємося введення миротворчих сил і рівень безпеки буде рости”, – зазначив в відеозверненні до учасників Волкер, якого цитує “Лівий берег”.

На цьому сюрпризи не закінчилися.

Посол США в Україні Марі Йованович також публічно закликала український уряд відновити виплату пенсій для жителів непідконтрольних Києву районів Донбасу.

“Це включає і тимчасово переміщених осіб, які дійсно переміщені, і людей, які живуть на непідконтрольній уряду території. Це кошти, які люди заробили за десятки років своєї роботи”, – підкреслила Йованович.

Ставки міністра

Цей обмін поглядами між Аваковим і американцями відразу ж звернув на себе увагу. Плюс факт, що міністр внутрішніх справ взявся публічно коментувати (причому в суб’єктивному ключі) найважливіший документ зовнішньої політики – “Мінськ”, але і по суті відносини Києва з Заходом (який міністр звинуватив по ходу ще й у “вульгарній малодушності”).

Але ж це сфера, за яку відповідає президент і МЗС. І глава держави і зовнішньополітичне відомство постійно заявляють про прихильність України Мінським угодами.

Експерти сумніваються, що Аваков вживається в роль дипломата, і бачать в його радикальних заявах внутрішньополітичне підґрунтя. На їхню думку, міністр хоче стати головним виразником існуючих в країні войовничих настроїв, особою партії війни.

На цю ж роль претендує його соратник по партії секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов, але він цурається публічності.

“Аваков уже розпочав виборчу кампанію 2019 року, правда, поки незрозуміло яку з двох – президентську чи парламентську. Чи взагалі обидві. Новим сигналом, що справа рухається саме до цього, буде або ребрендинг “Народного фронту”, або поява нових політпроектів під патронатом міністра, близьких йому за ідеологією”, – прогнозує політолог Руслан Бортник.

Політолог Кость Бондаренко також допускає, що Аваков зіграє електорально.

“Він може зробити ставку на супротивників Мінських угод в політиці і суспільстві, і, завдяки цьому прошарку, повести непогану електоральну гру”, – припускає експерт.

При цьому міністр прекрасно розуміє, що закликами відмовитися від “Мінська” він б’є по зовнішній політиці президента і тому доведеться виправдовуватися перед західними союзниками.

“Аваков по суті шантажує Порошенка і змушує домовлятися, найімовірніше, щодо розкладів на 2019 рік”, – говорить Бортник.

Ще один діалог йде у Авакова з американцями.

“Це було запрошення до торгу, сигнал персонально для Вашингтона, що “Народний фронт” або, у всякому разі, група Авакова в парламенті може піти на зрив виконання “Мінська”.

Тому американському посольству краще вплинути на НАБУ, щоб надалі не було атак на оточення міністра”, – вважає Бондаренко.

У такій ситуації цікаво, як поведе себе Порошенко.

“Він максимум висловить стурбованість, а може навіть і її не буде”, – вважає Бондаренко.

На думку екс-спікера МЗС Олега Волошина, загальна зовнішньополітична ситуація в певній мірі дозволяє великим українським політикам вести свою гру.

“Проблема залишається в тому, що у Вашингтоні немає конкретної людини, яка б займався українськими справами, яким в Адміністрації президента Обами був, наприклад, віце-президент Байден. До того ж, Росія взяла паузу в переговорному процесі щодо Донбасу, про що говорить той самий Волкер. Москва прощупує грунт, намагаючись сформувати власне рішення, як діяти далі на Донбасі. Тому наші політики відчувають себе вільно. Але як тільки американці побачать, що розмова з Кремлем прийняла змістовний характер і компроміс цілком реальний, вони самі заговорять з Києвом в іншому тоні, змушуючи виконувати політичну частину “Мінська”, – прогнозує Волошин.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE